Reklama

Geopolityka

Australia, USA i W. Brytania zobowiązały się do nierozprzestrzeniania broni jądrowej w związku z porozumieniem AUKUS

<p>Obecność amerykańskich okrętów podwodnych na wodach w pobliżu Norwegii zaczęła wyraźnie drażnić Rosjan. Na zdjęciu okręt podwodny z rakietami balistycznymi USS „Henry M. Jackson” – fot. B.Badura/US Navy</p>
<p>Obecność amerykańskich okrętów podwodnych na wodach w pobliżu Norwegii zaczęła wyraźnie drażnić Rosjan. Na zdjęciu okręt podwodny z rakietami balistycznymi USS „Henry M. Jackson” – fot. B.Badura/US Navy</p>

Australia, USA i Wielka Brytania zobowiązały się do nierozprzestrzeniania broni jądrowej w związku z porozumieniem obronnym AUKUS, zakładającym sprzedaż okrętów podwodnych o napędzie jądrowym oraz budowę takich okrętów w przyszłości przez Australię i Wielką Brytanię - poinformowała we wtorek Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej (MAEA).

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

W swoich komunikatach, strony porozumienia AUKUS potwierdziły wcześniej wyrażone zobowiązane dotyczące nierozprzestrzeniania broni jądrowej - czytamy w oświadczeniu, cytowanym przez agencję Reutera.

Czytaj też

W ramach umowy AUKUS, którą Chiny uznały za realizującą egoistyczne interesy geopolityczne, Stany Zjednoczone zamierzają sprzedać Australii co najmniej trzy okręty podwodne z napędem jądrowym. Ponadto Australia i Wielka Brytania ogłosiły plan zbudowania własnych okrętów o napędzie jądrowym.

Reklama

Czytaj też

Trzy kraje będące stronami porozumienia oraz MAEA twierdzą, że traktat o nierozprzestrzenianiu broni jądrowej (NPT) z 1968 roku zezwala na wykorzystywanie morskiego napędu jądrowego pod warunkiem uzgodnienia szczegółów z MAEA.

Czytaj też

Prezydent USA Joe Biden podkreślił w poniedziałek, że okręty podwodne będące przedmiotem dyskusji będą miały napęd jądrowy, ale nie będą wyposażone w broń nuklearną.

Czytaj też

Jak dotąd żadna ze stron NPT, poza pięcioma krajami, które traktat uznaje za państwa nuklearne, posiadające broń jądrową - Stanami Zjednoczonymi, Rosją, Chinami, Wielką Brytanią i Francją - nie posiada okrętów podwodnych o napędzie jądrowym - poinformował Reuters. Tego typu okręty mogą pozostawać pod wodą dłużej niż konwencjonalne i są trudniejsze do wykrycia.

Czytaj też

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze (2)

  1. Chinol

    Rosja Indiam nie sprzedala atomwego okretu podwodnego a dzierzawila. Niby mala róznica ale przynajmiej rzeczywscie przestrzega prawa miedznatdowego o nie rozprzestzrenaiu broni masowej. Mysle ze Anglo Sasi jak zwkle naciagna pod siebie wszystkie zasady (chocby przklad wspierania IZeala i broni atomwej) Wiec ogolnie taka dekaracja -dobre i to- uspkoaja. Ja im nie ufam.

    1. majorkom

      Sam okręt o napędzie atomowym nie jest bronią masowego rażenia. Tak samo jak nie są bronią masowego rażenia lotniskowce o napędzie atomowym, lodołamacze o napędzie atomowym czy elektrownie atomowe. Bronia masowego rażenia są rakiety z głowicami atomowymi.

    2. Chinol

      A cywilne elekytrownie atomowe sa bronia? Wiesz moze czmeu Iran ma sankcje nie maja broni atmowej i nie produkujac jej?

  2. Thorgal

    A my co, na łaskę pana naszego zdajmy się.......

Reklama