Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie
Wtorkowy przegląd prasy: Ukraińska kampania wrześniowa; NATO wierzy w dobrego Putina; Zmiany w BOR
Wtorkowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa.
Andrzej Łomanowski, RZ, Ukraińska kampania wrześniowa- W okolicach leżących w stepach Iłowajska i Amwrosijewki rosyjskie oddziały otoczyły kilka tysięcy ukraińskich żołnierzy. Większość z nich to ochotnicy, którzy dobrowolnie zgłosili się do służby, gdy wybuchły walki w Donbasie (...) pod Iłowajskiem ginie elita ukraińskiej rewolucji. - Ludzie, którzy, znaleźli się w okrążeniu, poszli do wojska z własnego przekonania. Mimo że w sensie wojskowym nie były to najlepsze oddziały, są to ludzie, którzy będą walczyć do końca - mówi "Rz" ukraiński analityk wojskowy kapitan Aleksyj Arestowycz (...) Najbardziej znane oddziały formowano jak w czasach wojen XVII wieku: dowódca zbierał znanych sobie oficerów i ogłaszał nabór do oddziału. W ten sposób powstała jedna z najsłynniejszych jednostek -batalion "Donbas". Formalnie jednak poszczególne oddziały podporządkowane są dowództwu obrony terytorialnej, Gwardii Narodowej ("Donbas") lub Ministerstwu Spraw Wewnętrznych (np. znane jednostki "Azow" i "Dnipro") (...) w okrążeniu znalazło się około 5 tys. żołnierzy, z czego 3,5 tys. z najbardziej znanych oddziałów ochotniczych, m.in. "Donbas", "Azow", "Dnipro" i samodzielnej kompanii "Krym" - sformowanej z uciekinierów z półwyspu.
Jędrzej Bielecki, RZ, NATO wierzy w dobrego Putina- Uważamy, że Rosja tę umowę złamała - mówił dwa tygodnie temu w wywiadzie dla "Rz" szef MON Tomasz Siemoniak. Chodzi o zawarty jeszcze w 1997 r. akt stanowiący o wzajemnych stosunkach, współpracy i bezpieczeństwie między Rosją a NATO, na mocy którego sojusz zobowiązuje się do nierozmieszczania na terenie Polski i innych krajów Europy Środkowej "znaczących" sił NATO (...) Dlatego Polska przy poparciu Kanady, Rumunii, Łotwy, Litwy i Estonii wystąpiła o wypowiedzenie umowy podczas rozpoczynającego się w czwartek szczytu przywódców NATO w Newport albo przynajmniej pominięcie tego dokumentu w deklaracjach spotkania, tak jakby go nie było. Dla Polski to sprawa fundamentalna: z powodu umowy z Rosją sojusz odmawia rozlokowania stałych baz na naszym terenie mimo zaostrzającego się konfliktu za wschodnią granicą.
RZ, Zmiany w BOR- Po ujawnieniu afery taśmowej BOR czeka reforma. Główne zmiany mają objąć zakup nowego sprzętu, zwiększenie liczby funkcjonariuszy realizujących bezpośrednio działania ochronne, ograniczenie kadry kierowniczej oraz ułatwienie dostępu do informacji ABW i policji. Trzy rozporządzenia wprowadzające reformę ma podpisać jeszcze w tym tygodniu szef MSW Bartłomiej Sienkiewicz. Ich treść będzie tajna.
Krzysztof Rak, RZ, Niemiecki adwokat Putina- Ofensywa Merkel była zaskoczeniem dla Warszawy. Polscy politycy nie kryli zdziwienia, że nie zaproszono ich do stołu rokowań. To zdziwienie jest nie na miejscu. W ciągu ostatniego roku Radosław Sikorski, Donald Tusk czy Bronisław Komorowski nie wystąpili z żadną poważnie przygotowaną inicjatywą w sprawie ukraińskiego kryzysu. Takie są skutki braku polityki regionalnej i bierności dyplomatycznej.