Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Wtorek z Defence24.pl: Ustalenia prokuratury ws. ataku hakerskiego na LOT; Syryjski problem na forum ONZ; Polska wyremontuje bułgarskie MiG-29; Turecka propozycja śmigłowców szturmowych

MiG-29 startujący z 22 Bazy Lotnictwa Taktycznego w Malborku. Fot. 22 BLT
MiG-29 startujący z 22 Bazy Lotnictwa Taktycznego w Malborku. Fot. 22 BLT

Wtorkowy przegląd prasy pod katem bezpieczeństwa i obronności.

Mariusz Zawadzki, Gazeta Wyborcza, "ONZ debatuje nad Syrią": Wczorajsza sesja Zgromadzenia Ogólnego ONZ poświęcona została zagadnieniom Syrii i walki z Państwem Islamskim. Zaskakuje wyjątkowa aktywność Rosji. "[...]zdecydowanie włączyła sie do gry Rosja, zaskakując Zachód. Najpierw wysyła samoloty i czołgi do bazy syryjskich wojsk rządowych w Latakii, a w niedzielę zawarła czterostronne porozumienie z Iranem, Irakiem i Syrią - o wymianie informacji wywiadowczych. Amerykanie, choć mają w Iraku kilka tysięcy wojskowych doradzających rządowi w Bagdadzie, nie mieli pojęcia, ze takie porozumienie jest negocjowane, i dowiedzieli się o nim z oficjalnego komunikatu."


Maciej Miłosz, Dziennik Gazeta Prawna, "Turecka rada dla Polski: najlepsza obrona to ATAK":Wywiad z Muharrem Dortkashem, prezesem Turkish Aerospace Industries (TAI). Przedstawiciel tureckiej firmy zbrojeniowej przedstawia zalety śmigłowca uderzeniowego T-129 ATAK jako propozycję dla Polski. Przekonuje, że mała masa maszyny połączona z dużą zwrotnością jest wyjątkową zaletą w zadaniach bojowych. Niebawem ma zostać rozpisany przetarg na śmigłowce szturmowe dla polskiej armii.


Dominika Maciejasz, Gazeta Wyborcza - Kraków, "Cyberprzestępcy w twoim komputerze": Wywiad z dr Joanną Świątkowską, ekspertką ds. cyberbezpieczeństwa w Instytucie Kościuszki. Rozmówczyni w wywiadzie podkreśla wielowymiarowość cyberprzestępstw, rozpoczynających się od wykradania danych w celu pozyskania aktywów finansowych, aż po szerzenie propagandy w sieci np. ostatnio przez Państwo Islamskie, które rekrutuje w internecie nowych członków.


Izabela Kacprzak, Rzeczpospolita, "Systemy LOT nie były celem hakera, lecz jego narzędziem": 21 czerwca br. miał miejsce atak hakerski na systemy informatyczne państwowego przewoźnika - LOT. Analiza biegłego na wniosek prokuratury ujawnia, że incydent  był tylko pośrednim sposobem DDoS użytym w celu ataku na inny podmiot. Jaki to był podmiot - prokuratura próbuje nadal ustalić.


DI, Puls Biznesu,"600 tys. euro. Taką cenę za remont silnika w bułgarskich MiG-29 zaproponowała Polska": Polska zaproponowała bułgarskim siłom zbrojnym lepszą cenę niż rosyjski producent, który wycenił remont silnika myśliwca na - 1,05 mln euro. Polska nie tylko przebiła rosyjska cenę, ale również i czas który jest krótszy niż rosyjska propozycja. Bułgaria ma do wyremontowania 10 samolotów typu MiG - 29.


Wioletta Gnacikowska, Gazeta Wyborcza - Łódź, "Macierewicz zabierze Łodzi Caracale?": Nie milkną echa wczorajszego wywiadu posła Antoniego Macierewicza w Dzienniku Gazeta Prawna. Łódzcy politycy z ramienia PiS popierają stanowisko A. Macierewicza, przekonując, że i tak większość  maszyn zostanie wyprodukowana we Francji, a nie Łodzi, co czyni ten przetarg niekorzystny dla Polski. Zaś politycy Platformy Obywatelskiej oraz Sojuszu Lewicy Demokratycznej zarzucają, szerzenie politycznej nienawiści przed wyborami oraz oderwanie od rzeczywistości, tłumacząc, że w przetargu zgodnie z prawem, został wybrany najlepszy typ śmigłowców.


 

Reklama

Komentarze (3)

  1. ministrateg

    Zachowanie i publiczne wypowiedzi pana Macierewicza, od dłuższego czasu ,budzą wiele kontrowersji, szczególnie w obszarze bezpieczeństwa państwa i sil zbrojnych. Tak było w przypadku raportu WSI, przetłumaczonego na język rosyjski i roznoszonego gdzieś po mieszkaniach prywatnych, tak też było także w kilku innych przypadkach szczególnie nie nagłaśnianych publicznie. Za każdym razem już pobieżna analiza wykazywała ,że korzyści z takiego właśnie jego zachowania mogła odnieść i odnosiła tylko Rosja. Wszystko co ten człowiek robi zupełnie nie służy polskiej obronności i polskiej racji stanu a dziwnym zbiegiem okoliczności służy naszym wrogom. Podobnie jest ze śmigłowcami, kwestionowanie tego przetargu i jego wyników, ewidentnie opóźni wprowadzenie nowego sprzętu do sił zbrojnych a może także utopić sprawę w niejasnych procedurach biurokratycznych i zakupów nie będzie wcale. Wszystko na to wskazuje że chyba o to chodzi, aby sypać piach w tryby rozpędzającej się polskiej lokomotywy zbrojeniowej. Nie bądźmy dziećmi , na dziś polski przemysł lotniczy faktycznie może tylko malować szachownice na samolotach i aby było inaczej potrzebujemy nowoczesnych technologii, pieniędzy i czasu. Samym głupim gadaniem tej sprawy się nie załatwi. Nie chodzi tylko o to ile śmigłowców zmontujemy u nas, lecz o to aby zbudować dla nich zaplecze eksploatacyjno-remontowe na wiele lat i zapewnić u siebie produkcję uzbrojenia do nich. Panu Macierewiczowi proponuję trzymać się z daleka od MON-u.

    1. Wojak

      No niestety to przyszły MON od likwidacji armii polskiej.

  2. a

    o co chodzi z p.Macierewiczem ...??? przecież na wyborze AW Łódz zyska więcej niż na umowie z Airbusem ... tylko dlaczego nie ma na ten temat żadnych info w mediach ...

  3. say69mat

    @def.24.pl: Maciej Miłosz, Dziennik Gazeta Prawna, "Turecka rada dla Polski: najlepsza obrona to ATAK":Wywiad z Muharrem Dortkashem, prezesem Turkish Aerospace Industries (TAI). Przedstawiciel tureckiej firmy zbrojeniowej przedstawia zalety śmigłowca uderzeniowego T-129 ATAK jako propozycję dla Polski. Przekonuje, że mała masa maszyny połączona z dużą zwrotnością jest wyjątkową zaletą w zadaniach bojowych. Niebawem ma zostać rozpisany przetarg na śmigłowce szturmowe dla polskiej armii. say69mat: Tak się składa, że zasadniczym celem tureckiego przetargu na zakup śmigłowca szturmowego była maszyna Bell Helicopters AH1W/Z. Jednak wskutek głębokich różnic w sferze ceny oraz zakresu licencyjnej produkcji w Turcji. Różnice dotyczyły możliwości licencyjnej produkcji w Turcji głowicy kierowania ogniem TSS AN/AAQ-30. Amerykanie zdecydowali się wycofać z udziału w przetargu. W przetargu pozostały jedynie śmigłowce Kamov Ka50, AH2 Rooivalk, EC665 Tiger oraz Augusta AW129. Zwyciężyła zdecydowanie AW129 Mangusta. Co ciekawe, pomimo licencyjnej produkcji T-129 ATAK, Turcja absolutnie nie rezygnuje z zakupów, na wyposażenie tureckich sił zbrojnych, śmigłowców Bell AH1W/Z. Stąd pojawia się następująca kwestia, czy nasz kraj potrzebuje śmigłowca, który jest produkowany w sumie jako maszyna licencyjna. Dodatkowo, wykorzystując w procesie produkcji komponenty produkowane przez włoski przemysł lotniczy. Podobny deal proponuje nam Airbus Helicopters, w swojej ofercie na rzecz H225M. Pojawia się bowiem opcja możliwości eksportu produkowanych w naszym kraju maszyn. Do których główne komponenty mają być jednak produkowane we ... Francji. więcej:http://www.defenseindustrydaily.com/turkey-shortlists-2-attack-helicopters-updated-02397/; więcej:http://www.globalsecurity.org/military/world/europe/atak.htm więcej:http://www.janes.com/article/52546/turkish-industry-to-upgrade-foreign-cobra-attack-helos

Reklama