Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Wtorek z Defence24.pl: Wojsko zwiększa limity przyjęć na przeszkolenia; Rząd Tunezji kontra terroryści; Naloty Francji na Syrię pomysłem na kryzys imigracyjny; Niezapowiedziane ćwiczenia w Rosji.

fot. SAAB
fot. SAAB

Wtorkowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.

Marek, Kozubal, Rzeczpospolita, "Rezerwiści chcą do Gwardii": Wojskowe Biuro Badań Społecznych przeprowadziło szacunki, według których, duża część ochotników NSR deklaruje brak wiary w system wyszkolenia ich w Siłach Zbrojnych RP, a sami żołnierze zawodowi nie uważają aby żołnierze NSR mieli znaczący wpływ na zdolności obronne kraju. Przeciwnicy Narodowych Sił Rezerwowych postulują o ich likwidację i utworzenie instytucji na wzór amerykańskiej Gwardii Narodowej.


Artur Radwan, Dziennik Gazeta Prawna, "MON: żaden ochotnik nie odejdzie z kwitkiem": Ministerstwo planuje na rok 2016 utworzenie 12 tysięcy miejsc na przeszkolenia w służbie przygotowawczej, zastrzegając również, że jeśli będzie więcej ochotników, zwiększy limity przyjęć. Generał Polko komentując te doniesienia, spostrzega, że większość chętnych do służby to osoby, które są bezrobotne i chcą w ten sposób rozpocząć starania o zawodową służbę wojskową, a nie jak przewiduje system, wzmocnić Narodowe Siły Rezerwowe.


Nasz Dziennik, "Niezapowiedziane manewry": Prezydent Federacji Rosyjskiej - Władimir Putin, rozkazał wczoraj przeprowadzenie ćwiczeń w Centralnym Okręgu Wojskowym (COW). Ćwiczenia mają potrwać do 12 września i ich celem jest sprawdzenie zdolności oddziałów do wykonywania zadań określonego stopnia gotowości bojowej.


Jędrzej Bielecki, Rzeczpospolita, "Myśliwce zatrzymają uchodźców": Francja ma alternatywny sposób na zatrzymanie uchodźców niż Angela Merkel. Francuski prezydent planuje rozpocząć naloty na Syrię, w rejonie Daeszu. W ten sposób Francja miałaby odciąć sojuszników państwa islamskiego od dochodów pozyskiwanych z wydobycia ropy.


Katarzyna Kapczyńska, Puls Biznesu, "Reprezentacyjna 11 do mobilizacji": Rząd ma w planach poszerzenie listy przedsiębiorstw, które mają strategiczny wpływ na obronność kraju. Na liście znajdują się zakłady zbrojeniowe jak i transportowe czy energetyczne. Niektóre z tych firm będą miały obowiązek w czasie pokoju utrzymywać linie produkcyjne, które na czas wojny będą przekazane wojsku.


Aleksander Kłos, Gazeta Polska Codziennie, "Udaremniono zamachy w Tunezji": Tunezyjskie służby udaremniły zamachy, do których miało dojść w zeszłą niedziele, w kilku miastach tego kraju. Rzecznicy służb milczą na temat szczegółów zamachów, jednakże zwiększono patrole policyjne w newralgicznych punktach kraju. Służby tego kraju, przewidują, że 3 tys. obywateli Tunezji znajduje sie w Syrii, na obozach szkoleniowych dla terrorystów. Tunezyjski rząd w obawie przed ich powrotem zaostrzył kary za akty terroryzmu (przywrócono karę śmierci) oraz poszerzył możliwości służb specjalnych do stosowania czynności operacyjno - rozpoznawczych.


 

Reklama

Komentarze (1)

  1. Diidiidii

    Ciekawe jaki % uchodźców to zakamuflowani terroryści - jeszcze będzie europa płakała za to swoje dobre serduszko... Lepiej było prowadzić rozmowy pokojowe jak teraz konie trojańskie wpuszczać za swoje granice. Wytyczyć im wyspe dac jedzenie i wode i niech sobie tam siedzą bezpiecznie. Nie po to latabu budowaliśmy porządek i ład w europie aby to teraz umazańce wsztsrko zapsuły!!!! Czas powołać bractwa KRZYŻOWE!!!!!!!!!!!!!

Reklama