Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Czwartkowy przegląd prasy: Rosomaki dla Słowaków; Śmigłowcowy konflikt; Ukraina szachuje Rosję Naddniestrzem; Kopacz planowała dymisję szefa ABW; Spotkanie Dudy z szefem NATO

KTO Rosomak - fot. J. Sabak
KTO Rosomak - fot. J. Sabak

Czwartkowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa.

Zbigniew Lentowicz, Rzeczpospolita, Rosomaki dla Słowaków: Autor pisze, że "śląskim zakładom Rosomak SA potrzebny jest sukces eksportowy". Tymczasem sprzedaż Rosomaków na Słowację była już kilkukrotnie tematem rozmów polskiego i słowackiego MON. W środę resort obrony wspierał natomiast ofertę Pegaza (Polskiej Grupy Zbrojeniowej - przyp. red) w Bratysławie. Potrzeby słowackie to około 100 transporterów opancerzonych. Ewentualna umowa byłaby uzależniona od offsetu, udziału w produkcji przemysłu ze Słowacji etc.


Piotr Nowak, Polska Kurier Lubelski, Coraz bardziej iskrzy między producentami śmigłowców: Autor opisuje nasilającą się konfrontację pomiędzy producentami śmigłowców, którzy startowali w przetargu na maszynę wielozadaniową dla Wojska Polskiego. Chodzi m.in. o krytykę helikoptera AW-149 na łamach Gazety Wyborczej jakiej dopuścił się dyrektor zarządzający Airbus Helicopters (to producent zwycięskiego Caracala). "Jeśli w Świdniku i Mielcu nie ma pracy (...) to prosimy o składanie aplikacji do nas" - miał stwierdzić Guillaume Faury.


Andrzej Poczobut, Gazeta Wyborcza, Ukraina szachuje Rosję, zamykając granicę z Naddniestrzem: "Tzw. minister spraw zagranicznych Naddniestrza (to parapaństwo na terytorium Mołdawii - przyp. red.) Nina Sztanski oznajmiła, że władze Ukrainy zablokowały granicę nie tylko dla naddniestrzańskiego eksportu, ale nie wpuszczają też na swoje terytorium mieszkańców Naddniestrza mających rosyjskie obywatelstwo (...)  8 czerwca Kijów zerwał umowę o tranzycie rosyjskich żołnierzy stacjonujących w Naddniestrzu. Oznacza to, że rosyjskie zgrupowanie wojskowe, oceniane na ponad 1,5 tys. żołnierzy, zostało faktycznie odcięte od zaplecza."


Andrzej Stankiewicz, Rzeczpospolita, Przykręcanie śruby agentom specjalnym: Jak informuje Stankiewicz - koalicja rządząca brała pod uwagę dymisję szefa ABW Dariusza Łuczaka. ABW wspólnie z CBŚ wykonuje czynności śledcze w postępowaniu dotyczącym afery taśmowej. Ostatecznie szefowa rządu ograniczyła się jednak do wymiany koordynatora ds. służb specjalnych.


Gazeta Polska Codziennie, Spotkanie Dudy z sekretarzem generalnym NATO: "Już dzisiaj prezydent elekt Andrzej Duda spotka się z sekretarzem generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem. - Tematem spotkania będą inicjatywy Sojuszu Północnoatlantyckiego dziś i perspektywa szczytu NATO w 2016 r. w Warszawie - poinformował Krzysztof Szczerski, współpracownik Dudy."

Reklama

Komentarze (3)

  1. andy

    widać że Francuzi czują się bardzo pewnie ... pozwalając sobie na bezpardonową krytykę produktów Świdnika i prowokacje o rzekomych miejscach pracy w dla specjalistów zwalnianych z Mielca i Świdnika po niekorzystnym dla nich wyborze urzędników MON i prezydenta Komorowskiego ... tylko jakby kombinowali to potencjalnych miejsc pracy jest kilkakrotnie mniej od ilości zwalnianych fachowców ... i gdzie nowe miejsca pracy dla "miejscowych" a rzekomo przestarzały niespełniający potrzeb naszej armii śmigłowiec AW to jak nowoczesny smartfon do starego ATARI z nową maskownicą którego kupuje nasza armia

    1. tak to chyba wygląda

      A dlaczego zwalniają tylu fachowców? Czy po ogłoszeniu decyzji coś się zmieniło w obu zakładach, w sensie odebrano im bieżące zamówienia? NIE - i przed i po robią to samo, więc jeśli zwalniają bo mają za dużą załogę do bieżących zamówień to taki stan istniał także przed decyzją. I to jest sprawa zarządu.

    2. Rympajło

      To zadziwiające jak taka jednostka jak ty może samodzielnie funkcjonować na tyle by potrafić pisać. Ciekawy przypadek medyczny.

    3. KK

      mają prawo czuć się pewnie bo stoi za nimi potęga wpływów pan Donalda , Bronisława i pani Ewy

  2. Gottard

    USA tu powinno wejść twardo do gry i np. podarować Polsce w ramach sojuszniczej pilnej pomocy wojskowej 50 sztuk Blackawków z nadwyżek US Army i cały ta kamaryla z Caracalami by się skończył zanim by się zaczęła. Polska by przekazała za to wszystkie swoje sprawne Mi-8/ Mi-17 Ukrainie i wszyscy zadowoleni za wyjątkiem Francuzów i ich szemranych współpracowników z MON. Mielec miałby robotę bo potrzeba byłoby kolejnych 50 Blackawków lub lepiej ze 30 H-92 Superhawk ( mój faworyt). Apeluję do NSA z Fort Meade, przemyślcie to

    1. Oj

      Przestałeś fantazjować na konkurencyjnym portalu i przerzuciłeś się tutaj?

    2. matołek

      super pomysł oddać mocno wyeksploatowane ale wyremontowane śmigłowce Ukraińcom aby dostać mocno wyeksploatowany sprzęt do remontu i wsadzać w nie kasę bez większego zwiększenia potencjału wojskowego. Pomoc to jest wtedy gdy np USA przekazuje nam nieodpłatnie co najmniej 2uch uzbrojone baterii Pariotów lub 16 nowych śmigłowców uderzeniowych, lub rakiety o zasięgu do 1000km czy pocisków do czołgów z rdzeniem uranowym np to jest pomoc, inne szmery bajery to utylizacja z nastawieniem na zysk z ich reanimacji.....

  3. Zielony ale ciekawy

    Jak to jest z tymi Rosomakiem - my kupujemy licencje na ich budowę od Fińskiej Patrii - dotyczy to czasu ich produkcji czy pyprodukowanych sztuk? Dwa lata temu chyba przedłużyliśmy kontrakt na kolejnych 10 lat. Czy to jest też termin ich budowy czy też ograniczona ilość sztuk? Np. 10 lat i 300sztuk czy 10 lat i 10.000 sztuk bez znaczenia. Czy możemy je sprzedawać w tym czasie kiedy je produkujemy a co po tym czasie z serwisowaniem i ewentualnym dokupieniem. Ile Rosomaków straciliśmy w Afganistanie?

Reklama