Defence24.pl - wojsko, przemysł, bezpieczeństwo, geopolityka

Czwartek z Defence24.pl: Szef MON wysyła ORP Kościuszko na Morze Egejskie; Ćwiczenia Anakonda testem dla polskiej armii; Brytyjczycy uciekają ze służby wojskowej; Pozew PZL-Świdnik oddalony; Szpica trenuje przerzut żołnierzy; Plan ewakuacyjny ŚDM

Fot. M. Dura (zdjęcie ilustracyjne)
Fot. M. Dura (zdjęcie ilustracyjne)

Czwartkowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.

Marek Kozubal, Rzeczpospolita, "Macierewicz wysyła wojsko": Szef MON - Antoni Macierewicz - ogłosił wysłanie ORP Kościuszko na wody Morza Egejskiego wraz z zespołem myśliwców F-16 do działań patrolowo - rozpoznawczych w ramach NATO. Pomimo tych zapowiedzi, brak formalnej decyzji.


Maciej Miłosz, Dziennik Gazeta Prawna, "Ćwiczenia Anakonda to dla naszej armii egzamin dojrzałości": Wywiad z generałem broni Mirosławem Różańskim, dowódcą generalnym Rodzajów Sił Zbrojnych. Generał przedstawia założenia oraz scenariusz tegorocznych ćwiczeń pod kryptonimem Anakonda.


Paweł Kryszczak, Gazeta Polska Codziennie, "Brytyjczycy uciekają z wojska": Brytyjskie ministerstwo obrony, od 2010 r. prowadzi redukcję stanu osobowego sił zbrojnych Wielkiej Brytanii. W brytyjskiej armii służy 140 570 żołnierzy pomimo, że oficjalny stan prawny zakłada armię większą o blisko 7 tys. wojskowych. "Siły zbrojne Wielkiej Brytanii przeżywają ogromny kryzys. Między lipcem 2015 r. a kwietniem br. z Królewskiej Marynarki Wojennej, sił powietrznych Royal Air Force i piechoty brytyjskiej odeszło w sumie ponad 7,2 tys. żołnierzy [...] Sytuacja z każdym miesiącem może nadal się pogarszać. Według jednego z sondaży, przeprowadzonego przez resort obrony Wielkiej Brytanii, wynika, że co czwarty żołnierz nosi się z zamiarem opuszczenia wojska w najbliższym czasie. Z kolei 32 proc. ankietowanych stwierdziło, że jest niezadowolonych ze służby w armii."


RED, Dziennik Wschodni, "Pozew PZL-Świdnik oddalony": Sąd Okręgowy w Warszawie oddalił wczoraj pozew PZL-Świdnik w sprawie przetargu na śmigłowce dla polskiej armii. "Właściciel PZL-Świdnik chciał unieważnienia przetargu i rozpisania nowego. - Stwierdziliśmy wielokrotne naruszenie prawa przy postępowaniu w sprawie zamówienia śmigłowców wielozadaniowych - zarówno ustaw, jak i reguł, regulaminu postępowania, wytycznych ministra obrony narodowej - co powoduje, że przetarg powinien zostać zamknięty bez wyboru jakiegokolwiek oferenta - mówił w marcu Krzysztof Krystowski, prezes PZL-Świdnik. Wczorajszy wyrok jest nieprawomocny, PZL-Świdnik będzie mógł złożyć apelację. Decyzja ma zapaść po otrzymaniu przez firmę pisemnego uzasadnienia wyroku"


Piotr Falkowski, Nasz Dziennik, "Test szpicy": Szpica NATO ćwiczy przerzut 1,5 tysiąca żołnierzy do Polski. "Od wtorku odbywa się druga faza ćwiczenia, tzw. Deplyex. Półtora tysiąca żołnierzy przerzucono do Polski, do 27 lipca mają znaleźć się w gotowości w Żaganiu. Poza brygadą Brilat (ponad 1 tys. żołnierzy) jest też jeden batalion brytyjski i kompania albańska. Wielka Brytania angażuje się w ćwiczenie, bo będzie krajem ramowym VJTF w 2017 roku."


Klaudia Stabach, Dziennik Polski, "Problemy z zabezpieczeniem ŚDM": Przedstawiono raport małopolskiego wojewody w sprawie zabezpieczenia Światowych Dni Młodzieży. "Wiadomo natomiast, Ze jednym z problemów organizacyjnych było stworzenie planu ewakuacyjnego w pod krakowskich Brzegach. Organizatorzy chcieli zamknąć odcinek autostrady A4, ale Ministerstwo Infrastruktury nie wyraziło na to zgody. Jak podał rmf24.pl, teraz pojawił się plan utworzenia specjalnej drogi ewakuacyjnej prowadzącej z Brzegów na autostradę."

Komentarze (1)

  1. say69mat

    @def24.pl: Marek Kozubal, Rzeczpospolita, "Macierewicz wysyła wojsko": Szef MON - Antoni Macierewicz - ogłosił wysłanie ORP Kościuszko na wody Morza Egejskiego wraz z zespołem myśliwców F-16 do działań patrolowo - rozpoznawczych w ramach NATO. Pomimo tych zapowiedzi, brak formalnej decyzji. say69mat: F16 do misji ... search and ... destroy??? Na wody Marek Kozubal, Rzeczpospolita, "Macierewicz wysyła wojsko": Szef MON - Antoni Macierewicz - ogłosił wysłanie ORP Kościuszko na wody Morza Egejskiego wraz z zespołem myśliwców F-16 do działań patrolowo - rozpoznawczych w ramach NATO. Pomimo tych zapowiedzi, brak formalnej decyzji. say69mat: W jakiż to sposób F16 mają zablokować falę imigrantów szturmujących greckie wyspy na M Egejskim, wykorzystując ... pontony???