Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Wtorkowy przegląd prasy: Czy posłowie pomogą Wojskowym Zakładom Lotniczym w Łodzi?; Poczekajmy do jesieni; Putin chce zainstalować na Krymie głowice nuklearne; Wybory USA nad Wisłą; Policja będzie szkolić rezerwistów

Fot. mil.ru
Fot. mil.ru

Wtorkowy przegląd prasy pod kątem obronności i bezpieczeństwa.

Gazeta Wyborcza - Łódź, „Czy posłowie pomogą Wojskowym Zakładom Lotniczym w Łodzi?”: nie milkną echa rządowej decyzji dotyczącej wyboru śmigłowca H225M Caracal. List do łódzkich parlamentarzystów wysłali prezydent miasta Hanna Zdanowska i marszałek woj. łódzkiego Witold Stępień. Pismo zawiera prośbę o „ponadpartyjne porozumienie” wobec „zakrojonej na szeroką skalę negatywnej akcji lobbingowej". Pojawiają się bowiem informacje, że część posłów PiS zamierza walczyć o unieważnienie przetargu.


Tomasz Maciuszczak, Dziennik Wschodni, „Poczekajmy do jesieni”: „O wstrzymanie się z rozstrzyganiem przetargu na śmigłowce dla polskiej armii apeluje szef SLD. Zdaniem Leszka Millera decyzję w tej sprawie powinien podjąć nowy rząd.” Przewodniczący SLD spotkał się z przedstawicielami zarządu i związków zawodowych PZL Świdnik i uważa, że rząd powinien powstrzymać się z rozstrzygnięciem przetargu. Zdaniem Millera kwota 13 mld złotych, przeznaczona na kupno nowych śmigłowców, nie zostanie użyta na zbudowanie miejsc pracy w Polsce, lecz posłuży dotowaniu ich we Francji.


Konrad Wysocki, Gazeta Polska Codziennie, „Putin chce zainstalować na Krymie głowice nuklearne”: Autor opisuje dane dotyczące rosyjskiej obecności na wschodnich terenach Ukrainy, kontrolowanych przez separatystów, oraz na Półwyspie Krymskim, podane przez ukraińskiego ministra obrony Stepana Połtoraka. Szczególne zaniepokojenie budzi postępująca koncentracja i ilość ciężkiego sprzętu na terenie pozostającym pod kontrolą separatystów, która – zdaniem ukraińskiego ministra – „wystarczyłaby do obrony średniej wielkości kraju”.


Jędrzej Bielecki, Gazeta Wyborcza, „Wybory USA nad Wisłą”: „(...)Jeb Bush będzie w Polsce. Wytknie Obamie słabość wobec Rosji.”. Wizyta Jeba Busha nie jest przypadkiem. Odwiedzi tylko trzy kraje europejskie – oprócz Polski Łotwę i Niemcy – a wkrótce potem, 15 czerwca, zamierza ogłosić start w walce o nominację Partii Republikańskiej w wyborach prezydenckich. Odwiedzając wcześniej wspomniane państwa, Jeb Bush chce dać jasny sygnał – polityka zagraniczna będzie dla niego istotnym elementem kampanii, zamierza być równorzędnym partnerem kanclerz Niemiec, chce też utrzymać i poszerzyć współpracę z europejskimi sojusznikami USA.


Paweł Buczkowski, Dziennik Wschodni, „Policja będzie szkolić rezerwistów”: we wrześniu policja zaprosi na komisariaty w każdym województwie wybrane osoby na szkolenie teoretyczne, polegające na zapoznaniu się z zasadami zachowania w sytuacjach kryzysowych, takich jak wojna czy klęska żywiołowa.

Reklama

Komentarze (3)

  1. andy

    unieważnienie przetargu na śmigłowce i szemrany wybór najdroższej maszyny z najwyższymi kosztami eksploatacji i tylko z końcowym montażem połowy tych śmigłowców w Polsce i wyposażonym we francuskie uzbrojenie zamiast w sprzęt z Tarnowa Radomia czy "Meska" z obiecankami !!! inwestycji które jak zapowiadają związkowcy Airbusa będzie tylko ochłapem( odsyłam do prasy francuskiej...) oferty francuskiej( jak mówi P. Kukiz stanowiącej zapłatę za stołki w Brukseli ...) i który jak wczytać się w warunki przetargu ustawiany był był pod nich i przy równoczesnym pozbawieniem się możliwości zdolności do produkcji w prawie 100% maszyn w kraju w np. Świdniku uważam za podstawę suwerenności Polski ... - a co do WZL to nie rozumiem o co rozdzierają szaty ... - przecież przy wyborze AW czy UH uzyskają to samo co przy współpracy z Airbusem ... niech popatrzą na wcześniejsze działania ( ha ,ha zapowiedzi inwestycji) przy kontraktach na sprzęt dla pogotowia czy zakupie transportowców ... ale jak widać Polak jak przed szkodą ... tak po szkodzie ...

    1. Znawca

      Caracal ma być uzbrojony w PPK Spike produkowane w ZM Mesko, a zabawki Sikorskiego i AW nie mają w proponowanych wariantach jak na razie uzbrojenia.

    2. ork

      To kolega też startował ze swoimi maszynami w przetargu,że mógł się wczytać w warunki tegoż? Bo część chyba była niejawna i przekazana tylko kontrahentom ?To jak już po przetargu to zamiast gadać moze podeślesz te warunki żebyśmy sami mogli się przekonać czy przetarg był ustawiony? Pracujesz dla Mielca,Świdnika czy tylko zależy ci na odwleczeniu modernizacji w imię "dobra Polski" ?

  2. AFGAN

    "Pojawiają się bowiem informacje, że część posłów PiS zamierza walczyć o unieważnienie przetargu." Widać że koncerny Sikorski i Agusta-Westland nie mogą się pogodzić z porażką i zaczynają grube koperty rozdawać przyszłej ekipie rządzącej. Jednak PIS jeszcze nie przejął władzy a już zaczyna się kompromitować, a to im w jesiennych wyborach nie pomoże.

    1. FJK

      I tak wygrają a wtedy to dopiero zobaczymy włażenie w du.... USA i demontaż armii - ostatnio w 2 lata Antek rozwalił cały wywiad - zobaczymy ile rozwali w 4.

    2. BPC

      Skąd wiesz, że Francuzi również nie dali w „łapę”….. obecnej ekipie :) w postaci kasy bądż innego sprzętu :) …...

  3. AnonimGall

    Mam wrażenie, że Leszka Millera porąbało. Za jego rządów nie wiele działo się w kwestii modernizacji armii, a teraz próbuje zbić jakiś potencjał polityczny po katastrofalnej przegranej w wyborach prezydenckich i wobec groźby nie wejścia do sejmu i senatu w nadchodzących wyborach. Jakby nie patrzeć, czy we Francji, Włoszech, Wielkiej Brytanii czy USA, to i tak pójdzie kasa na miejsca pracy właśnie tam, a nie w Polsce. Tylko, że Francuzi mówią wprost, dostajecie kompletny śmigłowiec z systemami bojowymi i uzbrojeniem i montujecie go w Polsce, z części produkowanych w całej Europie. Za to zarządy Świdnika i Mielca mydlą oczy, że u nich śmigłowce będą powstawać w całości w Polsce. Nic podobnego, też będą przychodzić w skrzyniach, a w Polsce będą składane jak puzzle. Jedyne polskie i to nie do końca śmigłowce produkowane w Polsce to Sokół i Puszczyk i wbrew obietnicą wcale nie są promowane za granicą, bo nie jest to w interesie Agusty-Westland. Skoro zarządy obu firm śmigłowcowych nie potrafią z godnością przyjąć porażki, to znaczy, że nie traktują poważnie posiadania zakładów w Polsce.

    1. andy

      dowiedz się co o produkcji w Polsce Caracali mówią fachowcy ... nie da się w 2 lata uruchomić zakładu mającego zdolność do produkcji śmigłowców !!! jest to NIEWYKONALNE !!! ... i im dalej w las to okazuje się że w Łodzi będzie zatrudnione przy montażu docelowo tylko 300 osób ... gdzie te zapowiadane tysiące miejsc pracy ... - a co do zdolności produkcyjnych Świdnika i Mielca i udziału naszych firm przy ich produkcji to skandal że coś takiego przepuszcza moderator ... to ordynarne kłamstwa !!! jak nie masz pojęcia jaki jest potencjał tych firm i co produkują ilu zatrudniają inżynierów itp. to nie pisz kłamstw

Reklama