Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Biden w Polsce: Rosja poniesie cenę swojej agresji

fot. prezydent.pl
fot. prezydent.pl

- Rosja i prezydent Putin poniosą cenę swojej agresji, jeśli będą chcieli wstąpić na drogę roszczeń terytorialnych wobec Ukrainy - oświadczył wiceprezydent USA Joe Biden, na wspólnej konferencji prasowej z prezydentem Bronisławem Komorowskim. - Mamy absolutnie zbieżny pogląd i ocenę rozwoju sytuacji na Krymie - mówił Prezydent RP Bronisław Komorowski - Demonstrując solidarność całego świata zachodniego zdołamy powstrzymać bieg spraw zachodzących za wschodnią granicą NATO i UE. Wiceprezydent Biden zapewniał, że zobowiązania USA w ramach art.5 Traktatu Waszyngtońskiego są nienaruszalne.

- Zgadzamy się, że istnieje potrzeba, jeśli chodzi o Stany Zjednoczone, Polskę i UE, żeby popierać Ukrainę w jej integralności terytorialnej. Trzeba bronić granic uznanych przez społeczność międzynarodową i chronić Ukrainę przed absolutnie nieuzasadnionymi roszczeniami terytorialnymi Rosji - podkreślił wiceprezydent USA. Dodał, że Rosja i prezydent Putin poniosą cenę swojej agresji, jeśli będą chcieli na tę drogę wstąpić. - Będziemy pomagać Ukrainie i jej narodowi w tworzeniu własnej przyszłości – zapewnił Joe Biden. 

Wiceprezydent USA oświadczył, że zobowiązania Stanów Zjednoczonych jeśli chodzi o wspólną obronność w ramach art.5 Traktatu Waszyngtońskiego są nienaruszalne, żelazne, nie mogą być kwestionowane.

Poinformował też, że z prezydentem Komorowskim rozmawiali o możliwości wspólnych ćwiczeń wojskowych na terenie Polski. - Nasza obrona przeciwrakietowa jest budowana zgodnie z harmonogramem, wykonamy nasze zobowiązanie do umieszczenia jej m.in. w Polsce do roku 2018 – zadeklarował. 

- Z USA wiąże nas bardzo wiele, a chcielibyśmy, żeby wiązało jeszcze więcej, zarówno w obszarze polityki bezpieczeństwa, jak i bezpośrednich relacjach polsko-amerykańskich - podkreślił Bronisław Komorowski na spotkaniu z mediami.  - Mamy absolutnie zbieżny pogląd i ocenę rozwoju sytuacji na Krymie, także w relacjach ukraińsko-rosyjskich. Podzielamy te same obawy – mówił. - Podzielamy również te same nadzieje, że demonstrując solidarność całego świata zachodniego zdołamy powstrzymać bieg spraw zachodzących za wschodnią granicą NATO i wschodnią granicą UE - podkreślił.

Zapowiedział, że Polska popierała stanowisko Stanów Zjednoczonych dla twardej postawy w obliczu rysującego zagrożenia i także dzisiaj będzie konsekwentnie prezentować stanowisko podobnego zdecydowania jak USA, także na forum europejskim.

- Słowa o gotowości do wspólnego umacniania roli art. 5 Traktatu Waszyngtońskiego, jako fundamentu NATO, odpowiadają w pełni polskim potrzebom, polskiemu punktowi widzenia na przyszłość Sojuszu Północnoatlantyckiego – powiedział prezydent. - Liczę bardzo na to, że znajdziemy wspólny głos i wspólne stanowisko na czas zbliżającego się szczytu NATO w Walii – dodał. 

Polski prezydent podziękował Stanom Zjednoczonym za jednoznaczność w kwestiach bezpieczeństwa całego Sojuszu Północnoatlantyckiego, ze szczególnym uwzględnieniem tego szczególnego regionu. 

Prezydent.pl

 

Reklama

Komentarze (11)

 1. qwerty

  Z USA można się związać tylko gospodarczo. A Polska to dla nich na razie interes o znikomym znaczeniu. Kto sądzi inaczej, to jest delikatnie mówiąc naiwny.

  1. Davien

   No jak na pierwszy rzut oka nie rozpoznałęś.....:)

 2. sorbi

  Słowa TUska mają niewiele wspólnego z jego prawdziwą polityką i włażeniu bez wazeliny Putinowiu i postsowieckiej Merkel wychowanej wśród ekipy resortowych dzieci Sztazi. Wcześniej krytykował Kaczyńskiego za kontaknty z USa ,a teraz co robi?? WYbory tuż, tuż, a on już pokazał, że obieca wszystko i wszystkim, aby nie oddać władzy - jak Putin - zresztą Trybunał Stanu i i prawdziwe mięzynarodowe śledztwo za Smoleńsk wisi nad jego szyją jak kosa prawdy i kostuchy !!

  1. geru

   Widać jaka opcja polityczna do Ciebie przemawia. Mnie polityka nie interesuje, ale wolę premiera Tuska, czy ministra Sikorskiego niż odpowiednio Kaczyńskiego i Macierewicza. Jeśli myślisz, że to sama Merkel decyduje o postawie Niemiec wobec Rosji, to widać że nie masz pojęcia o czym piszesz poza ogólnikami i sloganami.

  2. Davien

   Aha czyli niby cos było ale jak do udowodnienia to niema,. ciężko dostępne itp.... Ech typowe metody PiS-u i jego akolitów.

 3. Miroo

  "niech bóg błogosławi Polskę", "zgadzamy się...", "wyrażamy te same obawy"... tylko gadanina i to farmazony.. a ruscy robią co chcą i jeszcze sobie szydzą z tej gadaniny... oby świat zachodni coś konkretnego zrobił, oby się okazało rosja naprawdę zapłaci za to co zrobiła bo jeśli tak się nie stanie to znowu historycy będą mówili: czemu nie zatrzymano agresora na samym początku? koszt zatrzymania agresora na początku zawsze jest dużo niższy niż potem... powtórka z historii...

  1. ciekawy

   Tak ale jakim kosztem.

  2. Davien

   I drogo ja to kosztowało bo złamała zasady, straciła F-35 i traci produkcje części do nich a na dokladke złapała CAATSA.

 4. Maczer

  Na zachodzie słowa stanowią czyny, na wschodzie są ich nastepstem. Zatem nie bądzmy zdziwieni za rok do dwóch.

  1. Adam

   Co do Stunnera to chodzi o głowice naprowadzającą czyli seeker

  2. Adam

   Dowcip będzie jak MON wybierze AMRAAM-ER i kwestie transferu technologii zrzuci na PGZ

  3. czytelnik D24

   MON raczej chciał głowicę taką jak ma Stunner (radar+IIR) a Raytheon podejrzewam że zaproponował konwencjonalną radarową w ramach obniżki kosztów pocisku.

 5. pacodegen

  Polska to mały kąsek dla USA, które teraz chcą na siłę sprzedawać nam swoje uzbrojenie. Jak się dowiedzieli ile to Polska chce wydać na zbrojenia, to zleciały się sępy amerykańskie i wypychają innych z rynku! A tu klapa, huczne zapowiedzi rozmijają się z rzeczywistością, pieniędzy brakuje! No to może wojenka ukraińsko-ruska pobudzi Polskę do zakupów, znowu zjechali i tak w kółko, aż wepchną nam swoje badziewie, np. w umowach G-G

 6. jang

  podpisał Majdan z Janukowyczem Porozumienie? Podpisał W obecności 3 ministrów Unii ? W obecnosci by je uwiarygodnić Olał Majdan wszystko co podpisał na drugi dzień już? Olał.To dlaczego konsekwencje jego niesolidności i głupoty /bo dał się sprowokować zapewne ruskim sepecom/ma ponosić cały świat?

  1. JanKS

   Albo nie znasz faktów (i ulgasz propagandzie Kremla), albo jesteś agentem..... Porozumiena podpisanego w Kijowie nie dotrzymal Janukowycz - zamiast podpisać pierwsze decyzje Parlamentu zgodne z porozumieniem, on uciekł. Wtedy Parlament Urkainy podjął kolejne decyzje - w tym o wyznaczeniu osoby pelniacej obowiązki Prezydenta (pod jego nieobecność). To nie "Majdan" rządzi na Urainie, to nie "Majdan" podjąl uchwałę o powrocie do knstytucji z 1994 roku, to nie "Majdan" zdecydował o uwolnieniu Julii Tymoszenko ..... Majdan od dawna się tego domagał, ale zostało to spełnione przez legalną władzę ustawodawcza Ukrainy. Pozdrawiam

 7. Zxxp

  No to dostaliśmy kolejne żelazne gwarancje. Jak przed wojną. Ach, aż się łezka kręci. biden pobłogosławił polskich żołnierzy: Bóg z Wami. ciekaw jestem po co? Gdzieś idą? Ułani, ułani, malowane dzieci .... zauważyliście że nawet w naszych mediach wyraźny jest ton przygotowań do wojny? Super ekspres i Fakt już podpowiadają jak ma wyglądać niezbędnik każdego z nas na czas wojny. Suchary, wędka, gwizdek, 3litry wody, latarką, scyzoryk... Kapitalne.

  1. Matth

   Rusofil jakiś? Czy co? Może domorosly "jasnowidz".

  2. mordziaty

   ja już to zacząłem kompletować, na początek kupiłem gwizdek...

 8. Ksawery

  "Rosja i prezydent Putin poniosą cenę swojej agresji"- Rosja to znaczy kto? Ci biedacy na prowincji brnący od rana do wieczora w gumofilcach po błotach swoich wiosek. Bo Putin żadnych konsekwencji nie poniesie, to chyba jasne.

 9. Spok

  Obiecanki cacanki. Wobec zarzutu, że USA nie dotrzymało gwarancji nienaruszalności terytorialnej Ukrainy - ambasador USA stwierdziła, że dotyczyły one wypadku konfliktu z urzyciem broni atomowej a nie obecnej sytuacji. Tak samo bedzie z art. 5 TW - Rosja ekonomicznie podbije wystawianą obecnie przez zachód Polskę - a soujusznicy z NATO umyja potem ręce, że konfliktu zbrojnego i zbrojnej agresjji nie było.

  1. podatnik

   No co ty? przecież powiedział, że "zademonstrujemy solidarność całego świata zachodniego itd. itp.". Należy się spodziewać, że sankcje pójdą dalej: zagrozimy demonstracjami przed ambasadami rosyjskimi we wszystkich stolicach zachodnich. Ruskie się przestraszą i wyjdą z Krymu. I będzie można umyć ręce ciepłą wodą z kranu...

 10. Miroo

  "niech bóg błogosławi Polskę", "zgadzamy się...", "wyrażamy te same obawy"... tylko gadanina i to farmazony.. a ruscy robią co chcą i jeszcze sobie szydzą z tej gadaniny... oby świat zachodni coś konkretnego zrobił, oby się okazało rosja naprawdę zapłaci za to co zrobiła bo jeśli tak się nie stanie to znowu historycy będą mówili: czemu nie zatrzymano agresora na samym początku? koszt zatrzymania agresora na początku zawsze jest dużo niższy niż potem... powtórka z historii...

 11. Maniek

  Ja bym wolał, żeby Oni nie dopuścili do wojny, zamiast mnie pocieszać i klepać po plecach mówiąc, że "będzie dobrze".

Reklama