Gen. Gocuł dziękuje żołnierzom. "Jesteśmy ważnym ogniwem NATO"

27 stycznia 2017, 16:01
Sikora
Fot. R. Surdacki / Defence24.pl

Szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego gen. Mieczysław Gocuł złożył wszystkim żołnierzom podziękowania za służbę pod jego rozkazami. Kadencja obecnego Szefa Sztabu Generalnego WP gen. Mieczysława Gocuła kończy się 31 stycznia br. w momencie przejścia na wojskową emeryturę.

Służbę na tym stanowisku gen. Gocuł pełnił od 7 maja 2013 roku. Szef Sztabu Generalnego odchodzi na własną prośbę, pomimo tego że na drugą kadencję został mianowany w maju 2016 roku. Na kilka dni przed odejściem do rezerwy gen. Gocuł skierował słowa podziękowań do podległych mu żołnierzy.

Siły Zbrojne Rzeczypospolitej Polskiej przeszły w minionych latach ogromne przeobrażenia. Wpisywały się one w dynamikę procesów zachodzących w środowisku bezpieczeństwa międzynarodowego. Zmieniły się warunki służby oraz mentalność żołnierzy, struktury i organizacja wojska, jak również stosowane technologie. Członkostwo w Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego, udział w operacjach w Iraku czy w Afganistanie, a także proces profesjonalizacji i modernizacji wywarły istotny wpływ na współczesny kształt Wojska Polskiego. Jesteśmy ważnym ogniwem NATO we wspólnej Europie. To efekt naszego połączonego wysiłku.

gen. Mieczysław Gocuł

W swoim podziękowaniu gen. Gocuł zauważył, iż w czasie jego 30-letniej służby w Siłach Zbrojnych RP nastąpiły przeobrażenia. Zmieniły się warunki służby (uzawodowienie armii), tym samym dokonano profesjonalizacji wojska oraz jego modernizacji technicznej.

Generał podkreślił również, że "Wojsko Polskie tworzą ludzie. W mojej służbie zawsze kierowałem się przekonaniem, że to oni są najważniejsi". W związku z tym apeluje o kierowanie się etosem żołnierskim, kultywowanie pamięci i pielęgnowanie chlubnych tradycji. "Wyzwalajcie w sobie entuzjazm do służby dla dobra Polski" - pisze gen. Gocuł.

Dziękując za współpracę proszę, aby pamiętali Państwo, że służba w mundurze żołnierza Wojska Polskiego jest szczególnym doświadczeniem i honorem. To zaszczyt opierający się na wartościach uniwersalnych. Służąc pod biało-czerwonym sztandarem, dochowując wierności przysiędze wojskowej wielu naszych kolegów oddało swoje życie.

gen. Mieczysław Gocuł

Pod koniec 2016 roku nastąpiły zmiany w najwyższych stanowiskach Wojska Polskiego. Rezygnację ze stanowiska złożył Dowódca Generalny Rodzajów Sił Zbrojnych gen. broni dr Mirosław Różański oraz gen. Adam Duda, szef Inspektoratu Uzbrojenia. Z dniem 1 stycznia skończyła się również kadencja Dowódcy Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych gen. Marka Tomaszyckiego, którego zastąpił gen. Sławomir Wojciechowski.

Pojawiły się informacje, że nowym Szefem Sztabu Generalnego WP może zostać gen. Leszek Surawski, obecnie pełniący obowiązki Dowódcy Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych.

 

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 12
Reklama
wiechoski
niedziela, 29 stycznia 2017, 19:51

Dziękuję Panie Generale za piękną służbę pod Pana rozkazami. To był owocny czas, kiedy Sztab Generalny pod Pana rozkazami dowódził siłami zbrojnymi. Jasne i proste były zależności czasu "P" i "W". Był Pan jednym z nielicznych, który krytycznie odnosił się do wdrożonego systemu dowodzenia, Teraz mógłby Pan "naprawić" głupotę wtedy wprowadzoną na siłę przez gen. Kozieja. Posiada Pan do tego niezbędną wiedzę i doświadczenie. Jednak minister ON ale i Prezydent nie jest tym jakoś zainteresowany. Życzę Panu powodzenia, zdrowia, odpoczynku, realizacji planów i akceptacji nowej sytuacji życiowe. Szkoda.

Mac
sobota, 28 stycznia 2017, 00:20

Jak w życiu, starzy odchodzą, pytanie czy na zasłużoną emeryturę.

kapralek
niedziela, 29 stycznia 2017, 05:45

Starzy? Generał Gocuł ma 54 lata, jest 15 lat młodszy od Macierewicza, to oficer w pełni kariery zawodowej i możliwości, pytanie dlaczego odchodzi?

Dropik
piątek, 27 stycznia 2017, 23:56

Minister rzekł w RM ,ze Polska nie ma armii i ,ze się ona tworzy. To WOT

dropik
środa, 1 lutego 2017, 14:24

tymczasem nasi żołnierz w nato zaczynają być traktowania jak Turcy :D

Wicek
piątek, 27 stycznia 2017, 16:57

Dziękujemy Ci Panie generale, jako dowódcy , ale przede wszystkim człowiekowi!!!!

żołnierz przeklęty
piątek, 27 stycznia 2017, 20:19

Odchodzi jeden z ostatnich generałów wojska polskiego który wie co to honor oficerski.

Teoretyk
wtorek, 31 stycznia 2017, 17:21

IPN nosił sie z zamiarem udostępnienia zbioru zastrzeżonego. Na prośbę ABW postepowanie jest wstrzymane. Być może tu jest pies pogrzebany.

były_trep
środa, 1 lutego 2017, 10:55

człowieku, Gocuł w 1989 był podporucznikiem, przestań wymyślać chore teorie...

Polak
piątek, 27 stycznia 2017, 20:02

Czy szef MON nie ma sobie nuc do zarzucenia? Może to on powinien odejść puki jeszcze zostalo kilku generałów mających jakiekolwiek doświadczenie.

Podpułkownik Wareda
piątek, 27 stycznia 2017, 19:23

Rezygnacja generała Mieczysława Gocuła ze stanowiska Szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego, pomimo tego, że w maju 2016 roku został mianowany na drugą kadencję, jest do pewnego stopnia zastanawiająca. To samo dotyczy pozostałych zmian na stanowiskach dowódczych w Wojsku Polskim, o których przypomina powyższy artykuł. Przyznaję, że rezygnacja oraz przejście na emeryturę generała Gocuła zaskoczyła mnie. Generał Gocuł jest w takim wieku (rocznik 1963) , że swobodnie mógłby pełnić swe dotychczasowe stanowisko jeszcze przez jedną kadencję. Dlaczego więc odszedł, a także - Dowódca Generalny Rodzajów Sił Zbrojnych, generał Mieczysław Różański i inni? Z pewnością, nie do mnie należy publiczna ocena oraz analiza ostatnich, głośnych dymisji w Wojsku Polskim. Natomiast, moja prywatna ocena z tym związana, nie ma tutaj żadnego znaczenia. Także autor (autorzy?) powyższego artykułu, nie czynią jakichkolwiek sugestii dot. wspomnianych wyżej dymisji w Wojsku Polskim. A szkoda, tym bardziej, że sprawa rezygnacji generałów: Gocuła oraz Różańskiego jest warta solidnej analizy. Dlatego też, stawiane tezy, że generałowie: Gocuł i Różański - nie do końca byli przekonani o zasadności przeprowadzanych zmian w naszej armii i ich kierunku - byłoby chyba(?) za dalekim uproszczeniem. Jednocześnie rozumiem te osoby, które są zwolennikami takiej tezy, Tak czy inaczej, Prezydent RP i jednocześnie Zwierzchnik Sił Zbrojnych oraz wszyscy decydenci szczebla państwowego odpowiedzialni za stan bezpieczeństwa kraju, prędzej czy później, będą musieli dokonać szczegółowej analizy i oceny wojskowych organów kierowniczych oraz zmian zachodzących w Wojsku Polskim.

kapralek
niedziela, 29 stycznia 2017, 05:53

Odchodzi także gen. Tomasz Drewniak, szef polskiego lotnictwa, także w trybie nagłym.... ma zaledwie 52 lata....

Tweets Defence24