Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

8 tys. ładunków startowych dla BWP-1

Fot. 15 Giżycka Brygada Zmechanizowana
Fot. 15 Giżycka Brygada Zmechanizowana

3. Regionalna Baza Logistyczna w Krakowie ogłosiła zamówienie na dostawę ładunków startowych PG-15P NB PG-15W. Termin realizacji wyznaczono na okres pomiędzy 17 września i 15 listopada 2018 r.

W ogłoszeniu o zamówieniu, realizowanym w procedurze ograniczonej, wskazano, że wybrana zostanie oferta najkorzystniejsza ekonomicznie z uwzględnieniem kryteriów w postaci ceny (waga 60) i terminu wykonania (waga 40). Termin składania wniosków ustalono na godz. 9:00 5 lutego 2018 r.

Czytaj też: 40 mln zł na dostawę ładunków dla BWP-1

Ładunki startowe tego rodzaju są elementem 73 mm przeciwpancernego naboju rakietowego PG15-W, przeznaczonego do strzelania z armaty 2A28 Grom, będącej głównym uzbrojeniem bojowych wozów piechoty BWP-1.

Reklama
Reklama

Komentarze (18)

  1. Pavel

    BWP-1 jest przestarzały co stwierdziło MON w '92r. i nie zrobiło do tej pory nic (podziękujcie wszystkim rządom MON ) Na BWP Borsuk poczekamy 3 lata wiec.......pomyślmy co z tym bewupem zrobić można......... P.S. ta armatka obecnie nic nie kosi..........................................

  2. Miś na miarę naszych możliwości

    Nie ma co się oburzać- Borsuk, jeśli nie będzie opóźnień wejdzie do produkcji po 2020 roku. HSW będzie w stanie dostarczać do jednostek jeden batalion rocznie. Wynika z tego, że z BWP-1 w linii pożegnamy się najwcześniej ok 2030 roku. I to tylko w tym jednym wariancie (BWP)- wersje specjalistyczne to zapewne kolejna dekada. Przez ten czas utrzymanie sprzętu już teraz mającego 30-40 lat będzie cudem. Tak naprawdę jedynym sensownym rozwiązaniem jest po prostu zmiana doktryny, i używanie BWP-1 jak zwykłych transporterów opancerzonych, a nie jak BWPów. Załogi powinny dostać solidne, wynośne uzbrojenie p-panc, a dowódcy- lornetki termowizyjne. Do tego można na wozach zamontować ZSMU z KMem 12.7mm, by mieć jakiekolwiek stabilizowane uzbrojenie pozwalające się ostrzeliwać podczas manewrów. Tyle.

    1. kubuskow

      Też uważam, że obecnie to już nie są BWP tylko transportery. Ciekawe czy ktoś podejmie męską decyzję i zmieni taktykę ich użycia?

  3. say69mat

    def24.pl: 8 tys. ładunków startowych dla BWP-1 say69mat: Wzruszająca pieczołowitość v/s generujący krytyczne emocje ... konserwatyzm ;))) Biorąc pod uwagę fakt historyczny, że w 38' zabrakło pieniędzy na finansowanie Biura Szyfrów Sztabu Głównego WP. Można zauważyć ślepe przywiązanie do tradycji, zakrawające wręcz na specyficzną potrzebę intelektualną realizacji koncepcji rekonstrukcji historycznej. Sprowadzającej się do powielania wszelkich możliwych błędów z czasów II RP.

  4. cid10

    Nie kumam po co armii sam ładunek miotający, który jest przecież integralną częścią granatu do Groma. Chyba że po taniości armata będzie "nabijana" czym popadnie plus ładunek :)))

  5. Jar

    Dopóki są w używane w jednostkach wojskowych, musza strzelać . Takie zakupy będą praktycznie do końca ich użytkowania . Wojsko musi ćwiczyć .

  6. Steve

    W symulacjach komputerowych BWP 1 to mobilna trumna. Chyba że przeciwnik ma tylko kałacha. Rosomaki oczywiście też nie mają szans w spotkaniu z czołgami, ale ich działko kosi rosyjskie BWP.

    1. Olkit

      Akurat armata BWP lepiej kosi niż rosomaka.

  7. ito

    Tanio i w miarę rozsądnie byłoby najmniej zużyte wyciągnąć z magazynów, otrzepać z kurzu, zdjąć wieżę, w jej miejsce posadowić bezzałogowe stanowisko z działkiem 23+km 7,62+PPK, albo granatnik automatyczny 40mm+7,62+PPK (tak, wiem "integracja" PPK z takim stanowiskiem absolutnie przerasta polskie ośrodki- od 20-tu lat nie da się zrobić)- i w miarę tanio (za cenę stanowiska i PPKa, bo 23 w Polsce są, PKaśki są na wieżach BWPów) można mieć sporo całkiem fajnych, lekkich wozów bojowych dla pododdziałów zmechanizowanych- wozów pozwalających zarówno na wsparcie przeciw piechocie (23-ka/granatnik/kaem) jak i przeciw wozom bojowym. Wóz taki pozwoliłby przetrwać wojsku do czasu, kiedy MON nareszcie zdecyduje, że może by tak naprawdę wziąć się za wdrażanie BWPa.

    1. Hubert

      Wierzysz że to tanio wyjdzie? W Polsce nic nie jest tanio. Już związki zawodowe postarają się o to. Olać BWP1. Lepiej zacząć modernizować Rośka. Olać ich pływalność. Do każdego dołożyć hunter-killer i po dwa ppk. I jeszcze dopancerzyć. I cała para w Borsuka. Dlaczego tylko jeden batalion rocznie a nie dwa-trzy?

  8. zorgis

    A może by tak zamontować jakieś zestawy artyleryjsko – rakietowe na bazie ZUR-23-2KG i uzyskać bardzo mobilne zestawy przeciwlotnicze ( autonomiczne lub zsieciowane ) do ochrony formacji pancernych ??

  9. Smuteczek

    Trzymam kciuki ze chodzi w perspektywie o przenoszenie zastepowanych pojazdow do OT. Wtedy to moze ma sens. Niech tam sobie postrzelaja jeszcze. Jako element formacji 2giej linii ale nic wiecej

    1. Teodor

      Pytanie laika: - Kto ma wieksze szanse przezycia? "element formacji 2giej linii" czy "element formacji" 1-szej "linii".?!... Drugie pytanie: - W czasie ostatniej wojny swiatowej to wieksza szane przezycia mial partyzant, ktory atakowal z ukrycia, czy tez moze zawodowy zolnierz, wzglednie z poboru, atakujacy w tyralierze, wzglednie odbierajacy na stanowiskach atak artyleryjski?

  10. lol

    Teoretycznie mamy 1000 wozów BWP-1. Więc wypada po 8 ładunków na sztukę. Oczywiście pewnie mamy jeszcze coś w magazynie, pytanie tylko ile?

    1. b

      Jeszcze sa SPG 9 w jednostkach WP.

    2. Podbipięta

      To są cykliczne zakupy w celu uzupełnienia stanów mob.

  11. drezas

    ładunki startowe? w kosmos bedziemy je wysylac? ta armia to juz totalne dno! no ale grunt ze sa samoloty dla ViP-ów! przydadza sie - tak jak w 1939!

    1. b

      To w 1939 odlecieli w kosmos samolotami VIP ?

  12. Leon

    BWP-1 wiecznie żywy. Stawiałbym na jeszcze ok. 20 lat w linii.

    1. Harry

      Tak będzie zanim powstanie odpowiednia ilość BORSUKa.

    2. Jaro

      Jak nic 20 lat jeszcze będą w linii. Zanim rozpiszą przetarg na nowe wozy bojowe i coś wybiorą to minie jeszcze około 2-3 lata, potem jakieś protesty kolejny rok, dostarczenie pierwszych maszyn z 2-3 lata i następne wprowadzanie ich do linii z 10 lat (1000 sztuk ciężko zastąpić) i to wszystko przy pozytywnych założeniach. Jeszcze w między czasie czeka nas modernizacja BWP-1

  13. X

    brawo!,dobra decyzja!, teraz czekamy na drugą część naboju PG-15W (czywiście nietkniętego jakąkolwiek modernizacją od lat 60tych) - aaaaaa poprzednia władza, przez 8 lat itp, chciało by się powiedzieć ;))))))))))))

  14. Nowy

    Reanimacja trupa.

    1. tak

      stosunek koszt efekt dla tego zakupu UZASADNIA ten zakup...

    2. infernoav

      Reanimacja? Niczego nie zmieniają, zamówili tylko ładunek miotający amunicji

  15. Siu

    Szok i paranoja gdzie nowe lub chociaż modernizacja

  16. Annnaminioj

    Lekka moderka za kilkalat i XXI wiek zabezpieczony.

  17. wiatrak2015

    zamówienie bez sensu, przestarzałe uzbrojenie. Nie lepiej zdjąć z rosomaków wieże z 30mm otomalera i zamontowac na bwp-1 . a na rosomaki zamontować nową zssw ze ppk spike

  18. Czesio

    A ja już myślałem, że teraz polskie bewupy będą latać ;-)