Reklama

Wojsko, przemysł, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Czwartek z Defence24.pl: Wywiad z byłym szefem AW; Koronawirus w Siłach Zbrojnych RP; Ogromne zainteresowanie powojskowymi nieruchomościami

Fot. chor R.Mniedło/11LDKPanc
Fot. chor R.Mniedło/11LDKPanc

Czwartkowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.

Maciej Miłosz, Dziennik Gazeta Prawna, „Nieśmiały krok w dobrą stronę”: Wywiad z byłym szefem Agencji Wywiadu, płk. Grzegorzem Małeckim. „Samo powołanie komitetu nie rozwiązuje żadnego problemu. Kluczowe jest, by taki komitet był częścią większej całości: systemu bezpieczeństwa państwa. Powołanie takiego ciała to dopiero pierwszy krok. Jego pierwszym zadaniem powinno być wypracowanie struktury kompleksowego systemu zarządzania bezpieczeństwem państwa. Trzeba uszeregować wszystkie elementy systemu, zorganizować ich pracę, wzajemne relacje i hierarchię. W dojrzałych państwach od lat istnieją organy zarządzające bezpieczeństwem na poziomie strategicznym. To, że u nas do tej pory czegoś takiego nie było, jest poważnym zaniedbaniem.”


Paweł Wroński, Gazeta Wyborcza, „Koronawirus dopadł wojsko”: W Polsce pada kolejny rekord zakażeń koronawirusem. Jak sytuacja z zainfekowanymi żołnierzami i urzędnikami wygląda w wojsku? „<<Wyborcza>> chciała się dowiedzieć, jaka jest obecnie sytuacja epidemiologiczna w siłach zbrojnych. Ze strony służb prasowych MON otrzymaliśmy informację, że liczba zachorowań żołnierzy <<to nieznaczny odsetek całego stanu osobowego Wojska Polskiego, który nie wpływa na sprawność funkcjonowania i gotowość bojową Sił Zbrojnych RP>>. Jednak nieoficjalnie wiadomo, że po zakażeniu gen. Gromadzińskiego na kwarantannę udał się niemal cały sztab 18. Dywizji. Na koronawirusa zachorował jeden z wiceministrów obrony Wojciech Skurkiewicz (wedle informacji MON wraca do pracy, a testy są negatywne), zakażony jest również rektor Akademii Sztuki Wojennej, gen. dr Robert Kosowski, i jeden z jego zastępców.”


Zbigniew Lentowicz, Rzeczpospolita, „Covidowy apetyt na opuszczone poligony”: Agencja Mienia Wojskowego odnotowuje ogromne zainteresowanie nieruchomościami. „W Agencji Mienia Wojskowego żniwa. Nawet wysłużone poarmijne kwatery i działki w zapomnianych leśnych garnizonach sprzedają się w pandemii jak świeże bułeczki. [...] A już zainteresowanie działkami rekreacyjnymi wykrojonymi z powojskowych terenów w nadbałtyckim Dziwnowie, przekazywanymi przez AMW w bezterminową dzierżawę, przeszło najśmielsze oczekiwania. - Odnotowaliśmy po kilkanaście wpłat wadiów na każdą pozycję, a stawki czynszów uzyskane na licytacji wystrzeliły nawet do 4500 proc. stawki wywoławczej- opowiada dyr. Prokopczyk.”


Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.