Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Czwartek z Defence24.pl: Polsce potrzebne plany obrony totalnej wzorem innych państw bałtyckich; Rozpoczął się dwudniowy szczyt ministrów obrony krajów NATO; Brytyjski projekt ustawy przeciw islamskim terrorystom

Fot. WOT, Twitter
Fot. WOT, Twitter

Czwartkowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.

Marek Kozubal, Rzeczpospolita, „Na odsiecz poczekamy, dlatego budujmy obronę totalną”: Polska wzorem innych państw bałtyckich powinna posiadać plany obrony totalnej na wypadek rosyjskiej agresji. Dla przykładu szwedzkie ministerstwo obrony wydało podręcznik z instrukcją, jak się zachować w przypadku wojny. „Dość wspomnieć, że nie mamy nowej strategii bezpieczeństwa narodowego, ale też nikt spoza kręgu wtajemniczonych żołnierzy nie wie nawet, gdzie są schrony. Nie ma uporządkowanej informacji skierowanej do społeczeństwa, jak zachować się w sytuacji klęski żywiołowej. Dodajmy, że obrona cywilna to instytucja teoretyczna.”


Paweł Kryszczak, Gazeta Polska Codziennie, „NATO o powstrzymaniu Rosji i terroryzmu”: Wczoraj w Kwaterze Głównej rozpoczął się dwudniowy szczyt ministrów obrony krajów NATO z udziałem m.in. szefa MON Mariusza Błaszczaka. „Na agendzie pojawiły się kwestie dotyczące rozszerzenia misji szkoleniowej w Iraku, a także wyzwań związanych z rozmieszczeniem przez Rosję systemów rakietowych zagrażających bezpieczeństwu wschodniej flanki Sojuszu. [...] W Kwaterze Głównej Sojuszu ministrowie omówili możliwość wzmocnienia zdolności obronnych w regionalnych misjach NATO oraz przyszłe zaangażowanie w zwalczanie terroryzmu.”


Petar Petrovic, Gazeta Polska Codziennie, „Terroryści posiedzą dłużej”: Zgodnie z wniesionym do Izby Gmin projektem, osoby skazane za terroryzm nie będą już uzyskiwać automatycznego warunkowego zwolnienia z więzienia. Projekt ustawy jest reakcją brytyjskiego rządu na luki prawne wykorzystywane przez islamistów. „Prawo ma dotyczyć wszystkich skazanych od momentu wprowadzenia zmian w życie. Zdaniem rządu w Londynie prawo nie łamie zapisów Europejskiej Konwencji Praw Człowieka zakazującej wydawania dłuższych wyroków, niż obowiązywały w czasie popełnienia przestępstwa. Rządowy projekt jest reakcją na niedawne ataki islamskich terrorystów, którzy wykorzystali zwolnienia warunkowe do przeprowadzenia zamachów w Fishmongers' Hall pod koniec listopada ub.r. oraz w Streatham w południowym Londynie 2 lutego br.”


Reklama

Komentarze (6)

 1. Dar 12

  Trzeba stworzyć plan obrony POLSKI to raz PLAN modernizacji ARMII to dwa i być kontynuowane przez następne rządy bez względu kto będzie rządził . Obrona totalna to dużo OFIAR jak pokazała historia

 2. men

  Spytajcie jak się zachować w sytuacji zagrożenia np. chlorem, amoniakiem - założę się że 90% pytanych albo wyzwie was od militarystów/ciemniaków albo poda złe czyli "śmiertelne" rozwiązanie - świadomość "obronna" Polaków, zwłaszcza młodego pokolenia oscyluje wokół "0", no ale wszyscy odpowiedzialni za to od 89r śpią spokojnie i godnie, a słowa Polska,Polacy, Naród, Patriotyzm, Honor wylewają się z ich ust często i gęsto - o Bogu nie wspominając.

 3. Polish blues

  "Na odsiecz poczekamy", tylko czy się doczekamy? Druga wojna światowa niczego nas nie nauczyła?

  1. Dudley

   Rząd nauczyła, w 39 mieli za mało czasu by cała elita zdążyła się ewakuować. By ten czas zyskać, należy rzucić do walki cywilów. Nie wiem co kieruje osobami które propagują tego typu pomysły, ale na pewno nie dobro społeczeństwa. Jak już chcą zwiększyć odpowiedzialność, obywateli za stan państwa to najlepszym rozwiązaniem jest system Izraelski lub Koreański. Armia z poboru, powszechna bez możliwości wykupu czy zwolnienia, nie ma obywatela który by nie odbył służby wojskowej. Kobieta, mężczyzna, zdrowy lub chory, syn prezydenta czy chłopa, fan strzelanek czy kompletny pacyfista dla każdego armia znajdzie zajęcie.

  2. Polish blues

   No nic dodać, nic ująć plus (na początek i jako absolutne minimum) powrót do szkół obowiązkowego przedmiotu przysposobienia obronnego z prawdziwego zdarzenia z możliwością niezaliczenia roku (my w LO! mieliśmy np. regularne ćwiczenia ze strzelania z kbks na oceny ) plus prawdziwy wf (biegi krótkie i długodystansowe na ocenę, rzuty, skoki, wymyk, odmyk, wspinanie po linie na czas itp.)

  3. Meteor

   Zgadzam się z tobą

 4. ja

  O info gdzie są schrony proponuję zwrócić się do powiatowych inspektorów nadzoru budowlanego ....doskonale wiedzą gdzie i jaki jest ich stan techniczny ...

 5. Hist

  "Obrona totalna" brzmi zdradliwie podobnie do "wojny totalnej", na toczenie której masowo wydał zgodę naród niemiecki w 1943 r., odpowiadając na zapytanie Goebelsa. Proponuję zmianę terminologii.

 6. Polish blues

  Obrona totalna masakra totalna - jak w 1939

Reklama