Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Wtorek z Defence24.pl: Ekspert chwali decyzję rządu o wysłaniu polskich wojsk do walki z IS; Dowódca armii USA apeluje o utworzenie wojskowej strefy Schengen; Państwo Islamskie ma nowego przywódcę; Misja polskich żołnierzy nie będzie misją bojową

Fot. 2nd Cavalary Regiment
Fot. 2nd Cavalary Regiment

Wtorkowy przegląd prasy pod katem bezpieczeństwa i obronności.

Paweł Wroński, Gazeta Wyborcza, "Irak nas potrzebuje": Wywiad z dr Patrycją Sasnal, ekspertem Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych."Jeśli nasza obecność w Iraku będzie argumentem dla sojuszników z USA do większego zaangażowania się w naszym rejonie świata, to dobrze. Daesz to ciągle ogromne zagrożenie globalne i jedna z przyczyn kryzysu migracyjnego w Europie. Uważam, że pytaniem nie jest, dlaczego zaangażowaliśmy się w ten konflikt, ale dlaczego tak późno."


Andrzej Łomanowski, Rzeczpospolita, "Strefa Schengen dla wojska": Dowódca amerykańskiej armii Ben Hodges, zaproponował utworzenie w Europie strefy swobodnego przepływu sił wojskowych. Celem takiej strefy jest możliwość szybkiej reakcji na ewentualną agresję Rosji.


ZW, Super Express, "Oto nowy szef ISIS": Nowy przywódca Państwa Islamskiego. "Według ekspertów miejsce Abu Bakr al - Baghdadiego (45l.), który najprawdopodobniej zginął podczas nalotów na pozycje ISIS w Syrii, zajął Abu Mohammad al-Adnani (39l.). jest to bowiem jedna z najważniejszych postaci w całym samozwańczym kalifacie, pełniąca w dodatku funkcję... rzecznika prasowego Państwa Islamskiego."


Krzysztof Losz, Nasz Dziennik, "To nie jest misja bojowa": Szef resortu obrony sprecyzował plany wysłania polskich żołnierzy na Bliski Wschód. "Minister sprecyzował, że cztery polskie samoloty F-16 będą prowadzić działania rozpoznawcze, dostarczając informacje siłom koalicji walczącej z Państwem Islamskim (IS). Sześćdziesięciu żołnierzy sił specjalnych będzie prowadzić w Iraku misje szkoleniowe dla miejscowych oddziałów broniących ludności chrześcijańskiej przed islamskimi terrorystami. Natomiast na Morze Egejskie zostanie skierowana polska fregata, która razem z okrętami innych państw NATO będzie przeciwdziałać nielegalnemu napływowi imigrantów do Europy, którzy bardzo często wybierają szlak morski do Grecji."


Gazeta Polska Codziennie, "100 spółek - jeden cel": Różnorodność firm wchodzących w Polską Grupę Zbrojeniową są gwarantem sukcesu nie tylko w obszarze wojskowym, ale również cywilnym. Jednakże priorytetem PGZ będzie odpowiedź na zapotrzebowania Sił Zbrojnych RP.   "Modernizacja zakładów przemysłu obronnego skonsolidowanych w Polskiej Grupie Zbrojeniowej oraz rozwój innowacyjnych technologii to zadania dla PGZ priorytetowe. Grupa będzie je wypełniać w toku realizacji Planu Modernizacji Technicznej Sił Zbrojnych RP na lata 2013-2022, opierając się przy tym na kapitale technicznym i intelektualnym, który wypracowały spółki zależne PGZ. Skok technologiczny w przemyśle obronnym nie może zostać wykonany tylko w oparciu o transfer technologii od partnerów zagranicznych."

Reklama

Komentarze

    Reklama