Reklama

Siły zbrojne

40 mln zł na dostawę ładunków dla BWP-1

Fot. P. Kamiński (15bz.wp.mil.pl)
Fot. P. Kamiński (15bz.wp.mil.pl)

Zakłady Metalowe Dezamet S.A. dostarczą dla Sił Zbrojnych RP ładunki startowe PG-15P NB PG-15W w latach 2016-2017.

3. Regionalna Baza Logistyczna w Krakowie ogłosiła wynik przetargu z 13 stycznia br., na dostawę 28 tys. ładunków startowych PG-15P NB PG-15W w latach 2016-2017. Zgodnie ze specyfiką zamówienia mają one być dostarczone w dwóch transzach: w roku 2016 – 18 000 szt., zaś w roku 2017 – 10 000 szt.

Wartość całego kontraktu szacowana jest na ponad 40 mln zł. Ładunki startowe tego typu są elementem 73 mm przeciwpancernego naboju rakietowego PG15-W, przeznaczonego do strzelania z armaty 2A28 Grom, będącej głównym uzbrojeniem bojowych wozów piechoty BWP-1.

W przetargu, w którym głównym kryterium wyboru była cena (waga 85) a po niej termin dostawy (waga 15), wyłoniono ofertę Zakładów Metalowych Dezamet S.A. z Nowej Dęby.

Czytaj także: Wojsko kupuje granaty moździerzowe

Dezamet S.A. rozwija i produkuje amunicję, m.in. średniego kalibru, moździerzową i artyleryjską, należy do Polskiej Grupy Zbrojeniowej.

Reklama

Rok dronów, po co Apache, Ukraina i Syria - Defence24Week 104

Komentarze (11)

  1. spartakus

    Dobra decyzja - dopóki nie mamy nowych BWP-ów , to te które mamy muszą mieć amunicję . Zasięg tych pocisków jest 800-1300 metrów , dużo więcej niż RPG-7 . Ale jeżeli chodzi o przebijalność pancerza to RPG-7 ma dużo lepszą w najnowszych pociskach PG-7VR: Głowica: HEAT tandem Waga: 4,5 kg Średnica: 105 mm Penetracja: 600 mm Może warto zmodernizoać BWP-1 przez użycie lepszych pocisków rakietowych o przebijalności nie 300 mm ale przynajmniej 600 mm jak w PG7-VR .

  2. pchor

    ... brak słów. .. inwestycja taka jak wyrzucenie pieniędzy w błoto. Tylko janusze taktyki mogą widzieć plusy w tym...

  3. lkjhgf

    były różne warianty, E8, RCWS-30, Dragar, wszystko w piach

  4. Ojciec 6+ dzieci

    Chciałbym wspomnieć, że Grecja używa BWP-1 ale zamiast armaty ma ZU-23-2. Może warto się na nich wzorować tym bardziej, że to raczej drony będą zagrożeniem dla BWP-1 a nie czołgi . Przy okazji by się trochę rozruszało te padnięte ZMT. A jak wejdą nowe BWP to się te sprzeda. Pamiętajmy, że II RP nie kupowała nowych PZL P.11 czy ich rozwinięć 24 tylko czekała na Jastrzębia i się nie doczekała. A mogła przecież kupować PZL P.24 i mieć tych kilkaset dodatkowych sztuk myśliwców, których zabrakło już po pierwszym tygodniu walk. Ścibolili a później te ich oszczędności spowodowały klęskę, która kosztowała życie 1/5 populacji II RP. Jak teraz czytam, że coś będzie za rok, czy dwa to już widzę jak Rosja przyśpiesza atak, żeby rozbić Polskę nim się ta zdoła dozbroić.

  5. lgkdh

    Kiedyś byl bwp-2000. Ale coz, trafil w zły klimat,więc zostalo wozidło bwp-1

  6. sko

    modernizacja BWP1 może iść przez wymianę wieży albo udoskonalenie amunicji 73 mm. Osobną sprawą jest dopancerzenie, optoelektronika itd.

    1. sylwester

      może tez tam iść nowa wieża bezzałogowa z rośka i nowy silnik ,

    2. olo

      Modernizacja ? Siedziałeś kiedyś z drużyną w BWP-1? Jak zrobisz nim 200km zaliczysz z 5 nocy to daj znać wtedy pogadamy czy jest co modernizować.

  7. robhood

    czyli w przeciagu 2-3 lat mozemy nie spodziewac sie nowoczesnego uzupelnienia bwp-1, skoro kupuja takie rzeczy. smutne, ale optymistyczne, jesli patrzyc na czas wojny ...

  8. realizm

    Dobra wiadomość. Na wojnie strzela się z tego, co się ma, a my mamy ponad tysiąc luf 73mm.

    1. Realista

      pod warunkiem że 700 z ponad tysiąca BWP przeniesiesz na plecach na linię frontu

  9. Wafel

    MON wie, że nowego BWP nie będzie jeszcze przez wiele, wiele lat, więc muszą mieć czym ćwiczyć na poligonach chłopaki.

  10. Olecki

    Po co kupować elementy amunicji do uzbrojenia, które tak naprawdę jest bezużyteczne? MON ma stanowczo za dużo pieniędzy.

    1. hasq

      Może dla tego że do czasu kupienia lepszego warto mieć cokolwiek nawet mało skutecznego ? Ludzie czasami mnie rozbrajają...

    2. Lord Godar

      Po to aby w razie "W" miały z czego strzelać ( mimo tak czy siak niewielkiej skuteczności) , a nie tylko robić za tarcze strzelnicze . Nowe BWP-y nie wejdą do służby za rok czy dwa i nie od razu w ilości docelowej , więc te co są muszą mieć amunicję. Gdyby ktoś kiedyś pomyślał i konsekwentnie dociągnął do końca któryś z projektów modernizacyjnych BMP-1 , to teraz może było by 200-300 sztuk zmodyfikowanych BMP-1 uzbrojonych w inne działko i do nich by kupowano amunicję , a tak jest jak jest ... Swoją drogą to jestem ciekaw jak by wyglądała kwestia zamontowania tej naszej nowej bezzałogowej wieży do Rosomaka/ Borsuka na podwoziu BMP-1 ? Najprawdopodobniej wymagała by i tak zbyt dużej ingerencji w kadłubie , więc była by wtedy nieopłacalna , ale jestem ciekaw czy przy szybkim uruchomieniu i większej skali produkcji taka przejściowa hybryda miała by sens ... Potem wieże trafiły by z powrotem na docelowe podwozie . To tylko taka spekulacja bo i tak na te wieże czeka spora ilość Rosomaków .

  11. lgkfjh

    Muzeum :/ 20 lat temu stracono szansę na rozsądną modernizację

Reklama