Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Czwartkowy przegląd prasy: GW i RZ o cięciach wydatków na zbrojenia, Kim jest nowy wiceszef ABW?

  • Sposób działania zestawu przeciwlotniczego „Poprad” uzbrojonego w rakiety „Piorun 2”. Fot. Telsystem Mesko
    Sposób działania zestawu przeciwlotniczego „Poprad” uzbrojonego w rakiety „Piorun 2”. Fot. Telsystem Mesko
  • Fot. novatek.pl
    Fot. novatek.pl

Czwartkowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa.

Zbigniew Lentowicz z Rzeczpospolitej pisze w tekście MON: cięcia wydatków nie przekreślą modernizacji armii, że kierownictwo resortu obrony jest zdeterminowane bronić wydatków na strategiczne programy zbrojeniowe, od których zależą nowe zdolności bojowe armii, takie jak systemy przeciwlotnicze, modernizacja marynarki, zakupy śmigłowców i samolotów szkoleniowych czy rozwój broni pancernej. Ale też mamy wariantowe plany oszczędniejszego inwestowania czy nadzwyczajnej redukcji wydatków bieżących – zapewnia wiceminister Waldemar Skrzypczak

Czytaj: Kryzys uderza w armię. Tusk: możliwe cięcia wydatków na zbrojenia

Więcej informacji na ten temat znajdziemy w Gazecie Wyborczej, która przytacza wypowiedzi Waldemara Skrzypczaka (Zbrojeniówka czeka na cięcia). Nie zrezygnujemy z tych zadań, które podnoszą zdolności operacyjne sił zbrojnych, oraz nie wycofamy się z już podpisanych umów – zapewnia minister i wylicza priorytety: zakup systemów obrony powietrznej, przetarg na śmigłowce i odrzutowe samoloty treningowe (…) Pewna jest też realizacja pierwszego etapu modernizacji marynarki wojennej. – Chodzi o budowę „Ślązaka" , zakup niszczycieli min „Kormoran" oraz okrętów podwodnych (…) Ma być również kontynuowana modernizacja wojsk lądowych (…) zakupów czołgów Leopard, wymiana samochodów ciężarowych (…) zakupu kołowych transporterów opancerzonych Rosomak (…) niezagrożony jest również program zaku pu armato-haubic Krab oraz samobieżnego moździerza 120 mm Rak. Będą też kontynuowane zakupy przeciwpancernych pocisków kierowanych Spike.

Andrzej Stankiewicz kreuje rzekomego newsa w Rzeczpospolitej o tym, że Jacek Gawryszewski zostanie wiceszefem ABW (Z dyplomacji do ABW). Tymczasem np. na Defence24.pl informowaliśmy o tym już wczoraj. Autor pisze: od kilkunastu lat Gawryszewski pracował w polskich ambasadach, głównie w Ameryce Łacińskiej i Europie. Był m.in. ambasadorem w Meksyku oraz I sekretarzem ambasady w Kolumbii. Ostatnio pracował na placówce w Berlinie (…) Gawryszewski do tej pory nie zajmował się służbami specjalnymi. Przynajmniej oficjalnie, jako dyplomata.

Czytaj: Jacek Gawryszewski nowym wiceszefem ABW

Witold Waszczykowski w GPC powraca natomiast do Białej Księgi w artykule Cień armii w państwie Tuska. Jego zdaniem Biała Księga nie zawiera listy i definicji istotnych zagrożeń dla Polski i nie wskazuje ewentualnego agresora. Nie znajdujemy zatem w publikacji konkretnych recept i scenariuszy odpowiedzi na tradycyjny konflikt, mogący nadejść zza wschodniej granicy Polski, czyli z obszaru, na którym występuje deficyt demokracji (...) publikacja BBN-u ma raczej charakter akademicki (…) opisane instrumentarium zachowania państwa i reagowania kryzysowego może jednak służyć studentom i początkującym urzędnikom za podręcznik w dziedzinie administrowania instytucjami zajmującymi się szeroko pojętym bezpieczeństwem państwa.

(PAM)
Reklama

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

Komentarze

    Reklama