Reklama

Siły zbrojne

Brygada "Żelazny Wilk" odebrała pierwsze Vilkasy

Ceremonia przekazania "Vilkasów". Foto. srž. sp. L. Tamošiūnas/MON Litwy
Ceremonia przekazania "Vilkasów". Foto. srž. sp. L. Tamošiūnas/MON Litwy

Jak poinformowało Ministerstwo Obrony Narodowej Republiki Litwy, pierwsze dwa kołowe transportery opancerzone Boxer, o litewskiej nazwie „Vilkas” („Wilk”), zostały oficjalnie wprowadzone na uzbrojenie pododdziałów brygady zmechanizowanej „Żelazny Wilk”.

"To jeden z najbardziej ambitnych projektów modernizacji litewskich sił zbrojnych w ostatnich latach, który pomoże zapewnić bezpieczeństwo Litwy w ciągu najbliższych kilku dekad” - powiedział litewski minister obrony narodowej Raimundas Karoblis w trakcie ceremonii przekazania pojazdów, jaka miała miejsce we wtorek 9 lipca.

25 czerwca br. oba egzemplarze zostały dostarczone na terytorium Litwy. W ciągu ostatniego roku przechodziły intensywne próby i testy w ośrodkach badawczych i poligonach w Niemczech i Holandii. Do końca br. na Litwę trafić ma planowo 15 egzemplarzy "Vilkasów" co pozwoli przezbroić w nie całą kompanię piechoty zmotoryzowanej ze składu brygady.

W sierpniu 2016 roku litewski MON podpisał umowę ze spółką ARTEC  GmbH (wspólny joint-venture koncernów Krauss-Maffei Wegmann i Rheinmetall) i Organizacją Jednoczącej Współpracy w Dziedzinie Uzbrojenia (OCCAR) na dostawę 88 kołowych transporterów opancerzonych Boxer dla litewskich wojsk lądowych. Kontrakt przewiduję dostawę 84 kołowych bojowych wozów piechoty i 4 wozów dowodzenia do 2021 roku za ok. 385 milionów euro. 

Litewska wersja Boxera, nazwana lokalnie "Vilkas" otrzymała izraelski, bezzałogowy system wieżowy Samson Mk2 uzbrojony w armatę automatyczną Bushmaster II Mk 44S kal. 30 mm i sprzężony z nią karabin maszynowy kal. 7,62 mm, a także wyrzutnię przeciwpancernych pocisków kierowanych Spike-LR.

KTO "Vilkas" zastąpią w batalionie ułanów im. "Wielkiej Księżniczki Birute" i batalionie piechoty zmotoryzowanej im. "Wielkiego Księcia Algirdasa" z  Brygady Piechoty Zmotoryzowanej "Żelazny Wilk" wysłużone i przestarzałe amerykańskie transportery opancerzone M113A1/A2 i wozy dowodzenia M577. Oba bataliony mają być zgrywane jako całość na nowym sprzęcie w latach 2019-2020. Kierowcy przechodzą szkolenie już od 2017 roku z wykorzystaniem dwóch  dostarczonych wozów szkoleniowych.

Pozwoli to na przezbrojenie 2 z 4 batalionów brygady w nowoczesne wozy bojowe i wydatnie wzmocni możliwości bojowe tej jednostki. Zakup ten wpisuje się w szerszy program modernizacji litewskich wojsk lądowych i założenia bliskiej wojskowej współpracy litewsko-niemieckiej. W 2015 roku Litwa zamówiła 21 armatohaubic samobieżnych Panzerhaubitze 2000 z nadwyżek Bundeswehry wraz z zabezpieczeniem, których dostawy mają zakończyć się w tym roku. Zakupy te są możliwe dzięki radykalnemu wzrostowi wydatków obronnych po wybuchu wojny hybrydowej na Ukrainie w 2014 roku z mniej niż 1 proc. PKB w 2013 roku do 2 proc. w 2018 roku. Wilno zamierza dalej zwiększać budżet obronny, aby osiągnąć udział nakładów na poziomie 2,5 proc. PKB do 2030 roku.

Reklama

WIDEO: Rok dronów, po co Apache, Ukraina i Syria - Defence24Week 104

Komentarze (8)

  1. Michał

    Dlaczego piszecie KTO ? Przecież to jest kołowy bojowy wóz piechoty , tak samo jak nasz Rosomak z działkiem. Transportery mogą mieć uzbrojenie lufowe do 20 mm , potem to bwp obojętnie na kołach czy gąsienicach.

    1. Marek

      Bo niezależnie od nomenklatury ani jeden anni drugi nie są pojazdami, które w każdych okolicznościach mogą towarzyszyć czołgom.

    2. Wuc Naczelny

      Nie taka jest definicja BWP że może towarzyszyć czołgo,m, bo nawet piechota i ciężarówka naprawcza może towarzyszyć czołgom ale żadne z nich nie jest BWP. Co to w ogóle za durna definicja że jak może towarzyszyć czołgom to jest BWP. Bo sobie radzi? W jaki sposób taki Boxer na kołach miałby gorzej sobie radzić towarzysząc czołgom od papierowego BWP-1. I co, BWP-1 to nagle nie BWP bo gorsze od Boxera pod każdym względem poza sylwetką, a przecież twierdzisz że Boxer to nei BWP? Poczytaj sobie o definicji BWP.

  2. Straszak

    To trzeba będzie tych pojazdów szukać na terytorium Litwy aby stoczyć potyczke tak wiele ich kupują.

    1. Danisz

      Przynajmniej kupują z głową, a nie apteczne liczby sprzętu w absurdalnej konfiguracji tak jak nasz MON.

    2. Do końca roku mają dostać całe 15 szt. Czyli rzec można, że po byku nie apteczny zakup.

  3. Adam S.

    Litwa i pozostałe kraje bałtyckie w swojej sytuacji powinny wydawać na zbrojenia 4-5% PKB. Jak Ukraina i USA. Wojna już trwa.

  4. Gras

    A co z naszym Rosomakiem 2? Silnik miał być ten sam co w borsuku czyli ponad 700KM wszystko wszystko wskazuje na cięższy pojazd od rosomaka

  5. ryszard56

    a My nic

    1. Tomasz32

      A my mamy 734 rosomaki w różnych wersjach, i czekamy tylko na integrację ppk z wieżą. Do tego regularnie wprowadzamy Kraby i Raki.

    2. Danisz

      Ale wiesz, że ta integracja trwa już 15 lat i nie ma rezultatu, gotowy program Rosomak BMS o 4 lat nie może się doczekać realizacji, o wersjach specjalistycznych najwyraźniej zapomniano, a do Krabów i Raków nie ma porządnej amunicji. Także mamy coś, ale w sumie nic...

    3. Marek

      Gwoli ścisłości mamy wymienione przez ciebie Rosomaki, z czego lwia część ma Hitfist-30P. PPK z ZSSW-30 są zintegrowane. Podwozie są gotowe. Czekamy więc na zakończenie prób państwowych nowej wieży i będą następne.

  6. KLP wms

    "izraelski, bezzałogowy system wieżowy Samson Mk2 uzbrojony w armatę automatyczną Bushmaster II Mk 44S kal. 30 mm i sprzężony z nią karabin maszynowy kal. 7,62 mm, a także wyrzutnię przeciwpancernych pocisków kierowanych Spike-LR." i tyle w temacie. Nasze Rosomaki są bezbronne w porównaniu z tymi pojazdami.

    1. Try

      Wraz z wieżą ZSSW-30 się to zmieni

    2. Rah Warsz

      hmmm czy ty przewidujesz jakieś potyczki pomiędzy Polską a Litwą że tak piszesz Jeżeli wprowadzimy nową wieżę Zssw-30 to sprawa się wyrówna, a nawet jestem skłonny powiedzieć że będzie przewaga po stronie Rosomaków (bo to będzie lepszy system wieżowy, produkowany w kraju, produkowany w większych ilościach itp). W swoim komentarzu powinieneś raczej napisać, że to rodzina BTR czyli potencjalnego przeciwnika będzie bezbronna jak niemowlę wobec litewskich Wilków....

    3. KLP wms

      Litewskie mają szanse obrony prze T72-B3, T-90A z Armii Gwardyjskiej, a nasze...? Weszliśmy w program KTO 10 lat wcześniej i do dzisiaj nie jesteśmy na tym poziomie co Litwini. Brak amunicji do Raka i Kraba, to skandal. Wieże ZSSW-30 mają być dla nowych pojazdów i dla nowych jednostek. A co z drogimi 330 szt. z załogową wieża HITfist ?

  7. Jasio

    A naszych Rosomaków nie chcieli ??? Litwini mają już transportery z wyrzutniami pocisków przeciwpancernych a gdzie ppk na Rośkach ????? normalnie wstyd i hańba

    1. tak myślę

      Kraje dysponujące małym budżetem na modernizację podchodzą bardziej racjonalnie do zakupów.

    2. Tomasz32

      Mają 2 KTO dopiero, a Polska też będzie miałą prędzej czy później integrację ppk z wieżą, nie martw się.

    3. sża

      Tak się jakoś składa, że naszych nikt nie chce, a przecież w odróżnieniu od innych nasze PŁYWAJĄ. Widocznie Litwini doszli do wniosku, że na ryby to wystarczy łódka...

  8. Rzyt

    U nas by się nie sprawdziły...tylko 8 wozów dowodzenia...u nas by z 24 wozy takie by musiały być...ciekawe czy do pzh2000 też mają 4 wozy dowódcę na 12 maszyn bojowych? Szkoda, że nasi jeszcze wozu związkowca nie odrzucają do każdej baterii i wozu partyjnego na każdy DMO lub KMO

Reklama