Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie
Wtorek z Defence24.pl: NATO zniechęci Rosję do ataku na Ukrainę?; Łukaszenka zapowiada ćwiczenia wojskowe z Rosją; Policja szuka informatyków do nowej służby
Wtorkowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.
Maciej Miłosz, Michał Potocki, Dziennik Gazeta Prawna, „Dyplomatyczna kontrofensywa NATO”: Łukaszenka zapowiedział wczoraj, że w razie eskalacji konfliktu Białoruś stanie po stronie Rosji. „Dziś i jutro w Rydze spotkają się ministrowie spraw zagranicznych państw Sojuszu. To kolejny sygnał, który ma zniechęcić Kreml do agresji na Ukrainę Leyen, która zapowiedziała stworzenie nowej deklaracji UE-NATO, mającej być odpowiedzią na istniejące zagrożenia. Z kolei w piątek Stoltenberg powiedział w wywiadzie dla Euroactiv, że <<wysyłamy Rosji jasny sygnał, iż w przypadku ponownego użycia siły przeciwko Ukrainie, musi liczyć się z konsekwencjami>>. […] Jednym z głównych tematów spotkania będzie koncentracja żołnierzy rosyjskich przy granicy z Ukrainą. - Podejście Sojuszu do Rosji pozostaje niezmienne. Podtrzymujemy nasze zdolności do obrony i odstraszania, ale pozostajemy otwarci na dialog - zapowiedział Jens Stoltenberg, sekretarz generalny Sojuszu Północnoatlantyckiego, na konferencji poprzedzającej wydarzenie. I choć Ukraina nie jest członkiem NATO, to w Rydze odbędzie się dyskusja o sytuacji w regionie z przedstawicielami Ukrainy i Gruzji, które są partnerami Sojuszu.”
Jakub Łukaszewski, Gazeta Wyborcza, „Białoruś <<nie będzie stała z boku>>: Łukaszenka zapowiada ćwiczenia z Rosją. „Aleksander Łukaszenka wziął udział w poniedziałek w spotkaniu dotyczącym bezpieczeństwa militarnego, podczas którego stwierdził, że UE wykorzystuje migrantów, by osłabiać armię Białorusi. Po co miałaby to robić? <<Zachód doskonale rozumie, że jeśli Ukraina spróbuje rozwiązać konflikt z Rosją militarnie, Białoruś nie będzie stała z boku. Nasza armia na granicach musi być więc zmobilizowana>> - cytuje Łukaszenkę państwowa agencja BiełTA. Dyktator powtórzył, że Białoruś nie planuje wojny, ale nie pozostanie obojętna, gdy ktoś <<wymachuje przed nią bronią>>.”
Wiktoria Bieliaszyn, Gazeta Wyborcza, „Wojna z Ukrainą? To się Rosji nie opłaca”: Wywiad z ukraińskim politologiem, Nikołajem Kapitonienko. „Nie możemy całkowicie wykluczać możliwości eskalacji konfliktu, ale nie sądzę, by te wojska wkroczyły. Ich gromadzenie w pobliżu granicy stało się powszechną praktyką, widzieliśmy to już wiosną. Rzeczywiście rosyjskie władze ściągnęły tam dużą liczbę wojskowych i sprzętu, ale nie jest ona dostatecznie duża do zaatakowania. Bardziej przypomina to więc chęć stworzenia poczucia zagrożenia.”
Grażyna Zawadka, Rzeczpospolita, „Informatyka w policji chętnie zatrudnią”: Nowa służba - Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości (CBZC) - zorganizowana na wzór obecnego Centralnego Biura Śledczego Policji, zastąpi działające obecnie w komendzie głównej, i w komendach wojewódzkich piony do walki z cyberprzestępczością. „Policja planuje kampanię, by zachęcić informatyków do pracy w mającej powstać nowej służbie do walki z cyberprzestępczością. Chce przyjąć 1800 specjalistów. […] Ściągnięcie z rynku informatyków, mimo oferowania im zarobków wyższych niż w innych pionach policji, będzie nie lada wyzwaniem. - Chcemy zachęcić osoby, które posiadają wiedzę i umiejętności przydatne w takim biurze, by składały swoje oferty. W tym tygodniu będziemy uzgadniać formę kampanii, może to być spot, filmik, plakaty - mówi <<Rzeczpospolitej>> Mariusz Ciarka, rzecznik Komendy Głównej Policji.”
"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie