Reklama

Siły zbrojne

Francja kupiła nowe Rafale. Zastąpią "greckie" myśliwce

Fot. Tim Felce/CC BY-SA 2.0
Fot. Tim Felce/CC BY-SA 2.0

Spółka Dassault Aviation otrzymała kontrakt od Ministerstwa Sił Zbrojnych Republiki Francuskiej na dostawy partii 12 nowych myśliwców wielozadaniowych Dassault Rafale. Maszyny te mają zastąpić analogiczną partię używanych francuskich Rafale sprzedanych w ostatnim czasie Grecji.

Umowę na dostawę nowych francuskich myśliwców wielozadaniowych podpisali prezes i dyrektor generalny Dassault Avation Eric Trappier oraz francuska minister sił zbrojnych Florence Parly w fabryce Argonay w Górnej Sabaudii. W zakładach tych od 1963 roku produkowane są systemy sterowania lotem dla wszystkich maszyn produkowanych przez spółkę Dassault Aviation.

Ten kontrakt na 12 nowych samolotów pozwoli naszym Siłom Powietrzno-Kosmicznym kontynuować rozwój Rafale w oczekiwaniu na piątą transzę, która ma zostać dostarczona w latach 2027-2030. Kontrakt ten jest wielką satysfakcją dla Dassault Aviation, Thales, Safran oraz 500 francuskich firm biorących udział w programie, w szczególnie trudnych warunkach, w jakich znajduje się nasz sektor lotniczy w kontekście kryzysu COVID

- prezes i dyrektor Dassault Aviation Eric Trappier
image
Reklama

25 stycznia br. Ministerstwo Obrony Republiki Greckiej zawarło kontrakt na dostawy 18 myśliwców wielozadaniowych Dassault Rafale z francuskim resortem obrony i spółką Dassault Rafale. Łączna wartość kontraktu wynosi ok. 2,5 mld euro. Spośród wszystkich maszyn 12 egzemplarzy ma być używana i pochodzić z zasobów francuskiego lotnictwa. Mają one zostać dostarczone już w lipcu br., a kolejnych sześć ma być nowo wyprodukowanych. Ta forma zakupu tych maszyn pozwoliła najprawdopodobniej na obniżenie wartości całości o prawie 1/3 z 3,5 mld do 2,5 mld euro.

Równocześnie umożliwia to wzmocnienie potencjału greckiego lotnictwa jeszcze w tym roku. Politycy obu państw podkreślili, że umowa ta jest wyrazem "bardzo ścisłego partnerstwa operacyjnego" obu krajów. Słowa te padły w kontekście rosnących od miesięcy napięć pomiędzy Francją i Grecją, a Turcją, która zwiększa swoją aktywność w spornych regionach Morza Śródziemnego, w tym wybrzeża Cypru w zakresie eksploatacji złóż zasobów mineralnych oraz jest mocno zaangażowana w nadal niezakończone konflikty w Libii i Syrii.

Grecja będzie również piątym użytkownikiem tych maszyn oraz czwartym klientem eksportowym. Obecnie w przypadku rodzimego użytkownika, czyli Francji znajdują się one na uzbrojeniu francuskich sił powietrznych (około 102) i francuskiej marynarki wojennej (około 42). Zostały też zamówione przez odbiorców zagranicznych takich jak: Egipt (24 egzemplarze), Katar (36 egzemplarzy z opcją na drugie tyle) i Indie (36 egzemplarzy). Zawarty właśnie uzupełniający kontrakt na Rafale pozwoli obecnie utrzymać dotychczasowy potencjał francuskiego lotnictwa, a także zabezpieczenie ciągłości produkcji tych maszyn przed spodziewanymi, kolejnymi zamówieniami.

Reklama
Reklama

Komentarze