Irańczycy zajęli tankowiec

13 sierpnia 2020, 14:00
Iranian_Velayat-90_Naval_Exercise_by_IRIN_(4)
Zdjęcie ilustracyjne, fot. Mohammad Sadegh Heydari - www.ypa.ir, licencja CC BY 4.0, commons.wikimedia.org
Reklama

Amerykańska armia upubliczniła materiał wideo, na którym ma być pokazany moment zajęcia przez Irańczyków tankowca płynącego pod flagą liberyjską. Chociaż po kilku godzinach został on uwolniony, to jednak nadal nie wiadomo, co tak naprawdę stało, za właśnie takim działaniem irańskich władz oraz jakie informacje przekażą jeszcze Amerykanie. W tle pojawia się za to cały czas sprawa bezpieczeństwa morskiego na szlaku wiodącym z Zatoki Perskiej przez Cieśninę Ormuz w kierunku innych lokacji na całym świecie. 

Na horyzoncie pojawił się już kolejny kryzys w rejonie strategicznej Cieśniny Ormuz. Tankowiec (przeznaczony do przewozu ropy naftowej lub jako chemikaliowiec) płynący pod flagą liberyjską miał zostać zajęty na krótko przez Irańczyków. Amerykańskie Dowództwo Centralne (US CENTCOM), którego jest to obszar odpowiedzialności w ramach sił zbrojnych Stanów Zjednoczonych, upubliczniło materiał, który obrazuje sam abordaż jednostki. Na krótkim, bo trwającym trochę ponad minutę, czarnobiałym materiale widać irański śmigłowiec SH-3 Sea King (obecnie maszyny produkcji Sikorsky`ego są jeszcze użytkowane w tym rejonie świata właśnie przez Irańczyków, będąc pozostałością zakupów z okresu przed rewolucją 1979 r.) desantujący żołnierzy bezpośrednio na jednostkę pływającą.

Zaprezentowaną jednostką miała być MT Wila, której ostatnią odnotowaną pozycją miała być lokacja w pobliżu wschodniego wybrzeża Zjednoczonych Emiratów Arabskich (ZEA) i miasta Khorfakkan. MT Wila ma należeć do firmy Bandit Shipping i być wykorzystywana obecnie przez grecką firmę IMS SA (w oparciu o dane oficjalne). Jej obecny rejs miał rozpocząć się w Iraku. W trakcie irańskiego abordażu i tuż po nim z zajętej jednostki nie pojawiły się żadne komunikaty alarmowe. Statek miał być przetrzymywany około pięciu godzin przez stronę irańską.

US CENTCOM na razie nie informuje w szerszym stopniu o tle całego zdarzenia, albowiem więcej informacji ma być jeszcze objęta ograniczeniami w upublicznianiu danych. Również strona irańska nie podaje większej ilości szczegółów, wręcz pomijając wspomniany materiał US CENTCOM. W doniesieniach prasowych, pojawia się za to wskazanie na dane pochodzące z prywatnej agencji zajmującej się bezpieczeństwem morskim – tj. Dryad Global. Zdaniem jej analityków w ostatnim czasie Strażnicy Rewolucji mieli nękać dwa inne statki komercyjne na wspomnianym akwenie – MT Freud pływający pod flagą Wysp Marshalla oraz MT Chemway Arrow pływający pod flagą Panamy.

Irańczycy są od dłuższego czasu oskarżani o próby ograniczania możliwości swobodnego żeglowania tankowców w tym rejonie świata. Dotyczy to sugestii o możliwości ataków minami morskimi, ale również w zakresie fizycznego zajmowania jednostek pływających. Dotychczas do najgłośniejszego kryzysu doszło w zeszłym roku, a wszystko w przypadku brytyjskiej jednostki Stena Impero.

(JR)

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 28
Reklama
ito
wtorek, 18 sierpnia 2020, 12:24

Kiedy straż wybrzeża lub marynarka nie-Irańska robi dokładnie to samo nazywa się to KONTROLA STATKU i nie jest żadną sensacją.

Geo
piątek, 14 sierpnia 2020, 13:17

To jest proste. Od dekad jest wojna na BW inspirowana przez kraj na zachód od Jordanu. Nie jest to anty, ale realne podejście do tematu. Bogate w ropę kraje zat. Perskiej mogą wywozić ropę przez Ormuz, Suez lub ropociągami na zachód przez Syrię, Liban i ??? Izrael. Jednak warunki topograficzne ukazują, że przez Izrael jest najtrudniej. Po wojnie o kanał Sueski rozpoczęła się era rurociągów naftowych do Libanu, który go wywindował do "Szwajcarii BW", gdyż był to kraj pod wpływem Francji, w przeciwieństwie do Syrii. Iran szacha jednak był niezależny od tego kierunku, więc Francja wysłała Chomeiniego i Iran stał się niestabilny, jednak Liban już wtedy został wpędzony w wojnę domową. Ormuz staje się niepewny do wywozu ropy, rurociągi zablokowane w Libanie, Suez co prawda jest już spokojny, ale konflikty na M. Czerwonym między Sudanem, Egiptem, AS i Izraelem podnoszą ryzyko transport ropy tamtędy i podsycane przez odpowiednie służby z kraju nad Jordanem. Najpewniejszym szlakiem może być Jordania i Izrael. Jednak ropa zaczyna płynąć do Syrii, gdzie rozbudowała się infrastruktura. Znowu pat, po kilku latach spokoju ze strony Iranu, Iraku rozpoczyna się pełzający scenariusz po 11/9/2001. Najpierw Irak, kłopoty z Iranem na nowo, spokój w Egipcie, Sudanie Erytrei oraz Somalii zamąca sytuacja w Jemenie i ropa ma ryzykowny szlak przez M.Czerwone. Nadal eksporterzy arabscy nie budują dużej infrastruktury ku śródziemnomorskiemu wybrzeża Izraela, bo jest Syria, a Liban się uspakaja i ropa płynie tamtędy. Ginie premier Libanu, a rewolucja arabska 2012 roku wpędza we wojny Egipt i Syrię, pozostaje jedyny spokojny szlak ku Hajfie. Jednak nadal nie ma chęci budowy rurociągów naftowych na zachód, więc ktoś nadal gra kartą irańską, aby były problemy w Ormuzie. Ta układanka jest co chwilę poprawiana. Czy moderator to ocenzuruje? Jak to czytacie to jednak nie. Pozdrawiam

złośliwy
sobota, 15 sierpnia 2020, 07:21

Katar czy Rosja to te kraje na zachód od Jordanu? Dla przypomnienia - pierwszy chciał budować rurociąg przez Syrię drugi to zablokował więc pierwszy zaczął sponsorować syryjskich Sunnitów. Zagadka - znajdź w tym konflikcie Izrael?

Faryzeusz
piątek, 14 sierpnia 2020, 21:17

3 razy Arabowie rwali się do walki i KICHA Mówiąc w skrócie napadajac na,sasiada a Rosja COŚ o tymym wie

Hipopotam
piątek, 14 sierpnia 2020, 09:01

Bravo sea king helikopter 40 lat ciągłej służby bez remontów u producenta Cuda jak w naszej flocie MI

Konik morski
piątek, 14 sierpnia 2020, 08:58

To jest nauczka dla tych wszystkich złodziei ktorzy używają tanich bander BEZ ubezpieczenia statku Przoduja Grecy of course Moze IRAN ich sobie BRAĆ do woli Na morzu PRZYNAJMNIEJ będzie bezpieczne KOLEDZY slyszeli o rozbitym tankowcu na mauritiusie

Lopik
piątek, 14 sierpnia 2020, 08:45

Wszyscy tak robią Francuzi, Hiszpanie, Finowie, Niemcy, każdy z tych krajów przeprowadza ćwiczenia i wchodzą na pokład statku. Oczywiście statek jest o tym informowany chociaż miesiąc temu poinformowali nas nak heli był już nad mostkiem. Ale jak Iran tak zrobi to afera i artykuły o tym napiszą. Co 10statek w kanale angielskim jest sprawdzany przez PSC jeszcze jak płynie a nie w porcie. Tylko że tu lodza nas łapią. Zawsze może być kontrabanda albo lewe papiery co u Greckiego armator jest normalna r

Filipidos
piątek, 14 sierpnia 2020, 08:45

Bandit shipping,? Nieźle jak na chytrego Greka Hahahaha

Filipidos
czwartek, 13 sierpnia 2020, 23:52

Bandit shipping,? Nieźle jak na chytrego Greka Hahahaha

Szlafmyca
piątek, 14 sierpnia 2020, 11:23

Flaga liberii do czegoś zobowiązuje Nie TYLKO szmugiel ropy Hahahaha

gegroza
czwartek, 13 sierpnia 2020, 20:39

po co te inwektywy - zaczął droma.

Fanklub Daviena
czwartek, 13 sierpnia 2020, 19:24

Oburzające! Jak Iran śmie postępować jak USA czy Izrael? :)

Fanklub Bilionera
piątek, 14 sierpnia 2020, 10:09

Jesteś ... jak ulga ...

MK
czwartek, 13 sierpnia 2020, 19:16

Poziom komentarzy na tym portalu sięgnął dna.

droma
czwartek, 13 sierpnia 2020, 16:18

to jest tak jak bandycie azjatyckiemu ,ortodoksom sie nie przylutuje tak zeby galoty byly pelne ,ale sie doczekaja ...

Grzegorz Brzęczyszczykiewicz
czwartek, 13 sierpnia 2020, 22:19

ha ha akurat. Założę się o skrzynkę wódki że Iranu nikt nie ruszy a o drugą że w ciągu max 10-20 lat Iran zrobi to co Korea północna i będzie go można cmoknąć w pompkę !!!!!

Rhotax
sobota, 15 sierpnia 2020, 13:11

Zgadzam się . Tylko Izrael będzie niszczył im instalacje a ci bezsilni będą ściemniać że to wypadki . Ale zaatakować ich nikt nie zdoła ... a szkoda .

złośliwy
piątek, 14 sierpnia 2020, 16:19

Parząc po zniszczonych ostatnio przez nieznanych sprawców z Izraela irańskich instalacjach to te 10-20lat może się mocno wydłużyć...

Czyli pozostajemy na etapie pantofelka. Trochę szkoda.
czwartek, 13 sierpnia 2020, 20:40

Droma, a już było tak "dobrze". Wyglądało, że się rozwijasz a tu taka "wtopa".

Dudley
czwartek, 13 sierpnia 2020, 18:50

To przeczytaj swój post , i napisz jak siebie byś nazwał, tylko równie chamsko i wulgarnie jak przyjdzie tylko tobie do głowy. Ja mam dość bogate słownictwo w tej mierze, ale niestety cenzura nie puszcza, czego czasami mocno żałuję.

czwartek, 13 sierpnia 2020, 17:53

Syjonistyczny kundlu, szabes goju, brudne, złodziejskie łapy precz od Persów!

czwartek, 13 sierpnia 2020, 21:11

popieram

Lord Godar
czwartek, 13 sierpnia 2020, 18:18

Łooo chłopie ... czy ty się aby sam nie pogryzłeś i nie poplułeś przy tym szczekaniu ?

piątek, 14 sierpnia 2020, 08:04

skąd wiesz, że nie... :)

czwartek, 13 sierpnia 2020, 18:17

Wot faszystowska sobaka

xxx
czwartek, 13 sierpnia 2020, 18:13

ma racje brudasie, już dawno powinni wam przywalić .....

Adr
czwartek, 13 sierpnia 2020, 19:33

Nie masz cyrk nie nasze małpy.... Ogarnijcie się fanboye

Wink
piątek, 14 sierpnia 2020, 00:34

Fanboye wyczuli by cringe, tutaj to profesjonalnie komentujący.

Tweets Defence24