Reklama

Geopolityka

Chiny organizują manewry wokół Tajwanu

Chiński okręt
Autor. Joint Staff/mod.go.jp

42 chińskie myśliwce i osiem okrętów wojennych przekroczyło w sobotę na krótko dzielącą ChRL od Tajwanu linię mediany Cieśniny Tajwańskiej - poinformowało ministerstwo obrony w Tajpej. To część rozpoczynających się w sobotę trzydniowych ćwiczeń wojskowych wokół wyspy - przekazała chińska armia.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Chińskie manewry to poważne zagrożenie dla pokoju, stabilności i bezpieczeństwa regionu; rząd w Pekinie jako pretekst do ich przeprowadzenia wykorzystał wizytę prezydent Tajwanu Caj Ing-wen w USA, podczas której spotkała się w czwartek ze spikerem Izby Reprezentantów USA Kevinem McCarthym - podano w oświadczeniu ministerstwa obrony w Tajpej.

Czytaj też

ChRL wcześniej groziła Tajwanowi konsekwencjami za to spotkanie i wielokrotnie krytykowała kontakty Caj z amerykańskimi urzędnikami. W ubiegłym roku chińska armia przeprowadziła wokół Tajwanu ćwiczenia na bezprecedensową skalę w odwecie za wizytę ówczesnej spikerki Izby Reprezentantów USA Nancy Pelosi w Tajpej.

Reklama
Chiński okręt
Autor. Joint Staff/mod.go.jp

W sobotę rano chińskie myśliwce tylko na krótko przekroczyły linię mediany - nieformalną granicę kontroli morskiej między ChRL i Tajwanem - a chińskie okręty również już zawróciły - przekazał agencji Reutera wysoki rangą tajwański urzędnik. Sytuacja nie jest więc tak napięta jak w sierpniu 2022 r., po wizycie Pelosi - komentuje Reuters.

Czytaj też

Chińska Armia Ludowo-Wyzwoleńcza (ALW) ogłosiła w piątek wieczorem trzydniowe ćwiczenia wokół Tajwanu, które będą prowadzone w samej cieśninie, a także na północ, południe i wschód od wyspy. "To poważne ostrzeżenie dla tajwańskich niepodległościowych separatystów, a także knowań i prowokacji sił zewnętrznych" - przekazało chińskie wojsko.

Czytaj też

Komunistyczne władze w Pekinie uznają demokratycznie rządzony Tajwan za część ChRL i dążą do przejęcia nad nim kontroli, nie wykluczając przy tym możliwości użycia siły. Większość Tajwańczyków nie jest zainteresowana przejściem pod władzę Pekinu, a rząd w Tajpej zapowiada obronę wolności i demokracji.

Chiński okręt
Autor. Joint Staff/mod.go.jp

Prezydent Caj, która wróciła już na Tajwan, w sobotę przyjmuje w Tajpej delegację amerykańskich kongresmenów, na czele której stoi Michael McCaul, przewodniczący komisji spraw zagranicznych Izby Reprezentantów. Mieszkańcy Tajwanu kochają demokrację i dążą do pokoju, liczę na dalsze zacieśnienie współpracy z USA w zakresie bezpieczeństwa - powiedziała Caj podczas rozpoczęcia spotkania.

Czytaj też

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze (1)

 1. Chinol

  Te Umielowanie Demokracji - Po opanowaniu Tajwanu w 1945 - byla tam dykatra. Miejsowi ludzie ktrzy byli przeciwko Komitngowi - zostali spacyfikowani, Do dzis maja za to zal. Wiec przez pierwsze 60 lat istanija panstwa Tajwan - byl dykatarora polkownikow. Pierwsze wybory demokratyczne w 1993 roku (sa krocej demokracja niz Polska bo my w 1989) Teraz w wybrach samozrdowych miesiac temu wygrali zwolnenicy polacznia z Chimami. Po powarocie pani prezdent na wyspie prostesty. Zwiazki zawodowe np bo jesli pani prezden sie zgdzi na sankcje USa na Chiny - tajwan straci rynek zbytu. Duzo by gadac..

  1. Davien3

   @Chinol dawno sie tak nie usmiałem, ale uswiadomie ciebie: Na tajwanie 0k 1% ludnosci chce połączenia z ChRL Ponad 80% Tajwańczyków wywodzi sie zgrupy zamieszkujacej tam przed 1895r A prawowity rzad Republiki Chin przeniósł sie na tajwan w 1949r po powstaniu Mao i okupacji reszty Republiki Chińskiej reszty tych bajek co wypisujesz nie ma nawet sensu komentować

  2. Chinol

   W jednym napisales prawde- 80% to miejsowi Tajwanczycy (w tym tzw Aborygenii Tajwanscy) ktrzy byli rzadzeni przez 20% uciekinierow z kontynetalnych Chin - rzadzeni za pomoca przemocy i sil.y. 20% rzadzilo 80% za pomoca armii. Dla 80% nie w glowie byla zadna wojna domowa. Przed wczoraj byly szef Komietingu - odiwdzil rodznny grub swego ojca w chinach. Gdy pani prezdent wrocila do Tajpei - ok 200 organizacji pozarzadowych zorganizwalo protesty. Np zakaz sprzedazy Tajwanskich Czipow do Chin - spodziwane jest ok 1 milna ludzi strata pracy. Ja chetnie pocztam Twoje przemyslania:) Za malo wiedzy jest . Za dyzo praogandy. Dysuksja rozwoj - jak cos wiesz o Tajwanie smialo.

  3. Davien3

   @Chinol to obalamy twoje bajki:: TSMC pracuje na amerykańskich technologiach wiec i tak nic by do Chin nie sprzedali W TSMC pracuje 51 tys osób wiec skad ci sie ten milion wział.... I to tyle z twoich mitów Chinolu

Reklama