Siły zbrojne
Ppłk L'Heureux nowym dowódcą batalionowej grupy bojowej NATO
Amerykański ppłk Christopher L’Heureux jest od wtorku nowym dowódcą wielonarodowej batalionowej grupy bojowej NATO, która stacjonuje k. Orzysza. Zastąpił na tym stanowisku ppłk. Stevena Gventera, który dowodził grupą od czasu jej przybycia do Polski.
Jak poinformowała oficer prasowa 15. Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej kpt. Martyna Kupis, ceremonia przekazania obowiązków nowemu dowódcy odbyła się we wtorek przed południem w Ośrodku Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych Orzysz w Bemowie Piskim na Mazurach.
W uroczystości wzięli udział dowódca generalny rodzajów sił zbrojnych gen. dyw. Jarosław Mika, dowódca wojsk lądowych USA w Europie gen. broni Frederick B. Hodges, zastępca dowódcy 16 PDZ gen. bryg Sławomir Kaczyński, dowódca wielonarodowej dywizji północny-wschód gen. bryg. Krzysztof Motacki oraz dowódca 15 GBZ gen. bryg. Jarosław Gromadziński. Podczas ceremonii przekazania obowiązków Dowódca Generalny RSZ wręczył ppłk Stevenowi Gventerowi Srebrny Medal Wojska Polskiego - poinformowała por. Anna Bielak-Pestka z giżyckiej brygady.
Ppłk Gventer dowodził grupą bojową NATO od czasu jej przybycia przed blisko czterema miesiącami do Polski. Dowodził też przemarszem taktycznym z Niemiec swojej macierzystej jednostki - 2 Szwadronu 2. Pułku Kawalerii Wojsk Lądowych USA, którego żołnierze tworzą trzon wielonarodowego batalionu.
Jego następca, ppłk L’Heureux obejmie dowództwo grupy bojowej do października 2017 r., kiedy stacjonujący obecnie w Bemowie Piskim 2. Szwadron zostanie zastąpiony przez żołnierzy 3. Szwadronu tego samego 2. Pułku Kawalerii. Pozostanie dowódcą 2. Szwadronu po jego powrocie do stałej bazy tej jednostki w bawarskim Vilseck.
Czytaj więcej: Duda w Orzyszu: „Przełomowy moment”. Batalion NATO wskazówką dla Wojska Polskiego? [KOMENTARZ]
Obaj amerykańscy dowódcy już w ub. tygodniu spotykali się wspólnie z mazurskimi samorządowcami, z którymi współpracują m.in. przy organizacji imprez integrujących żołnierzy z lokalną społecznością. Jak napisał na swoim blogu burmistrz Giżycka Wojciech Iwaszkiewicz, oficerowie nie tylko poinformowali o zmianie na stanowisku dowódcy, ale też chcieli porozmawiać o planowanych letnich wydarzeniach tym mieście.
Według relacji burmistrza, uprzedzili, że w weekend można spodziewać się licznej wizyty żołnierzy amerykańskich, gdyż po raz pierwszy duża grupa otrzyma dłuższą przepustkę i będzie mogła zostać na noc poza garnizonem. "Poproszono mnie, aby nie podnosić z tego powodu cen na weekend" - wyjaśnił Iwaszkiewicz.
Stacjonująca w Bemowie Piskim wielonarodowa batalionowa grupa bojowa NATO, na czele dowództwa której stoją Amerykanie, składa się z 860 żołnierzy batalionu kawalerii pancernej USA z wozami opancerzonymi Stryker, 130 brytyjskich żołnierzy ze Szwadronu A "Light Dragoons" i 120 żołnierzy rumuńskich z 205. Batalionu Artylerii Przeciwlotniczej 2 Brygady Piechoty. Dołączą do nich jeszcze artylerzyści z Chorwacji.
Decyzję o wysłaniu do Polski i państw bałtyckich czterech wielonarodowych batalionowych grup bojowych, które wzmacniają wschodnią flankę sojuszu, potwierdził szczyt NATO w Warszawie w lipcu 2016 r.
Czytaj więcej: Puma: "Polski" batalion NATO i giżycka brygada w ogniu [Defence24.pl TV]
PAP/RAL
Nab
Ciekawy wywiad z ppłk https://goo.gl/Tp34qc
PP
Ciekawe! Dzięki za linka!