Reklama

Geopolityka

Biden: USA będą bronić całego NATO, nie planujemy rakiet na Ukrainie

Autor. The White House/Twitter

Prezydent Biden w czasie wczorajszego przemówienia poinformował, że inwazją na Ukrainie cały czas jest możliwa, dlatego NATO będzie bronić całego terytorium członków, jednak Stany Zjednoczone nie zamierzają rozmieszczać rakiet na Ukrainie.

Reklama

Kryzys ukraiński - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

W czasie wczorajszego przemówienia Prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Bidena w wyniku napiętej sytuacji wokół Ukrainy i działań Rosji, powiedział, że Stany Zjednoczone „są przygotowane na wszystko bez względu na to, co się stanie". Prezydent zadeklarował, że USA jest gotowe zdecydowanie odpowiedzieć na rosyjski atak na Ukrainę. Biden zaznaczył, że nieprzerwanie używa wszelkich możliwych środków dyplomatycznych, żeby rozwiązać konflikt. Jak powiedział, prezydent rozmawiał z prezydentem Putinem, aby dać do zrozumienia, że USA jest gotowe kontynuować działania dyplomatyczne, aby osiągnąć pisemne porozumienia między Rosją, Stanami Zjednoczonymi i narodami Europy, żeby rozwiązać napięcie. Prezydent powiedział, że Rosja wyraziła chęć kontynuowanie dyplomacji, dlatego – jak mówi prezydent - „uważam, że istnieją realne sposoby rozwiązania naszych problemów w zakresie bezpieczeństwa".

Czytaj też

Według przekazanych informacji przez prezydenta, Rosja zgromadziła wokół granicy z Ukrainą 150 tysięcy żołnierzy, dlatego potencjalna inwazja pozostaje możliwa. Prezydent Biden podkreślił, że Stany Zjednoczone przestawiły Rosji konkretne propozycję związane z obawami Moskwy, ale USA nie zgodzą się na kompromis w kwestiach fundamentalnych zasad.

Reklama

"Rosyjskie ministerstwo obrony poinformowało dzisiaj, że niektóre wojskowe jednostki opuszczą swoje pozycje niedaleko Ukrainy. To byłaby dobra wiadomość, ale jeszcze tego nie zweryfikowaliśmy" - powiedział Biden. "Nasi analitycy wskazują, że w dalszym ciągu rosyjskie siły pozostają w zagrażającej pozycji. Faktem jest nadal, że Rosja ma ponad 150 tys. żołnierzy wokół Ukrainy" - dodał.

Czytaj też

Biden podkreślił, że Stany Zjednoczone będą bronić całego terytoriom NATO z całkowitym zaangażowaniem siły amerykańskich, a w przypadku rosyjskiej inwazji na Ukrainę, Stany Zjednoczone wzmocnią swoją obecność na wschodniej flance NATO. "Stany Zjednoczone będą bronić każdego cala terytorium NATO z całą mocą amerykańskiej siły. Atak przeciwko jednemu państwu NATO jest atakiem przeciwko nam wszystkim" - oznajmił Biden w przemówieniu.

Prezydent zapowiedział też, że USA odpowie także, jeśli Rosja zaatakuje amerykańskich obywateli na Ukrainie, a także jeśli Moskwa przeprowadzi "asymetryczny atak" przeciwko USA lub ich sojusznikom.

Czytaj też

Prezydent zaznaczył jednak, że ani NATO, ani USA nie są zagrożeniem dla Rosji, dlatego nie mają planów rozmieszczenia rakiet na Ukrainie. Biden dodał, że USA nie są wrogiem zwykłych obywateli Rosji. "Stany Zjednoczone i NATO nie są zagrożeniem dla Rosji. Ukraina nie zagraża Rosji. Ani USA, ani NATO nie mają rakiet na Ukrainie. Nie mamy też żadnych planów, by je tam rozmieścić" - powiedział Biden, zaznaczając, że jeśli wybuchnie wojna, to stanie się tak z wyboru Rosji, a jej koszt ludzki będzie ogromny.

"Obywatele Rosji: nie jesteście naszymi wrogami. I nie sądzę, byście chcieli krwawej i destrukcyjnej wojny przeciwko Ukrainie, krajowi, z którym łączą was tak głębokie związki rodzinne, historyczne i kulturowe" - apelował prezydent.

Warto zauważyć, że Biden nawiązał w ten sposób do komunikowanych przez Rosję obaw, jakoby NATO czy USA miałyby rozmieścić na Ukrainie pociski o zdolnościach zbliżonych do Tomahawków albo wtedy, gdy Kijów przystąpi do Sojuszu albo jeszcze wcześniej, w ramach rozszerzania współpracy Stanów Zjednoczonych z Ukrainą. Takich planów oczywiście nie ma, niemniej jednak prezydent Biden deklarując to wprost i otwarcie, przeciwstawia się działaniom informacyjnym Rosji i opiniom, w które - jakkolwiek absurdalne by nie były - może wierzyć część rosyjskiego kierownictwa wojskowo-politycznego.

Z punktu widzenia Polski ważna jest też zapowiedź rozmieszczenia dodatkowych sił na wschodniej flance NATO, gdyby doszło do rosyjskiej inwazji. USA już w tej chwili wysłały kilka tysięcy żołnierzy (m.in. z 82. Dywizji Powietrznodesantowej do Polski i 2. Pułku Kawalerii do Rumunii), a także myśliwce i okręty.

Czytaj też

Źródło:PAP / Defence24
Reklama

Komentarze (1)

 1. Tani35

  Goście te jaja trzeba kończyć. Ukry już nie mają forsy. Ta pomoc pozbawiła ich forsy. I tu jest najwiekszy zysk dla naszego kraju. Ukraina jest bezbronna i bez szansy na jakikolwiek konflikt. Wiele się pisało NATO,NATO,NATO A wyszło jak wyszło. Dzisiaj PiS poważnie powinien się zastanowić co robi. Bo najlepiej się uczyć na kimś. Jest bardzo dobrze bo maska i kit opadły. Została gorzka prawda. Davienowate do dzieła.....wypali zniszczy wygoni czy wycofa i ucieknie. Zostali Niemcy...

  1. Trzepak

   Tani35 weź leki i wtedy wyłuszcz swoja argumentację.

  2. Ja

   Powinszować absurdalnego poczucia humoru. Na jakiej planecie teraz jesteś?

  3. Valdore

   Tani skończ skamleć ze strachu że Putin pogoni w pierwszej linii prosto pod ukraińskei km-y:)

Reklama