Biały Dom: Polska ważnym sojusznikiem. Współpraca wojskowa jednym z filarów

24 czerwca 2020, 19:30
Biały Dom
Biały Dom / wikimedia.org
Reklama

Prezydent Donald Trump pracuje aby jeszcze bardziej wzmocnić długotrwałe partnerstwo między Stanami Zjednoczonymi a Polską - informuje Biały Dom. Ważnym elementem tej współpracy ma być kooperacja wojskowa.

W opublikowanej informacji Amerykanie przypominają, że prezydent A. Duda przyjechał do Waszyngtonu w trudnym, krytycznym okresie, jako pierwszy, po miesiącach walki na całym świecie z epidemią koronawirusa. Przypomniano przy tym o długotrwałych tradycjach przyjacielskich stosunków między obydwoma krajami. Zapowiedziano, że obydwaj przywódcy będą rozmawiać o „obronie, handlu, energetyce i cyberbezpieczeństwie".

Biały Dom przypomina, że Polska spełnia NATO-wski wymóg wydawania 2 proc. PKB na obronność i planuje jeszcze zwiększyć te nakłady. Przypomina się również o wielomiliardowym” programie modernizacyjnym Sił Zbrojnych RP i zakupach dokonywanych w tym celu w amerykańskim przemyśle. Wspomniano o posiadanych przez Polskę poligonach i infrastrukturze treningowej, z których mogą korzystać wojska amerykańskie podkreślając „wyjątkowo gościnne” przyjęcie jakiego doświadczają nad Wisłą amerykańscy żołnierze. Przypomniano o dwóch deklaracjach zwiększenia więzów militarnych z ubiegło roku i zniesieniu dla Polski wiz do Stanów Zjednoczonych.

Dużo uwagi poświęcono też obecnemu rozwojowi więzów gospodarczych. Jak napisano „Administracja Trumpa pracuje z Polska nad poprawą obydwu ekonomii, ochroną infrastruktury i uzyskaniem bezpieczeństwa energetycznego”. Jak napisano obecnie w Polsce prowadzone są rekordowe amerykańskie inwestycje.

Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 8
Reklama
gnago
czwartek, 25 czerwca 2020, 19:52

EE ee brak faktycznje wymiany, partnerstwo raczej w fazie republiki bananowej

Pustostan z Powiśla
czwartek, 25 czerwca 2020, 17:34

DlugoPIS

ppp
środa, 24 czerwca 2020, 22:00

Zabierzcie kandydatowi na prezydenta wreszcie ten długopis...

jk
czwartek, 25 czerwca 2020, 01:47

tobie klawiature i internet

Bobo
środa, 24 czerwca 2020, 23:53

Lepiej kandydat z długopisem, niż kandydat wlewający fekalja do rzeki.

hydraulik
czwartek, 25 czerwca 2020, 07:41

Dobre!

rob ercik
czwartek, 25 czerwca 2020, 07:08

Są też inni

jk
czwartek, 25 czerwca 2020, 01:46

pawda

Tweets Defence24