Reklama

Siły zbrojne

Belgia kupuje pojazdy wielozadaniowe

Fot. M.Dura
Fot. M.Dura

Belgijskie ministerstwo obrony opublikowało zapytanie o informację w sprawie pozyskania kołowych, lekko opancerzonych, taktycznych pojazdów wojskowych, które zastąpią obecnie wykorzystywane samochody piechoty LMV Lynx wyprodukowane przez koncern IVECO.

Zapytanie o informację RFI (Request For Information) jest zapowiedzią przetargu, który ma się rozpocząć na początku 2018 r. i zakończyć w tym samym roku. Zgodnie z informacją przekazaną przez belgijskie ministerstwo obrony zakłada się, że pierwsze pojazdy maja zostać dostarczone na początku 2021 r.

Umowa ma dotyczyć w sumie 440 pojazdów wraz z pakietem wsparcia logistycznego. Zastąpią one 437 samochodów LMV Lynx, które są wykorzystywane w belgijskiej armii od 2007 r. Nowe pojazdy maja być w jednej wersji i posiadać identyczną ochronę antybalistyczną. Mają być również wyposażone w dostarczone wcześniej przez Belgów urządzenia radiowe VHF oraz system zarządzania polem walki BMS (Battlefield Management Systems).

Jedna piąta z dostarczonych maszyn ma posiadać zamontowane na dachu zdalnie sterowane moduły uzbrojenia RCWS (Remote Controlled Weapon Station), które zostaną wybrane i dostarczone przez belgijskie siły zbrojne. Jak na razie wiadomo tylko, że nowe systemy uzbrojenia mają być porównywalne z tymi, jakie są obecnie wykorzystywane na belgijskich pojazdach LMV Lynx (ważą 275 kg i gwarantują ostrzał w kącie 360° z karabinu maszynowego 7,62 mm).

Belgijskim wymaganiem jest również zapewnienie maksymalnej prędkości większej niż 100 km/h i ochrony balistycznej i przeciwminowej na poziomie 2a i 2b z porozumienia standaryzacyjnego STANAG 4569. Oznacza to, że waga nowych pojazdów nie będzie mniejsza niż siedmiotonowych LMV Lynx.

Czytaj też: Nowe wozy belgijskich specjalsów

Reklama

Komentarze (2)

 1. piotr

  pewnie odkupimy te stare Iveco (tylko 10 letnie) i bedzie fajnie bo nic nowego nie kupia juz sierpień a kontraktów ni ma żadnych nowych poa żmijką i innymi mniejszymi, w zeszłym roku pozamykali stare kontrakty zaliczkowali co się da - ciekawe co w tym znów zaliczki???

 2. dariusz

  polska powinna dołączać do podobnych przetargów by obniżać koszty własne

  1. b

   Oni je kupuja na radiowozy, do patrolowania dzielnic zamieszkalych przez islamistow a nie dla armii.

Reklama