Żołnierze 6. Brygady Powietrznodesantowej na poligonie

14 stycznia 2021, 12:41
tyt
Fot: 6 Brygada Powietrznodesantowa

Żołnierze 6. Brygady Powietrznodesantowej od 11 stycznia br. szkolą się w Ośrodku Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych w Dębie.

Zobacz także
Reklama

W szkoleniu poligonowym bierze udział 16 batalion powietrznodesantowy. Celem  jest przygotowanie żołnierzy do udziału w ćwiczeniu Swift Response 21. Główny nacisk szkolenia położony jest na taktykę działań w terenie lesisto-jeziornym, szkolenie strzeleckie z broni indywidualnej (MSBS Grot, pistolet WIST) oraz broni zespołowej (Moździerz 60mm. ANTOS, RPG, UKM, PPK SPIKE).

Równolegle odbywa się szkolenie SERE "B" (ang. Survival, Evasion, Resistance, Escape). Kurs SERE B składa się z trzech podstawowych części: teoretycznej, praktycznej oraz podsumowania. Teoria to dane i procedury, które należy opanować, by właściwie działać w przypadku zagrożeń. Część praktyczna szkolenia to nauka przetrwania w terenie.

image
6. Brygada Powietrznodesantowa

 

***
Swift Response jest regularnie wykonywanym ćwiczeniem, które demonstruje strategiczne wykorzystanie globalnych sił reagowania i potwierdza zdolność amerykańskiego dowództwa w Europie do wysyłania sił o wysokiej gotowości do wyznaczonego obszaru. Coroczne ćwiczenie szybkiego reagowania armii amerykańskiej w Europie pokazuje zaangażowanie USA w NATO, w powstrzymanie agresji oraz obronę suwerenności i bezpieczeństwa sojuszników i partnerów. Swift Response to coroczne ćwiczenie mające na celu zwiększenie interoperacyjności sił o wysokiej gotowości państw sojuszniczych i partnerskich oraz zapewnienie realistycznych i dynamicznych szkoleń dla jednostek uczestniczących.

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 16
Reklama
piątek, 15 stycznia 2021, 11:56

Dlaczego i jakim prawem żołnierze na których place kupę kasy w podatkach na ćwiczeniach siedzą w takiej gromadzie???? Mam nadzieję,że dostali saperki i okopanie się w glinie na 2m2 8 stóp głębokości za to. Mało żołnierzy tak ginęło ? Minimum 20 metrów(zasięg rażenia granatu zaczepnego) to jest żenada. Widać ,że odruchy mają cywilów w mundurach a nie maszyn do zab...likwidowania

Udo
czwartek, 14 stycznia 2021, 15:50

Jakie opinie na grot? Proszę o opinie osób mających styczność z tą bronią a nie internetowych specjalistów którzy coś tam słyszeli lub wyczytali. Jak broń wypada w porównaniu np do bryła?

Michał
czwartek, 14 stycznia 2021, 19:17

Używam grota od 2 lat przedtem miałem beryla a jeszcze wcześniej kbakms czyli kałacha jak dla mnie to jest naprawdę dobra broń oczywiście ma kilka niedoskonałości ale to wynik wieku dziecięcego następna wersja będzie ulepszona a pozostałe doprowadzone do wersji ostatecznej Dużo się pisze o wypadających regulatorach gazowych które czasem wypadają mi jeszcze nigdy nie wypadł tak samo jak pojawiająca się rdza tu i ówdzie jak dbasz tak masz Co do beryla grot to taki mercedes w porównaniu z fiatem wszystkie przełączniki są tam gdzie trzeba w dodatku zdwojone praca na broni jest łatwiejsza i szybsza zwłaszcza przeładowanie i wymiana kolejnego magazynka w moim odczuciu także jest celniejsza Obsługa no cóż beryl był prostszy zwłaszcza rozkładanie i czyszczenie ale bez przesady nie jest aż tak zle Co do zacięć podczas strzelania jeszcze mi się nie zaciął mimo niekiedy ciężkich warunków deszcz kurz mróz itp a w przypadku beryla kilka razy mi się to zdarzyło ale dużo zależ też od amunicji Szczerze na początku grot nie przypadł mi do gustu wydawało się że będzie nietrwały i bardzo skomplikowany jak na nasze standardy ale po czasie jestem z niego bardzo zadowolony i miło zaskoczony

bodek26
piątek, 15 stycznia 2021, 09:33

Obiektywna ocena brawo, używam około 2 lat i opisałbym dokładnie to samo.

Ksu
piątek, 15 stycznia 2021, 10:59

W porównaniu do beryla nie przyciąga tak kurzu i piachu, beryl zbierał kurz strasznie, może delikatnie się elektryzował i dlatego? Po dopracowaniu Grot będzie nie gorszy niż topowe konstrukcje strzeleckie .

Herr Wolf
piątek, 15 stycznia 2021, 09:13

Pokaż filmik jak z kałacha..!

AWS93
piątek, 15 stycznia 2021, 08:10

OK. Fajnie słyszeć, że w końcu dorobiliśmy się w miarę dobrego karabinka. Dobra broń to też kwestia zaufania żołnierza do jej niezawodności w każdych warunkach atmosferycznych, klimatycznych, celności, łatwości obsługiwania, itp. Proszę sobie odpowiedzieć na pytanie, czy czuł by się Pan komfortowo, gdyby przyszło jechać ze swym przydziałowym GROTEM na misję, np. do Afghanistanu lub Mali?

st. szeregowy
czwartek, 14 stycznia 2021, 18:38

A proszę cię bardzo. Użytkowałem ten karabinek rok, w wojsku. Powiem tak : celny, wygodny, zacina się, zamek niestety nie zostaje w tylnym położeniu praktycznie nigdy, broń nie dopracowana, odpadają elementy, pękają kolby, wypada regulator gazowy, potrafi poluzować się lufa, po byle mżawce potwornie rdzewieje chyba że lejemy tonę oleju. Ogólna ocena 3/10.

Michał
sobota, 16 stycznia 2021, 15:20

Może masz jakąś wadliwą partie nie wiem Mi i moim kolegom się nie zacina no może parę razy ale jak pisałem bardzo często to wina amunicji Zamek faktycznie często nie zostawał w tylnym położeniu gdy używałem plastikowego magazynka zupełnie inaczej jest gdy używam metalowego maga wtedy zawsze zostaję w tylnym położeniu nie wiem czemu się tak dzieję Odpadające elementy to pewnie regulator gazowy bo nic innego nie przychodzi mi na myśl no cóż może żle go zamontowałeś od następnej wersji ma być to poprawione Kolba raz koledze pękła stało się to podczas biegu gdy poluzował mu się pas nieprawidłowo zapięty i broń z impetem uderzyła o asfalt tylko która kolba takiej konstrukcji by nie pękła Poluzowana lufa też się kolegom i koleżanką aż dwa razy zdarzyła ale w wyniku odkręcenia a następnie złego skręcenia Po byle mżawce po prostu ją wytrzyj to w końcu twoje podstawowe narzędzie pracy a nie jakieś żelastwo które rzucisz w kąt i spokój Czasy się zmieniły i kultura obsługi jak i podejście żołnierzy do sprzętu w końcu także bez obrazy oczywiście

Raa
sobota, 16 stycznia 2021, 10:21

Sa profesjonalne artykuly/podsumowania na ten temat we Fragout, czy magazynie Strzal. Nie pytajcie sie troli jak tego wyzej, ktory wymienił wady przytrafiajace sie 1-2x na 100 szt. i ewedentnie mysli, ze bron sama sie czysci.

bender
czwartek, 14 stycznia 2021, 14:59

Nowe hełmy i Groty z kolimatorami. Małe, a cieszy.

asf
czwartek, 14 stycznia 2021, 14:57

Szkoda, że Wojsko Polskie nie używa bezkolbowej wersji karabinka Grot

wed
czwartek, 14 stycznia 2021, 14:38

Az się prosi o lepsze uzbrojenie. Praktycznie zero rakiet. Same karabinki dobre były 100 lat temu. Czy wreszcie ktoś icjh dozbroi???

kkk
czwartek, 14 stycznia 2021, 22:52

Kurczę, a w artylerii nikt ze spadochronami nie skacze, a piloci F-16 Grota do kabiny ze sobą nie zabierają.

Vivat Rzeczypospolita
czwartek, 14 stycznia 2021, 19:21

Do grota można przyczepić granatnik

BUBA
czwartek, 14 stycznia 2021, 17:30

Brakuje jeszcze - bagnet na bron

Tweets Defence24