Reklama

Siły zbrojne

Amerykanie i Brytyjczycy wymieniają pancerne doświadczenia - w Polsce

Amerykańscy i brytyjscy żołnierze
Autor. Spc. Hedil Hernández/U.S. Army

Jak poinformowała U.S. Army, brytyjscy żołnierze stacjonujący w Polsce złożyli wizytę swoim amerykańskim kolegom. Jej celem była wzajemna wymiana doświadczeń, wspólne szkolenie oraz zapoznanie się z amerykańskimi ciężkimi wozami bojowymi oraz uzbrojeniem amerykańskich czołgistów.

Reklama

Ze strony brytyjskiej w "pancernej wymianie doświaczeń" udział wzięła delegacja z rozpoznawczego pułku kawalerii pancernej Royal Dragoon Guards 1. Brygady Piechoty Pancernej, który stacjonuje obecnie na poligonie wojskowym w Bemowie Pilskim. Przyjechała ona na poligon wojskowy w Drawsku Pomorskim, gdzie stacjonuje w tej chwili 2. batalion 34. pułku pancernego "Dreadnaughts" z 1. Pancernego Brygadowego Zespołu Bojowego (ABCT) "Devil Brigade" 1. Dywizji Piechoty "Big Red One". Ostatnie takie spotkanie między żołnierzami tych sojuszniczych jednostek miało miejsce w październiku ub.r. w czasie międzynarodowych ćwiczeń Victory Eagle również na terenie Polski.

Reklama

Czytaj też

Reklama

Co ciekawe, amerykański batalion i brytyjski pułk różnią się od siebie znacząco jeśli chodzi o wykonywane zadania oraz eksploatowany sprzęt. Pierwszy z nich jest bowiem klasycznym, ciężkim pododddziałem pancerno-zmechanizowanym uzbrojonym w bojowe wozy piechoty M2A3 Bradley i czołgi podstawowe M1A2SEPv2 Abrams. Drugi z nich to z kolei lekki pododdział rozpoznawczy uzbrojony w lekkie bojowe wozy rozpoznawcze FV107 Scimitar będący jednym z wozów bojowych z rodziny Combat Vehicle Reconnaissance (Tracked). W czasie misji w Iraku kilkanaście lat temu brytyjska jednostka wykorzystywała jednak czołgi podstawowe Challenger 2 i bojowe wozy piechoty FV510 Warrior.

Czytaj też

Wizyta ta była okazją dla brytyjskich żołnierzy do zapoznania się z cięższymi typami wozów bojowych takich jak M1 Abrams czy M2 Bradley. W czasie wizyty mieli oni okazję przejść szkolenie na amerykańskich wozach bojowych, a także wymienić się z wykorzystującymi na je na codzień czołgistami swoimi doświadczeniami i refleksjami oraz porównać swoją służbę i sprzęt. Co warte podkreślenia w perspektywie najbliższych lat obecnie używane przez brytyjskich żołnierzy Scimitary mają zostać zastąpione przez nowe bojowe wozy rozpoznawcze Ajax. Obecnie jednak program jego wdrożenia do służby liniowej napotkał na liczne problemy i trudności o charakterze technicznym. W najbliższym czasie ma zostać podjęta ostateczna decyzja w sprawie przyszłości następcy starzejącej się już rodziny CVR(T), która nadal jest podstawowym uzbrojeniem brytyjskich pododdziałów rozpoznawczych.

Reklama
Reklama