Reklama

Geopolityka

Chamenei: Macron albo jest naiwny, albo w zmowie z USA

Prezydenci USA-Donald Trump (z lewej) i Francji - Emmanuel Macron / Fot. whitehouse.gov
Prezydenci USA-Donald Trump (z lewej) i Francji - Emmanuel Macron / Fot. whitehouse.gov

Najwyższy irański przywódca duchowo-polityczny ajatollah Ali Chamenei skrytykował w niedzielę prezydenta Francji Emmanuela Macrona za próby zaaranżowania rozmów między USA i Iranem. Macron jest naiwny albo zmówił się z władzami w Waszyngtonie - ocenił.

Macron, który zabiega o złagodzenie napięć w relacjach amerykańsko-irańskich, dążył do zaaranżowania spotkania między prezydentami Iranu i USA, Hasanem Rowhanim i Donaldem Trumpem, na marginesie sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ we wrześniu w Nowym Jorku. Trump nie wykluczał wówczas, że mimo napiętych stosunków z Iranem może spotkać się z Rowhanim.

Rowhani powiedział jednak w Nowym Jorku, że przed jakimkolwiek spotkaniem przywódców Trump powinien najpierw podjąć działania, które umożliwią odbudowę zaufania w relacjach obu krajów. Na początku października Rowhani ocenił, że plan rozmów zaprezentowany Stanom Zjednoczonym i Iranowi przez prezydenta Francji jest generalnie do przyjęcia dla jego kraju. Dodał, że jego Iran otwarty na rozmowy z USA i jest gotów na "owocne negocjacje". Innego zdania na ten temat jest ajatollah Chamenei.

Francuski prezydent, który mówi, że spotkanie zakończy wszystkie problemy między Teheranem i Ameryką, jest albo naiwny, albo jest w zmowie z Ameryką (...) Jedynym sposobem na zablokowanie wpływów Ameryki jest zakaz jakichkolwiek rozmów z Ameryką. Oznacza to, że Iran nie ulegnie jej presji. Ci, którzy wierzą, że negocjacje z wrogiem rozwiążą nasze problemy, w 100 procentach się mylą

Ajatollah Ali Chamenei, najwyższy irański przywódca duchowo-polityczny

Relacje na linii Waszyngton-Teheran są napięte od czasu wyjścia USA z porozumienia nuklearnego światowych mocarstw z Iranem z 2015 r., a do wzmożenia napięcia doszło po niedawnych atakach na instalacje naftowe w Bukajk i Churajs na wschodzie Arabii Saudyjskiej. Przyznał się do nich wspierany przez Iran rebeliancki ruch Huti, walczący w Jemenie z siłami rządowymi; te z kolei wspiera koalicja pod wodzą Arabii Saudyjskiej. Według władz USA i Arabii Saudyjskiej za atakami stoi Iran, który temu stanowczo zaprzecza.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze (2)

  1. znudzony do imentu

    Zastanawiam się, o czym jest ten artykuł. Donald Trump to człowiek interesu. Porozmawiać może z każdym. Chamenei to fundamentalista, nawet trudno powiedzieć, czy ideowy. Jedno jest pewne, śmiertelny wróg - Ameryka jest potrzebny jego kaście, by utrzymać władzę. Na tym tle Macron to, z całym szacunkiem dla urzędu prezydenta, zwykły średniak, jakich wielu w zachodnich demokracjach, chcący poprawić nadszarpnięty wizerunek. To średniactwo, żeby tego inaczej nie nazwać, to prawdziwa zmora europejskiej, w tym niestety polskiej, sceny politycznej.

    1. Kris

      Żeby nie być średniakiem na arenie międzynarodowej, nie wystarczy robić groźnych min, trzeba mieć argumenty gospodarczo-militarne, ewentualnie, w przypadku, krajów takich jak Iran czy Korea Północna, bazować na polityce strachu licząc, że nikt nie będzie chciał ryzykować utraty stabilności. Nie bardzo rozumiem wobec tego, w jaki sposób Polska czy jakikolwiek inny, europejski kraj w pojedynkę miałby wyjść ponad to "średniactwo".

  2. Derwisz

    Iran myślał ze bocznymi drzwiami pogadaz trumpem w Paryżu Taka ustawka macrona w zamian za gigantyczne kontrakty jedank nie wyszła I teraz pomyje?

Reklama