Dzierżawiony przez Grecję tankowiec uszkodzony wskutek wybuchu miny

26 listopada 2020, 12:26
Zrzut ekranu 2020-11-26 o 13.25.15
Zdjęcie ilustracyjne / Fot. kkic (CC BY-SA 3.0)
Defence24
Defence24

Dzierżawiony przez Grecję tankowiec został uszkodzony w wyniku eksplozji miny na wodach Morza Czerwonego - poinformowała w środę brytyjska morska firma ochroniarska Ambrey. Uszkodzony został kadłub jednostki, która zacumowała w porcie Al-Szukaik  w Arabii Saudyjskiej.

Pływający pod maltańską banderą tankowiec Agrari jest obsługiwany przez greckie TMS Tankers - przekazała firma Ambrey. Operator tankowca poinformował, że załoga jest bezpieczna i nikt nie został ranny.

"Tankowiec LR2/Aframax AGRARI, zacumowany wcześniej przy jednym z nabrzeży elektrowni parowej Al-Szukaik (SSPP) w Arabii Saudyjskiej, został uszkodzony przez minę podczas wyjścia z portu" - poinformowała firma Ambrey w raporcie. "Eksplozja miała miejsce około metra nad liniąwodną,przebiciu uległ kadłub statku (...)" - dodano.

image
Reklama (grafika; Katarzyna Głowacka)

Nie poinformowano, kiedy doszło do incydentu, ale odnotowano, że statek przybył do Al-Szukaik 23 listopada.

Al-Szukaik znajduje się w Arabii Saudyjskiej, na północ od granicy z Jemenem, w południowej części wybrzeża Morza Czerwonego.

Niedawno doszło do szeregu incydentów związanych z infrastrukturą naftową Arabii Saudyjskiej.

Szyicki radykalny ruch Huti, walczący z rządem centralnym w Jemenie, przyznał się w poniedziałek do ataku na saudyjski zakład produktów naftowych Aramco w Dżuddzie nad Morzem Czerwonym. Atak potwierdziło kierownictwo Aramco i władze Arabii Saudyjskiej.

Dwa tygodnie temu powstrzymano pożar w pobliżu pływającej platformy należącej do terminala produktów naftowych w Dżizan w południowo-zachodniej Arabii Saudyjskiej nad Morzem Czerwonym. Pożar ten był spowodowany kolejną próbą ataku ze strony Hutich, podczas której kierowane przez Rijad siły koalicji walczące z rebeliantami Huti w Jemenie przechwyciły i zniszczyły dwie wyładowane materiałami wybuchowymi łodzie w południowej części Morza Czerwonego.

PAP - mini

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 2
Reklama
Dan
czwartek, 26 listopada 2020, 22:31

Mina wybuchła 1 m powyżej linii wody??? Co to za mina? Skacząca? Przypomniał mi się stary kawał o zamieszkach na granicy Rosyjsko Chińskiej. Agencja "Prawda" informuje, że dwa rosyjskie kombajny zostały zaatakowane przez wojska chińskie. Wykazując się bohaterstwem załogi obu kombajnów odpowiadając ogniem odparły chiński atak, po czym odleciały w kierunku północnym,

BadaczNetu
czwartek, 26 listopada 2020, 13:53

Mina latająca ? A może: "Saudi Arabia-led coalition confirms vessel off the coast of Shuqaiq has suffered minor damage from shrapnel."

Tweets Defence24