Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Czwartek z Defence24.pl: Plany reformy służb specjalnych wg PiS; Ministerstwo Gospodarki nie chce promować polskich produktów zbrojnych; Rosyjskie lotniska na Białorusi; Łukaszenka o wojnie z NATO; Dragon 15 w 22 BLT

Fot. mil.ru.
Fot. mil.ru.

Czwartkowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.

Agnieszka Kublik, Iwona Szpala, Gazeta Wyborcza, "Macierewicz mówi, jak będzie": Poseł Antoni Macierewicz, podczas spotkania z amerykańską polonią, przekonywał do oddania głosu w nadchodzących wyborach na swoją partię. Na wiecu wyborczym, przekonywał o konieczności reformy służb specjalnych i ich weryfikacji. "Trzeba przejrzeć przebieg wydarzeń i działań jednostek organizacyjnych i poszczególnych osób w kluczowych momentach."


Zbigniew Lentowicz, Rzeczpospolita, "Eksport uzbrojenia bez grosza na promocję": Ministerstwo Gospodarki, pomimo objęcia polskich produktów zbrojeniowych programem eksportowym (lista najbardziej przyszłościowych produktów, które mają szanse na eksportowy sukces), nie ma zamiaru przeznaczyć żadnych finansów na jego promocję. Ministerstwo Gospodarki tłumaczy tą sprawę tym, że ciężar finansowy powinno na siebie wziąć Ministerstwo Obrony Narodowej w ramach programu wsparcia bezpieczeństwa regionów 2022.


Michał Potocki, Dziennik Gazeta Prawna, "Białoruś lotniskowcem Moskwy":  Na Białorusi zbliżają się wybory prezydenckie, co wykorzystuje Rosja do swoich planów ulokowania lotnisk wojskowych na terytorium tego państwa. Obecny prezydent - Aleksander Łukaszenka - starający się po raz piąty z rzędu o reelekcję przyjął politykę ustępstw wobec Rosji w tym aspekcie, chcąc uzyskać dofinansowanie państwa, które jest w stanie recesji. Białoruska opozycja natomiast, nie chce rosyjskich lotnisk w swoim kraju, przytaczając przykład rosyjskich baz na Krymie i napaści wojsk Kremla na Ukrainę.


Konrad Wysocki, Gazeta Polska Codziennie, "Polska zagrożona atakiem z Białorusi": Prezydent Białorusi - Aleksander Łukaszenka - odniósł się do ewentualnych wspólnych planów militarnych z Rosją. "Dodał, ze oba państwa dysponują specjalnym planem na wypadek wojny z krajami Sojuszu Północnoatlantyckiego." W bazach wojskowych na Białorusi, które graniczą z Polską, Rosja może umieścić systemy rakietowe Topol-M oraz Jars RS-24, zdolne do przenoszenia ładunków nuklearnych.


Radosław Konczyński, Polska - Głos Wielkopolski, "22 baza przyjmie kilkuset żołnierzy": Od 13 października będą odbywać się manewry NATO pod kryptonimem "Dragon 15". W malborskiej bazie lotnictwa taktycznego odbywają się już przygotowania do przyjęcia kilkuset żołnierzy, w tym Brytyjczyków i Kanadyjczyków. "Scenariusz zakłada, że pomiędzy dwoma blokami państw doszło do konfliktu o złoża surowców naturalnych. Zabiegi dyplomatyczne nie przyniosły rezultatu. Doszło do działań zbrojnych - wyjaśnia ppłk Marek Pietrzak z Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych."


 

Reklama

Komentarze (1)

  1. Afgan

    Po co Rosja ma umieszczać wyrzutnie Topol-M na Białorusi, jak może je odpalić z Syberii i też dolecą w dowolny punkt na naszej planecie. Co za bzdura !

    1. K

      Z jednej strony to prawda, z drugiej - z Białorusi dolecą szybciej do Berlina i Paryża, więc mogą nie mieć czasu na reakcję. Takie moje przypuszczenie, ale w artykule kluczowe jest słowo MOGĄ. Bo pewnie zakończy się na siłach lotniczych.

Reklama