Denel na dnie. Armii RPA grozi paraliż? [KOMENTARZ]

21 maja 2021, 14:51
Rooivalk_in_flight_(cropped)
Fot. Vaughan Leiberum - commons file, licencja CC BY-SA 4.0, commons.wikimedia.org
Reklama

Czy wręcz katastrofalna sytuacja ekonomiczna państwowego koncernu zbrojeniowego może zagrozić efektywności całych sił zbrojnych? Takie właśnie pytanie stawiają sobie coraz częściej dowódcy południowoafrykańskich sił zbrojnych, a wszystko w obliczu kolejnych doniesień o problemach finansowych, słynnego niegdyś na całym świecie koncernu Denel.

W Republice Południowej Afryki (RPA) rosną obawy co do możliwości utrzymania sprawnego funkcjonowania całych tamtejszych sił zbrojnych (Południowoafrykańskie Narodowe Siły Obronne) w związku z problemami kluczowej firmy zbrojeniowej Denel. Rozważa się nawet możliwość pojawienia się niedoborów w zakresie amunicji, ale też uniemożliwienia utrzymania systemów uzbrojenia, znajdujących się już na wyposażeniu sił zbrojnych. W najgorszej sytuacji mają znajdować się tamtejsze siły powietrzne, jednakże problem może równie dobrze dotknąć też komponentu lądowego wojska. Spekuluje się, że RPA już dziś musi zastanawiać się nad kwestią gotowości bojowej jednostek do działań poza granicami kraju, ale też w sferze możliwości pomocy służbom mundurowym w przypadku kryzysu wewnętrznego, który wymagałby aktywności żołnierzy i ich specjalistycznego wyposażenia.

Już w kwietniu tego roku, państwowy Denel, działający w sektorze zbrojeniowym oraz lotniczym, przesłał do części pracowników oddziału lotniczego firmy list, w którym informowano o możliwości wypłacenia tylko części pensji za kwiecień. Sytuacja jest również tragiczna jeśli o pracowników Denel Land Systems, gdzie także ponownie ma nie być możliwości wypłacenia wynagrodzeń, a także innych zobowiązań socjalnych właśnie powodu braku środków finansowych (jak informują lokalne media). Trzeba zaznaczyć, że nie jest to pierwszy raz w ostatnich latach, gdy niegdyś prężna firma, nie jest w stanie w terminie wypłacić pensji oraz innych świadczeń.

Problemem jest też sieć podwykonawców działających dla Denel. Już teraz podważana jest chociażby pomoc jakiej udzielił koncern firmie LMT Holdings, które otrzymało przedterminową zapłatę za dostawę pojazdów opancerzonych do firmy Denel. Wskazywał na ten fakt Tshepo Mongoai z SABC News, podkreślają, że mogło to wpłynąć na płynność finansową Denel.

Kolejne ekipy odpowiadające za zarządzenie Denel są dziś oskarżane w RPA o obecną już chyba katastrofę finansową i stratę możliwości działania poszczególnych elementów koncernu zbrojeniowego. Władze Denel ponownie mówią dość głośno o restrukturyzacji koncernu i przygotowanym już planie wyjścia z kryzysu. Przy czym, głównym problemem może być brak wsparcia ze strony budżetu państwa. Władze RPA, a przede wszystkim ministerstwo finansów, mają być niechętne, żeby w obecnych warunkach budżetu kraju sfinansować w jakimś stopniu kolejny już plan ratunkowy  elementu państwowej zbrojeniówki.

Denel opublikował wcześniej raport o bardzo słabych wynikach finansowych, które miały wręcz wykazywać, że firma jest prawie niewypłacalna. Zaś zobowiązania przekraczają aktywa o ponad miliard Randów, czyli ponad ok. 72 mln USD. Już teraz przewiduje się również dalszą stratę w kolejnym raporcie rocznym. Część majątku koncernu miała być już zajęta w związku z roszczeniami finansowymi pracowników, wynikającymi z niezapłaconych pensji.

Reklama
Link do produktu: https://sklep.defence24.pl/kategoria-produktu/ksiegarnia/atlasy/
Reklama 

Jednakże, problemy finansowe firmy zaczynają się przekładać również na możliwości produkcyjne i przez to na codzienność południowoafrykańskich sił zbrojnych. Do prasy w RPA wyciekł list gen. Setete Malakoane z początku tego miesiąca, w treści którego generał opisał problemy w związku z brakami części zamiennych oraz komponentów niezbędnych do utrzymania w gotowości samolotów sił powietrznych. Ma to być właśnie pochodna fatalnej sytuacji, w jakiej znajduje się Denel. Co więcej, gen. Malakoane miał wskazać, że chociaż Denel nie jest w stanie ich dostarczać, to jednak nie ma możliwości pozyskiwania części od innych dostawców. List miał być skierowany pierwotnie do generała Mzayifaniego Butheleziego i miał być elementem nacisku na szybką reakcję władz w zakresie utrzymania odpowiedniego zaplecza logistycznego sił zbrojnych, jak podał południowoafrykański portal DefenceWeb.

Rzecznik sił zbrojnych RPA gen. Mafi Mgobozi mówi jednak, że sytuacja w siłach powietrznych nie jest w żadnym razie tak zła. Przede wszystkim dlatego, że zawarto inne kontrakty na obsługę samolotów wojskowych z innymi niż Denel firmami. Jednakże, wcześniej wspomniany gen. Malakoane miał twierdzić, że problemy Denel dotykają przede wszystkim najbardziej wykorzystywanych maszyn czyli transportowców C-130, śmigłowców szturmowych Rooivalk, czy też śmigłowców Oryx. Pewne problemy, właśnie w związku z katastrofalną sytuacją Denel, mają też mieć maszyny Gripen czy też Hawk. Zauważa się, że już teraz RPA może mieć kłopoty z zaopatrywaniem oraz wspieraniem swojej operacji prowadzonej w Demokratycznej Republice Konga w ramach sił pokojowych. Jednocześnie rosną obawy, co do stanu Denel PMP, a więc producenta amunicji do samolotów oraz amunicji małego i średniego kalibru.

Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 56
Reklama
Matt
poniedziałek, 19 lipca 2021, 13:25

Kiedyś RPA było afrykańskim mocarstwem a teraz jest państwem upadłym

rezerwa 77r.
wtorek, 1 czerwca 2021, 16:43

CZARNO to widzę ///

z
niedziela, 23 maja 2021, 14:40

72 miliony dolarów długu? Poważnie oni mają problemy? PGZ generuje straty rzędu 1,2 miliarda PLN (około 300mln USD) rocznie a nie produkuje ani samolotów, ani helikopterów, ani zaawansowanych rakiet. Więc o co chodzi z tymi 72 milionami USD??

Jacek
wtorek, 1 czerwca 2021, 11:55

Widać tam funkcjonuje normalna ekonomia, gdzie firmom nie daje się państwowego cyca do dojenia co skutkuje innowacyjnością i produkcją na poziomie.

trzcinq Rasista
niedziela, 23 maja 2021, 09:17

No i wzbogacili kulturowo RPA które niebawem osiągnie poziom Rwandy

GRZECHOTKA
sobota, 22 maja 2021, 20:32

Szybko wejść we współpracę ....bo Chiny już pukają z pomocą i ze swymi długoterminowymi niskimi kredytami ....

Joker
sobota, 22 maja 2021, 15:01

Wystarczyły trzy dekady rządów murzyńskiej większości żeby doprowadzili kraj do ruiny i zapaści. Dzisiaj stolica tego kraju to siedlisko przestępczości i narkotyków gdzie ludzie zwłaszcza biali nie chodzą po zmroku po ulicach. Będzie to samo co z dawną Rodezją, biali masowo z roku na rok wyjeżdżają z RPA na stałe.

Boczek
poniedziałek, 24 maja 2021, 13:58

Akurat najlepsze lata Denel'a to po apartheidzie. Opracowanie A-200 to rok ~2000. Reszta to powtarzanie zasłyszanego i nieprawdziwego. Coś słyszałeś, ale nie wiesz o co chodzi. Np. imigracja z overseas miedzy 2010 i 2015 się potroiła. Gdybyśmy z żoną nie wybrali już innego kierunku, SA była drugą opcją.

A.zet
sobota, 22 maja 2021, 14:56

nie moźe tak być aby debilotowane panstwo było wlaścicielem całego przemysłu zbrojeniowego.to potęguje koszta i korupcje.nawet w Rosji są prywatne firmy zbrojeniwe i pezemysł "kwitnie".

asdf
sobota, 22 maja 2021, 14:06

dobry moment na podkupienie G6 jako Kryla, jak PGR chce budowac smiglowiec szturmowy to tez chyba lepszej okazji nie bedzie niz Rooivalk

Shymo
czwartek, 27 maja 2021, 23:28

Jasne nie ma to jak dzisiaj budować śmigłowiec oparty na konstrukcji Alouette III z 1959r

asdf
poniedziałek, 7 czerwca 2021, 06:34

mhmm, Pumy jak juz

wiarus
sobota, 22 maja 2021, 12:57

No cóż, to była tylko kwestia czasu, a potem będzie jeszcze gorzej - czarne jest tak samo destrukcyjne jak czerwone.

WNM
sobota, 22 maja 2021, 11:17

Jak ze wszystkim. Bogatszy jest bogatszy bo musiał komuś wziąć. To ile nieszczęścia wprowadził, prędzej czy później, wróci do niego, przejrzyście jak nic

Pablo
sobota, 22 maja 2021, 09:12

Ciekawe dlaczego?

Boczek
poniedziałek, 24 maja 2021, 13:59

Słaby eksport.

Bosman
sobota, 22 maja 2021, 03:20

Zrobią takie dziadostwo jak w byłej Rodezji.

easyrider
piątek, 21 maja 2021, 23:54

Kiedyś w PRL był taki dowcip, że jeśliby zaprowadzić socjalistyczną gospodarkę na Saharze, to po tygodniu piachu by zabrakło. To samo dotyczy państw gdzie czarni sami sobą rządzą. Był już eksperyment amerykański z Liberią, w XIX wieku. Drugi zrobili "postępowi" biali w RPA oddając władzę. Teraz to samo robi reszta białych społeczeństw. Skutki będą identyczne.

Boczek
poniedziałek, 24 maja 2021, 14:00

Na przykład Nigeria?

Taktowygląda
piątek, 21 maja 2021, 23:00

To ichniejsza PGZ?

Chyżwar dawniej Marek
niedziela, 23 maja 2021, 07:19

Nie. To efekt zmian kadrowych w tamtejszym odpowiedniku PGZ. Dopóki interesem kręcili Afrykanerzy interes działał tak, jak powinien.

Sidematic
piątek, 21 maja 2021, 22:19

Co oni tam mają? Może by kupić jakąś część produkcji? Śmiglaki czy rakiety jakies? Może pojazdy?

AlS
sobota, 22 maja 2021, 16:49

Mają bardzo dobre rakiety krótkiego zasięgu Umkhonto, z naprowadzaniem IIR oraz funkcją LOAL. Jak znalazł do naszego programu Sona. Mają również pociski z aktywną głowicą radarową. To jest doskonała okazja, żeby kupić technologię tych pocisków.

Davien
niedziela, 23 maja 2021, 14:35

Umkhonto do SONY nadaje sie tak jak AMRAAM czyli wcale. To pocisk na poziomie Narwi i nie ma IIR ale IR takie jak w AIM-9L/M

ryba
sobota, 22 maja 2021, 16:10

śmigło ,całkiem by nas to mogło zainteresować .Kiedyś nasz mon je testował.

Jacek
piątek, 21 maja 2021, 22:00

Ci generałowie to Burowie? Takie jakieś dziwne nazwiska mają?

wert
sobota, 22 maja 2021, 23:27

właściwe

Jabadabadu
piątek, 21 maja 2021, 21:29

No to sukces jak się patrzy. Czyli RPA istnieje tylko na papierze, a zatem niedługo.

gisbourne66
sobota, 22 maja 2021, 15:44

Coś jak tzw.nasza gospodarka i tzw.nasze państwo.

CC
piątek, 21 maja 2021, 20:09

Denel to jednak sporo dobrych wyrobów, np. pociski przeciwpancerne czy przeciwlotnicze. Do tego niezły helikopter szturmowy. Może by...PGZ kupiło???

Muzynne
sobota, 22 maja 2021, 16:52

I amuncja

Hektor
piątek, 21 maja 2021, 20:07

Oczywiście z powodu wirusa politycznej poprawności nie można napisać jaki jest powód upadku przemysłu zbrojeniowego RPA i sił zbrojnych tego państwa.

Davien
sobota, 22 maja 2021, 16:10

Najprosciej? Beznadziejne rządy Zumy i jego kumpli.

AA
piątek, 21 maja 2021, 20:00

Wystarczyło oddać władze w ręce tubylców aby RPA zamieniło się w upadły kraj ale za to mają demokracje wolność i równość a znając życie wykupią ich Chiny kawałek po kawałku

Darek
piątek, 21 maja 2021, 19:55

Tak wygląda kraj gdzie dopuszczono czarnych do władzy...

Monkey
piątek, 21 maja 2021, 19:29

Likwidacja apartheidu była dobrą decyzją, ale co wniesiono w zamian? Bałagan? Przeciez kiedys RPA była w stanie nawet wyprodukować brońatomową (bomby). A teraz totalna degrengolada.

pastor Mbabene
piątek, 21 maja 2021, 19:27

Co tu komentować? mozna sie zastanowic za ile lat RPA podzieli los Rodezji oraz innych sąsiadów gdzie ucinanie głowy maczetami jest sposobem na sprawowanie władzy.Dać czarnym władzę a zrobią ci kloake z bursztynowej komnaty.

gisbourne66
sobota, 22 maja 2021, 15:51

Lepiej pomyśl kogo dopuszczono do rządów w Europie i kogo ww sprowadzili, a potem popatrz na Afrykę i poznasz swoją przyszłość.

Pl
piątek, 21 maja 2021, 17:45

Upadły kraj. Chciałem tylko zauważyć, że dopóki biali rządzili, to wszystko grało i nawet byli blisko pozyskania broni atomowej. No ale potem, wiadomo kto przejął rządy, i jest tak samo, jak wszędzie gdzie oni rządzą.

Negrokox
sobota, 22 maja 2021, 19:29

Oni przecież wyprodukowali bodaj 6 bomb, które tuż przed końcem apartheidu zlikwidowali w obawie przed... wiadomo czym.

Piotr
piątek, 21 maja 2021, 17:35

jakby tak pozyskać ichniejsze technologie amunicji 155 mm za wsparcie finansowe.. może dostęp do poligonów czy opracowanie porządnej armatohaubicy kołowej.. miło by było ale nie będzie na Nowy ład ;)

Darek
sobota, 22 maja 2021, 14:08

Taaaa ten nowy ład was bardzo boli, lepiej było jak ,, piniendzy nie ma i nie będzie”…

T-1000
piątek, 21 maja 2021, 17:15

Z kwitnacego Państwa,silnej armii,najlepszej gospodarki w Afryce..po kilkunastych latach rządów wiadomo kogo..została mogiła,kutwa,dratwa..USA nastepne.

asdf
sobota, 22 maja 2021, 14:06

wiadomo komuchow w Polsce nie bedzie inaczej

ret
sobota, 22 maja 2021, 05:51

Kwitnącego państwa? Państwo strzelające ostrą amunicją do dzieci było kwitnące? Lament nad sytuacją białej mniejszości też jest przesadą. Oczywiście, że odczuli równanie w dół. Ale reszta zaczęła równać w górę. Chociaż dalej sytuacja białych jest lepsza. Wskaźniki ekonomiczne RPA mają tendencję wzrostową i trudno mówić o jakimś załamaniu gospodarczym po przejęciu władzy przez większość.

~!!!
sobota, 22 maja 2021, 19:17

Niech no Pan popatrzy co z kwitnącej gopodarki bawnej Rodezji z robili afrykańczycy - jeden z najbiedniejszych krajów na świecie. Zachęcam do obejrzenia materiałów dostępnych w sieci o przesladowaniu i niezliczonych morderstwach i gwaltach na białych farmerach , którzy jak kiedyś z Rodezji nagminnie uciekaja z RPA. PolecamfFilm Stefana Tompsona, Polaka wychowanego częściowo w RPA. Smutne że świat ma to w nosie to prześladowania rasowe wobec białych.

Valdore
sobota, 22 maja 2021, 16:16

I pewnie dlatego wszystkie gałęzi gospodarki wymagajace czegos więcej niz pługa leżą i kwicza? Apartheid był potworny i dobrze że sie go pozbyto, ale to co dzieje sie teraz jest jego odwróceniem zwłaszcza za rządów Zumy

gisbourne66
sobota, 22 maja 2021, 15:57

Akurat tzw. huligańską dziatwę najłatwiej i najtaniej wyprowadzić naprzeciw uzbrojonym ludziom wmawiając im, jakimi to bohaterami są i obiecując im.wszystko co chcą. Rezultaty widzisz. Polska jest jednym z następnych krajów do rozbiórki.

Gnom
sobota, 22 maja 2021, 14:36

Nie o tym mowa. Mowa o braku wizji i planowania dalej niż na 3 dni jak to jest w całej Afryce zarządzanej przez Murzynów. W RPA już jest bliżej do działań Mugabe, pomimo, że po pierwszych wypędzeniach białych z funkcji przyszło skromne opamiętanie. Odpowiedz sobie na pytanie: jaki procent Murzynów chciał i chce uczyć się latami aby dorównać poziomem wykształcenia i sprawności działania światu? Patrząc historycznie i Afryce, i w Europie, i w USA - niestety niewielki. Taniec, muzyka, kradzieże i inne formy "szybkiego zdobywania" dóbr to ich sens życia. Oni nie chcą czekać latami na efekty pracy jak dziś muszą biali. Co dało obligatoryjne 10% miejsc na uczelniach w USA, znacząco przybyło inżynierów, ekonomistów, a może innych uczonych o ciemnej skórze? Bandytyzm z getta dominuje nawet u sławetnego Spike Lee. Bycie bandyta jest uzasadnione i wymuszone środowiskowo. Ciekawe, że wobec białych nie ma takiej wyrozumiałości.

sobota, 22 maja 2021, 00:07

Rodezja -> Zimbabwe RPA -> Zimbabwe bis Jakość zarządzania przez "czarne elity" ta sama, a dalej to tylko kwestia czasu - jak szybko będzie postępowała entropia pierwiastka ludzkiego (w sensie: uznania, że w indywidualnym interesie jednostki leży przestrzeganie norm ogólnych) i jak szybko wyczerpią się zasoby pozostałe po epoce aparthaidu. Koniec nie jest zagadką - niewiadomą jest czas.

Gnom
piątek, 21 maja 2021, 21:51

No cóż droga od bogatej i nowoczesnej Rodezji do biednego i prymitywnego Zimbabwe jest znana. Wypowiedzi burmistrz(yni) Chicago potwierdzają twój osąd. Trudno się nie zgodzić z linią; Rodezja -RPA a teraz USA?

Jakub
piątek, 21 maja 2021, 21:08

Tylko wyznawcy pewnych ideologii sa zaskoczeni. Kazdy inny wiedzial, ze to pewne jak 2+2. W USA bedzie gorzej, bo tam populacja Europejska do niedawna byla wiekszoscia, a w RPA nigdy.

Fanklub Daviena i GB
piątek, 21 maja 2021, 17:11

Tak będzie i w UE jak pontoniarze dojdą do władzy! :D

Kia
sobota, 22 maja 2021, 14:47

Nie trzeba pontoniarzy, wystarcz znieść wizy dla rosjan

As
sobota, 22 maja 2021, 11:02

Dopłyną

piątek, 21 maja 2021, 21:19

Rosji nie są potrzebni pontoniarze zeby taki sam stan osiągnąć.

Tweets Defence24