Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie
Wtorek z Defence24.pl: Bez zmian w MON; Nowy projekt Asseco; Rosjanie zostają w Syrii; Polscy śledczy zbadają sprawę zamachu w Berlinie; Rozmowa z Romualdem Szeremietiewem
Wtorkowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa.
Super Express, „Morawiecki nie oddał finansów”: Bez zmian w nowym rządzie. „Swoje stanowiska zachowali zarówno szef MSZ Witold Waszczykowski (60 l.), jak i minister obrony narodowej Antoni Macierewicz (69 l.), o których mówiło się, że je stracą. Być może zmiany dosięgną ich w styczniu, kiedy - jak się mówi nieoficjalnie - ma nastąpić prawdziwa, głęboka rekonstrukcja rządu.”
Rzeczpospolita, „Sztuczna inteligencja pomoże strzec granic”: Asseco Poland wykorzysta m.in. mechanizmy sztucznej inteligencji do produkcji urządzenia do wykrywania podejrzanych działań jednostek morskich. Ma to pomóc Europejskiej Agencji Straży Granicznej i Przybrzeżnej Frontex w ochronie bezpieczeństwa unijnych granic morskich. Jak na razie podpisano umowę na przygotowanie studium wykonalności narzędzia. „Eksperci Asseco będą współdziałać z naukowcami Akademii Marynarki Wojennej. To pierwszy taki projekt naukowo-badawczy Agencji Frontex. Zakończenie prac nad wersją demonstracyjną systemu zaplanowano na drugi kwartał 2018 r. Potem odbędzie się jego budowa, testy i wdrożenie.”
Wacław Radziwinowicz, Gazeta Wyborcza, „Putin żegna się, ale nie odchodzi”: W środę podczas wizyty w Syrii Władimir Putin ogłosił wycofanie „znacznej części” rosyjskiego kontyngentu wojskowego. „Znaczna część to, jak ocenił gen. płk Siergiej Surowikin, dowódca grupy wojskowej w Syrii, 25 „aparatów latających", oddział żandarmerii wojskowej, jednostka specjalnego przeznaczenia, szpital polowy, jednostka saperów. Na miejscu zostanie więc połowa ze stacjonujących do tej pory w Hmeimim 50 samolotów i śmigłowców oraz większa część żołnierzy. Rosyjskie siły zbrojne pozostają na stałe w Syrii w dwóch bazach - lotniczej i morskiej w Tartusie.”
Tomasz Duklanowski, Gazeta Polska Codziennie, „Polacy sprawdzają, kto pomagał terroryście”: Polska prokuratura sprawdza, kto pomagał Anisowi Amriemu w zamachu terrorystycznym w grudniu ubiegłego roku w Berlinie. „Niemiecka prokuratura udostępniła właśnie polskim śledczym materiały w sprawie zamachu terrorystycznego, do którego doszło w grudniu ubiegłego roku w Berlinie. Polska prokuratura zleciła wykonanie pierwszych czynności Centralnemu Biuru Śledczemu Policji (…).”
Maciej Miłosz, Dziennik Gazeta Prawna, „Obronne sekrety szefa MON”: Wywiad z Romualdem Szeremietiewem, byłym wiceministrem obrony narodowej. „(…) teraz strategia jest tajna, ba, zmiany w Programie Modernizacji Technicznej są tajne, a informacje o zmianach mają być podane we „właściwym czasie”. Ten czas najwyraźniej jeszcze nie nadszedł. Martwi mnie również to, że budowa Obrony Terytorialnej (OT) idzie nie tak, jak należy.”
"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie