MBDA dostarczy uzbrojenie dla greckich Rafale

27 stycznia 2021, 12:47
Signature-Grece-Copyright-Dassault-scaled
Fot. MBDA
Reklama

Wraz z umową dotyczącą zakupu przez Grecję 18 samolotów Dassault Rafale kraj ten zakontraktował również pakiet uzbrojenia produkcji MBDA. Obejmuje ono m. in. rakiety powietrze-powietrze MICA i Meteor oraz pociski manewrujące SCALP/Storm Shadow.

Generał broni Theodoros Lagios, dyrektor generalny ds. inwestycji i uzbrojenia greckiego Ministerstwa Obrony oraz Eric Béranger, prezes MBDA, podpisali 26 stycznia 2021 roku kontrakt dotyczący pakietu uzbrojenia dla tych 18 myśliwców Rafale przeznaczonych dla sił powietrznych Grecji. Uroczystość zawarcia umowy odbyła się w Atenach w obecności francuskiej minister sił zbrojnych Florence Parly oraz greckiego ministra obrony Nikolaosa Panagiotopoulosa.

Czytaj też: Pół miliarda funtów na rakiety dla brytyjskich F-35B

Pakiet uzbrojenia zamówiony dla nowych samolotów jest bardzo podobny do arsenału myśliwców Mirage 2000 i Mirage 2000-5, obecnie eksploatowanych przez greckie siły powietrzne. Oprócz wspomnianych rakiet przeciwokrętowych AM39 Exocet, Rafale otrzymają m. in. pociski manewrujące SCALP oraz pociski powietrze-powietrze MICA i rakiety powietrze-powietrze dalekiego zasięgu Meteor. Są to najnowocześniejsze rodzaje uzbrojenia lotniczego oferowane obecnie przez koncern MBDA.

Meteor należy do kategorii BVRAAM (Beyond Visual Range Air-to-Air Missile). Pocisk jest naprowadzany metodą aktywną i napędzany przez, pracujący w trybie ciągłym, silnik strumieniowy (pozwala to na lepsze manewrowanie pocisku w locie, także w końcowej jego fazie), który jest uruchamiany przez silnik rakietowy na paliwo stałe. Zasięg przekracza 100 km.

MICA to rodzina francuskich pocisków powietrze-powietrze. Rakiety weszły do służby odpowiednio w 1996 roku (w wersji MICA RF) i 2000 roku (MICA IR) i mogą razić cele odległe do 50 km. Od 2018 roku we Francji trwają prace nad nową generacją tych pocisków, o powiększonych zdolnościach bojowych.

Reklama
Link: https://sklep.defence24.pl/produkt/polityka-obronna-i-bezpieczenstwa-narodowego-nowej-zelandii-w-xxi-wieku/
Reklama 

Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 6
Reklama
LLd
środa, 27 stycznia 2021, 21:38

Meteor nie posiada silnika strumieniowego ale silnik rakietowy z paliwem ubogim w tlen gdyż część tlenu do spalania mieszanki jest pobierana z powietrza. Proszę przestać wciąż powielać ten błąd.

Davien
piątek, 29 stycznia 2021, 19:40

Meteor dysponuje silnikiem strumieniowym na stały materiał pedny wiec nie zmyslaj panie Lld.

środa, 27 stycznia 2021, 23:25

Skąd wiesz rozbierałeś Meteora

dim
środa, 27 stycznia 2021, 21:04

A oprócz tego, Grecy dogadali się z firmą Diehl, w której mają (jak twierdzą) 10% udziałów i firma Diehl poprosiła o dwa lata na przygotowanie skutecznych antyrakiet powietrze-powietrze. Co umożliwić miał dokonujący się ciągle wielki postęp technologii mikroprocesorów. Grecy wymyślili to jeszcze gdy Turcja nabyć miała wkrótce swe F-35. "Nie możemy ich w porę zobaczyć, ale zobaczymy ich rakiety, w momencie gdy jed do nas odpalają. I to nam wystarczy" - taka jest idea. Czyli wcześniej, czy później, ale zostanie to zrobione. Stąd bierze się także inne z greckich założeń, że to F-16V "nosić mają za samolotami F-35" ich siłę uderzeniową. Gdy F-35 pozostawać mają trudno i późno widzialne. Ma to sens, ale pod warunkiem, że F-35 albo nie zostaną jednak zobaczone (co nie równa się jeszcze namierzone), dzięki tureckim radarom lądowym, m.in. rosyjskim... Turcja musi wysłać wtedy przeciw nim sporo samolotów, by jednak namierzyć greckie F-35, choć dopiero z bliska. A Grecy na to dysponować mają co najmniej równowagą, jeśli nie przewagą swych F-16 i Rafale... - osłaniając w ten sposób akcje F-35.

dawo
środa, 27 stycznia 2021, 13:57

A jakieś szczegóły ile jakich pocisków i ich koszty?

dim
środa, 27 stycznia 2021, 21:12

O ilościach nikt ci tego w Grecji nie poda. O kosztach tak. "prawie 500 mln Euro" czyli prawdopodobnie 498. Za to uzbrojenie, które przenosi Rafale. Prócz tego rakiety z małych okrętów rakietowych , z Mirage 2000 i coś tam jeszcze. Przy czym do Rafale część Grecy już mają z Miraża, a będzie to tylko modernizowane.

Tweets Defence24