Na Litwę dotarły pierwsze dwa z 88 transporterów opancerzonych Boxer, jakie ma dla niej wyprodukować niemieckie konsorcjum zbrojeniowe Artec - poinformowało litewskie ministerstwo obrony kraju.
Do końca bieżącego roku litewskie siły zbrojne otrzymają łącznie 15 Boxerów, a ich dalsze dostawy potrwają do 2021 roku. Obejmują one również części zamienne i osobiste wyposażenie załóg.
84 z zamówionych maszyn będzie pełnić funkcję bojowych wozów piechoty z uzbrojeniem pokładowym w postaci automatycznej armaty kalibru 30 mm, karabinu maszynowego i przeciwpancernych pocisków kierowanych. Pozostałe cztery pojazdy mają służyć jako wozy dowodzenia. Całość pozwoli na wyekwipowanie dwóch batalionów.
Artec to utworzone dla produkcji Boxerów joint venture niemieckich firm zbrojeniowych Rheinmetall i Krauss-Maffei Wegmann, przy czym udział tej pierwszej stanowi 64 proc.
Obecnie siły lądowe wojska litewskiego wyposażone są w gąsienicowe transportery opancerzone M113 produkcji amerykańskiej, których użytkownikiem była wcześniej niemiecka Bundeswehra.
Umowa o zakupie Boxerów, na Litwie nazywanych Vilkas (Wilk), o wartości blisko 386 mln euro została podpisana przed dwoma laty. Jest to największa tego typu transakcja w historii wojska litewskiego.
Litewskie siły zbrojne wcześniej nabyły od Bundeswehry 16 samobieżnych haubic PzH 2000 przeznaczonych do służby liniowej oraz 5 z przeznaczeniem ćwiczebnym.
Od czasu rosyjskiej agresji na Ukrainie Litwa zaczęła zwiększać środki przeznaczone na rozbudowę sił szybkiego reagowania oraz na modernizację i dozbrojenie armii. Od ubiegłego roku budżet obronny wynosi 2 proc. PKB, co jest zgodne z rekomendacjami NATO.
Czytaj też: Litwa zwiększy liczebność armii o 40%
Za priorytetowe dziedziny, na które przeznacza się najwięcej pieniędzy, Litwa uznała rozwój zdolności bojowych i wsparcia bojowego wojska, inwestycje w związane z tymi zdolnościami treningi i ćwiczenia oraz podniesienie zdolności dowodzenia i kontroli, jak też cyberbezpieczeństwa.
Przynajmniej działają sprawnie i szybko. Nie szukajac przy tym tylko za oceanem..pamietają że są w Europie.
Boxer z płytami pancernymi i spike to lepsza propozycja od lekkiego Roska. Ale manewr z pasa taktycznego Taurogi Szawle powstrzymal by wroga na 6 godzin.Phz zapewnią saturacje terenów Kowna.Litwini potrzebuja coś extra
Bardzo dobra wiadomość. Greunt to nie poddawać się ale długo nie wytrzymają. Państwa nadbałtyckie są nie do obrony.
I patrzcie Państwo - strzelają ppk !?!? To tak można ???
Przywykliśmy do częstego porównywania samochodów dostępnych na rynku, z ciekawością przeczytalibyśmy eksperckie porównania podobnego sprzętu, na przykład Rosomaka z Wilkiem itp.
Słowo klucz 88...84 bojowe 4 dowódcę...2 raki jeden dowódczy i jeden sztabowy tak? Jakiś tak to unas jest a jeszcze 100 szeregowych 2 generałów... No to nic dziwnego, że my możemy co najwyżej toczyć konflikt a'la Syria vel Ukraina choć z tyloma generalami bym pokusił się o jakiś Niger lub mali, czad, somalia
Dlatego że KMO mają "tylko" 8 bojowych. Można podnieśc do 12 czy nawet 16, potrzeba tylko kasy
Jak nie było wozów dowodzenie to źle teraz jak są to też źle ogarnijcie to po prostu inna koncepcja a jak Raki będę w każdej dywizji to będzie można zwiększyć ilość wozów bojowych...a czy kolega wie, że Raki mogą działać bez załogi? I skąd kolega będzie nimi strzelał? Właśnie z wozów dowodzenia
A czy nie przyszło Panu do głowy że nas stać na taką ilość WD a ich nie?
6 h do Kowna 18h do Kłajpedy. Ile warta jest wolność? 2%,PKB?
Dlatego NATO nie posiada przewagi nad FR. NATO to wie