Wojsko, przemysł, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Czwartek z Defence24.pl: USA zaatakują Irak?; Wywiad z dr. Jackiem Raubo

Fot. NATO
Fot. NATO

Czwartkowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.

Jakub Kapiszewski, Dziennik Gazeta Prawna, „Amerykańsko-irański bój o rząd dusz w Iraku”: Amerykańska zapowiedź zamknięcia ambasady w Iraku wywołała obawy, że USA szykują się do wojskowego ataku. Celem możliwych działań militarnych miałyby być szyickie bojówki, które od dawna są aktywne na terenie Iraku. „I chociaż decyzja nie została jeszcze podjęta, to nad Eufratem wzbudziła poważne obawy. Może bowiem oznaczać, że Waszyngton planuje podjęcie uderzeń rakietowych lub nalotów w Iraku (Agencja Reutera, powołując się na rozmowy z <<zachodnim dyplomatą>>, podała, że w grę wchodzą raczej te pierwsze). Taki scenariusz uznał za prawdopodobny m.in. związany z dziennikiem <<Washington Post>> publicysta David Ignatius.”


Konrad Wysocki, Gazeta Polska Codziennie, „Silna wschodnia flanka zatrzyma Rosję”: Wywiad z dr. Jackiem Raubo, prezesem Fundacji Instytut Bezpieczeństwa i Strategii (FIBiS). „Pandemia koronawirusa rzeczywiście jest pierwszą doby cyfrowej, w której medycyna i całe państwa natrafiają na problem związany z istnieniem choroby zakaźnej oraz wszelkich problemów wynikających z aktywności informacyjnej podmiotów państwowych i niepaństwowych. Jednak w przypadku NATO czy też UE nie stanowi to większego odkrycia. Co więcej, wydaje się, że wiele nauczyliśmy się już wcześniej, chociażby w kontekście uderzenia cyberprzestępców z Rosji na Estonię. Samo uznanie cyberbezpieczeństwa za strategiczne już nastąpiło i dziś sprawa pandemii tylko to potwierdza.”


Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.