Reklama

Geopolityka

Czornobajiwka? Rosyjscy żołnierze nazywają ją „czyśćcem”

Fot. Twitter

Podchersońskie lotnisko Czornobajiwka jest odmieniane przez wiele przypadków w trakcie wojny. Stało się symbolem masowych strat w sprzęcie wojsk rosyjskich. O klęsce Rosjan na przeprawie przez Doniec doradca prezydenta Ukrainy powiedział - „to kolejna Czornobajiwka”. Sam Zełeński stwierdził z kolei, że „Czornobajiwka przejdzie do historii wojen”. „To miejsce, w którym rosyjscy żołnierze i ich dowódcy pokazali, jacy są – niekompetentni, gotowi wysyłać swoich ludzi na śmierć” – dodał. Co dzieje się pod Chersoniem?

Reklama

Czornobajiwka stała się tak znanym symbolem rosyjskich strat, że ma wpływ na stworzenie nowego czasownika w języku ukraińskim. Czornobaić – po ukraińsku – czornobajity, oznacza pleść głupoty i ma wyjątkowo pejoratywny wydźwięk naznaczony sporą dawką czarnego humoru i kpiny. Po sobocie słowo jeszcze zyska na popularności. W przeprowadzonym w sobotę 26. ataku na rosyjskie zgrupowanie w okupowanej Czornobajiwce na południu Ukrainy zginęło 12 wyższych rangą oficerów wroga, w tym generałowie i pułkownicy - poinformował w niedzielę wieczorem doradca ukraińskiego prezydenta Ołeksij Arestowycz. To kolejny udany atak strony ukraińskiej na okupowany przez Rosjan chersoński rejon.

Reklama

Czytaj też

Reklama

Jak podkreślił, trzeba do tego dodać "dziesięciu (wyższych rangą rosyjskich oficerów), którzy ponieśli śmierć lub zostali ranni w (położonej) nieco bardziej na wschód Nowej Kachowce". Zniszczono tam "stanowisko dowódcze, magazyn uzbrojenia i kilkadziesiąt jednostek sprzętu wojskowego" - przekazał Arestowycz.

Z podsłuchanych przez SBU rozmów rosyjskich żołnierzy wynika, że służbę pod Chersoniem traktują jako „zsyłkę" a bałagan organizacyjny w Czornobajiwce jest ewidentny. Przyjechaliśmy do Chersonia na bazę, tu jest cmentarz śmigłowców. U nas w armii to jak? Wszystko w rządku, równiutko. Śmigłowce ustawione w jednej linii i wszystko rozwaliło gradami" – powiedział rosyjski żołnierz w podsłuchanej przez SBU rozmowie. W kolejnych nagranych rozmowach Rosjanie nazywają podchersońską bazę „czyśćcem". Określana jest także jako „trójkąt bermudzki".

W niedzielę rzecznik władz obwodu odeskiego Serhij Bratczuk oznajmił, że w niedawnym ukraińskim ataku na rosyjskie magazyny w okupowanej Nowej Kachowce w regionie chersońskim zginęło ponad 100 rosyjskich żołnierzy, a około 200 zostało rannych. Bratczuk powiadomił, że celem ostrzału był punkt dowodzenia wroga i skład pocisków obrony przeciwlotniczej.

Czytaj też

Lotnisko w Czornobajiwce pod Chersoniem, na południu Ukrainy, jest kontrolowane przez siły rosyjskie od 27 lutego. Już w pierwszym dniu rosyjskiej okupacji Ukraińcy ostrzelali tam najeźdźców z dronów Bayraktar. Potem – z zadziwiającą dla wielu ekspertów wojskowych regularnością – niszczyli tam umieszczane przez Rosjan śmigłowce i inny sprzęt.

Analitycy szukali wyjaśnień tego "fenomenu" – część z nich argumentuje, że agresorzy używają Czornobajiwki, ponieważ nie mają wyjścia, a lotnisko nieopodal Chersonia to jedyne odpowiednie miejsce do przerzucania uzbrojenia z Krymu. Inni twierdzą, że przyczyną jest, wielokrotnie już ujawniana w czasie inwazji, "specyfika" rosyjskiego dowodzenia – ktoś z daleka wydaje rozkaz, a wojskowi muszą go wypełnić.

Czytaj też

Już w drugiej połowie marca prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski ocenił, że "Czornobajiwka przejdzie do historii wojen". "To miejsce, w którym rosyjscy żołnierze i ich dowódcy pokazali, jacy są – niekompetentni, gotowi wysyłać swoich ludzi na śmierć" - podkreślił wówczas szef ukraińskiego państwa.

Źródło:PAP / Defence24

Komentarze (3)

 1. Abderman

  Na myśl przychodzi strach przed raportowaniem strat, co prowadzi do bezsensownych rozkazów... "Jak jest w porządku, to róbmy tak dalej"

  1. kaczkodan

   Przypomina to memiczny dowcip: -Putinin do generałów: I jak tam sytuacja na froncie, tak jednym słowem? -Dobrze. -A dwoma? -Nie dobrze.

  2. Palantir

   A po jakiemu to? Bo po polsku "niedobrze" zapisujemy jako jedno słowo. :)

 2. Ma_XX

  Artyleryi ruskiej ciągną się szeregi, Prosto, długo, daleko, jako morza brzegi Jak pisał Mickiewicz w Reducie Ordona

 3. Eckard Cain

  Myślałem że 12 włosko-austriackich bitew na Isonzo nie da się przebić, ale Putin udowodnił że jest głupszy niż Cadorna i Hötzendorf razem wzięci XD

  1. Lek

   Poczytałem o tych bitwach. Ciekawe. Głupota większości dowódców wojskowych jest bezgraniczna. Sami Włosi stracili tam 700 000 żołnierzy. Austro-Węgry drugie tyle. A wygrali Niemcy, którzy wytruli Włochów difosgenem. Włosi dopiero po takich stratach po 3 latach, zmienili nieudolnego głównodowodzącego.

  2. Chyżwar

   Austriacy nie byli wcale tacy źli. Przy włoskiej przewadze liczebnej trzymali front. Luigi Cadorna to już zupełnie inna sprawa. Ten człowiek walczył po "radziecku" i tak jak oni lubił rozwalać własnych żołnierzy.