Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie
Wtorkowy przegląd prasy: kontrowersyjne mundury dla wojska, żołnierze kontraktowi walczą o wydłużenie służby, funkcjonariusze ABW pod lupą
Rzeczpospolita – Kto nas osłoni pancerzem - W debacie gazety o broni pancernej rozmawiali producenci, eksperci i decydenci polityczni:
- Bumar jest w stanie tworzyć nowe generacje broni pancernej – zapewnia Mariusz Andrzejczak, wiceprezes ds. badań i rozwoju największej polskiej grupy zbrojeniowej, której przychody w zeszłym roku przekroczyły 3 mld zł. -Firma przez lata zdobywała unikalne na naszym rynku kompetencje do prowadzenia dużych, rozwojowych programów, potrafi zarządzać skomplikowanymi procedurami finan sowania i już teraz, jako silny podmiot, a w przyszłości koncern konsolidujący polską zbrojeniówkę, może być wiarygodnym partnerem dla zagranicznych koncernów i integratorem międzynarodowej kooperacji – podkreślał Andrzejczak.
Zdaniem Huberta Królikowskiego, dyrektora departamentu w resorcie gospodarki, skala planowanych wojskowych zamówień modernizacyjnych daje szansę na rentowną, wieloletnią produkcję, ale kluczowa dla powodzenia pancernych projektów jest bliska współpraca konstruktorów z armią. Z przepływem informacji bywa jednak kłopot.(…)
- Bezprecedensowe inwestycje wojskowe w kraju stwarzają wyjątkową szansę na przyspieszoną modernizację obronnego przemysłu, nie tylko pancernego – przekonywał gen. Adam Sowa, do niedawna wiceszef Europejskiej Agencji Obrony. Były zastępca dyrektora wykonawczego EDA ma radę dla rządu i polskich spółek – Niech nikt nie liczy, że technologie z najwyższej półki da się łatwo pozyskać, bo nikt rozsądny w biznesie nie tworzy sobie konkurencji." Opracował: Zbigniew Lentowicz
Czytaj także: Przyszłość polskiego przemysłu zbrojeniowego – spór ciągle nierozstrzygnięty
Rzeczpospolita – Żołnierze bez pagonów - Marek Kozubal o nowych, kontrowersyjnych mundurach dla wojska: "Żołnierze, którzy przygotowują się do misji afgańskiej, właśnie fasują nowe mundury. Jako pierwsi będą mogli je sprawdzić w warunkach bojowych. Do końca 2016 roku wszyscy polscy wojskowi dostaną nowe umundurowanie. Prawie jak komandosi – Nowy mundur ma inny krój, jest bardziej „plastyczny" – chwali mjr Dariusz Osowski, który niebawem w ramach XIII zmiany wyjedzie w nim do Afganistanu. Pozwala na większą swobodę ruchów. Absolutną nowością jest likwidacja pagonów, za to na piersiach umieszczono patkę ze stopniem wojskowym. Jak mówią żołnierze, to element maskowania."
Czytaj więcej: Zdali egzamin przed Afganistanem
Rzeczpospolita - Żołnierze kontraktowi chcą służyć do emerytury: "Szeregowi kontraktowi nie mają szans na pracę w wojsku dłużej niż do 12 lat. Mimo ich próśb resort obrony narodowej nie przewiduje możliwości automatycznego przedłużenia im służby na stałe. Rząd chce wprowadzić dla żołnierzy kontraktowych możliwość uzyskania wsparcia ze strony armii na przekwalifikowanie się już po dziewięciu latach służby, a nie jak obecnie po 12. (…) Dokument trafił już do Sejmu. Żołnierze na umowach terminowych uważają jednak, że proponowane zmiany są kosmetyczne. Domagają się gwarancji pozostania w armii na dłużej, niż przewiduje maksymalny okres służby. Obawiają się, że nie znajdą pracy na rynku cywilnym, bo często w jednostkach wojskowych nabywają takie umiejętności, które nie są przydatne prywatnym firmom." Autor: Marek Radwan
Czytaj więcej: Taktyka Talibów zaczyna zadziwiać
Polska Gazeta Krakowska – Świdnickie śmigłowce podbijają zagraniczne rynki - Barbara Wójtowicz o lotniczym producencie z Lubelszczyzny: "PZL-Świdnik to jeden z największych pracodawców w województwie, a firma ciągle się rozwija. Najnowsze śmigłowce mają szansę tworzyć przyszłość polskiego wojska rawie 7400 wyprodukowanych śmigłowców, 3500 zatrudnionych osób i sprzedaż na poziomie 900 mln zł – tak pokrótce można by opisać PZL-Świdnik. Firma funkcjonuje od ponad 60 lat, zdobywając sławę w środowisku lotniczym na całym świecie.(…) Priorytetem spółki jest śmigłowiec AW149, który jest odpowiedzią PZL-Świdnik na zapotrzebowanie polskich sił zbrojnych na śmigłowce wielozadaniowe. AW149 to najnowocześniejszy śmigłowiec wojskowy tej klasy na rynku, który ma szansę tworzyć przyszłość polskiego wojska. Jeśli MON zdecyduje się na zakup tej maszyny, to AW149 będzie produkowany, serwisowany i modyfikowany pod kątem przyszłych potrzeb wojska w PZL-Świdnik."
Czytaj więcej: Filipińskie Sokoły (niemal) w komplecie
Rzeczpospolita - Duch Borysa Bierezowskiego – Relacje rosyjskich oligarchów z Władimirem Putinem opisuje Maciej Kielecki: "Abramowicz odwrotnie, nie tylko nie wchodził w konflikt z Władimirem Putinem, ale jego relacje z prezydentem były wręcz porównywane przez rosyjskich ekspertów do modelu stosunków ojca z synem. Zatrucie w 2006 roku byłego szpiega FSB Aleksandra Litwinienki zapewne przez rosyjskie służby specjalne w związku z jego współpracą z Borysem Bierezowskim postawiło spór oligarchy z Putinem na ostrzu noża. Bierezowski wytoczył proces Abramowiczowi za wymuszenie sprzedaży poniżej wartości udziałów w Sibniefcie. Domagał się w nim ogromnego odszkodowania 6,5 mld dolarów."
Czytaj więcej: Śmierć Bieriezowskiego w kontekście nowego otwarcia w relacjach brytyjsko- rosyjskich
Gazeta Wyborcza - Wiceszef białoruskiego MSW za kratki – Andrzej Poczobut o ważnym procesie politycznym za naszą wschodnią granicą: Były wiceminister spraw wewnętrznych Jaugien Połudzień został skazany na 3,5 roku pozbawienia wolności. To najwyższy rangą przedstawiciel resortów siłowych, który trafił za kratki za rządów Łukaszenki. Połudzień został uznany za winnego nadużyć władzy. Miał regularnie otrzymywać od funkcjonariuszy MSW pieniądze i drogie prezenty za podejmowanie decyzji, na które miał wpływ. Rozprawa toczyła się za zamkniętymi drzwiami Kolegium Wojskowego Sądu Najwyższego. Prócz pozbawienia wolności sąd zarządził konfiskatę domu Połudzienia, mieszkania, dwóch samochodów, komputera oraz ok. 1 tys. dol. Wyrok jest prawomocny. Zważywszy na to, że groziło mu do dziesięciu lat więzienia, kara nie je st zbyt surowa.
Dziennik Gazeta Prawna - Funkcjonariusz ABW podlega ocenie – Nowe, bardziej restrykcyjne przepisy w służbie specjalnej: "Dzisiaj wchodzi w życie rozporządzenie prezesa Rady Ministrów z 28 lutego 2013 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie opiniowania funkcjonariuszy Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego oraz wzoru formularza opinii służbowej (Dz.U. z 2013 r., poz. 334). Zgodnie z nim opinia służbowa funkcjonariusza ABW powinna uwzględniać m.in. jakość wykonywanych zadań, opracowanych dokumentów służbowych oraz znajomość przepisów prawa."
Nasz Dziennik – Reżim użył fosforu - W nocy z niedzieli na poniedziałek że siły rządowe w czasie starć pod Damaszkiem użyły przeciw walczącym z nimi rebeliantom broni chemicznej. Według przedstawicieli opozycji, wskutek ataku zginęły dwie osoby, a kolejne 23 zostały ranne. Ofiary śmiertelne to dwaj bojownicy, którzy znaleźli się bardzo blisko miejsca eksplozji rakiety. Zdaniem lekarzy, obrażenia wskazują na użycie broni chemicznej zawierającej fosfor. Oddziały reżimu Baszara al-Asada ostrzelały rakietami rebeliantów w bazie wojskowej w mieście Adra pod Damaszkiem. Jest to kolejny zarzut o użycie broni chemicznej w czasie trwającego od dwóch lat konfliktu w Syrii. Asad i rebelianci nawzajem oskarżają się o odpalenie pocisku z głowicą chemiczną w prowincji Aleppo. W ataku zginęło 26 osób. Sprawą ma zająć się komisja ONZ.
JG
Mikrostan wojenny, Mad Max w Syrii - Defence24Week 102