Wojna na Ukrainie
Zdobyczny eksperymentalny T-80 na ukraińskiej służbie
Jeden z czterech zdobytych wiosną zeszłego roku przez Ukraińców rzadkich rosyjskich czołgów T-80UE-1 dalej na służbie.
Na filmie zamieszczonym e w serwisie Twitter widzimy przejazd dobrze znanego ukraińskiego czołgu T-80U oraz bardzo rzadkiego T-80UE-1, których kilka egzemplarzy Ukraińcy zdobyli w pierwszych tygodniach rosyjskiej inwazji. Miejscem, gdzie udało się przejąć łącznie cztery takie rosyjskie wozyu, było miasto Sumy. Jak widać poniżej, przynajmniej jedenz nich udało się nie tylko wdrożyć do ukraińskiej armii, ale także utrzymać go w sprawności przez wiele miesięcy. Teraz znajduje się na stanie 93. Samodzielnej Brygady Zmechanizowanej Sił Zbrojnych Ukrainy. Rodzi się po pytanie, czy tego typu "ciekawostki" były posyłane do jednostek rosyjskich jako uzupełnienia, czy też może ich stan techniczny pozwolił na wysłanie zaledwie kilku takich pojazdów?
Czytaj też
⚡️Trophy 🇷🇺Russian tanks T-80U and T-80UE-1 with on-board dynamic protection "Relic" and "Contact-1" in service of the 93rd separately mechanized brigade of the Armed Forces of 🇺🇦Ukraine pic.twitter.com/ri6XGiOYtI
— 🇺🇦Ukrainian Front (@front_ukrainian) July 11, 2023
T-80UE-1 to rosyjski czołg powstały z połączenia kadłuba wozów wersji BW zmodernizowanego do standardu U i wieży z wersji T-80UD wraz z kilkoma dodatkowymi zmianami technologicznymi. Zmodernizowano system kierowania ogniem czy celownik termowizyjny PLISSA, który jest bardzo podobny do celownika termowizyjnego ESSA z T-90A. Wymieniono w nich także armatę 2A46M-1 na nowocześniejszą 2A46M-4. Ulepszeniom uległ mechanizm ładowania na model 6EC43-2S, który umożliwia wykorzystywanie nowocześniejszej amunicji, w tym pocisków APFSDS z wydłużonym rdzeniem oraz nowych programowalnych zapalników systemu "Ainet" dla amunicji odłamkowo-burzącej.
Czytaj też
Powodem zmiany podwozia były problemy z eksploatacją jednostek napędowych wozów T-80UD, ponieważ oryginalne silniki w wersji UD były produkowane na Ukrainie. Zmodernizowane czołgi T-80UE-1 zostały przyjęte przez rosyjskie wojsko dekretem prezydenta Federacji Rosyjskiej z 2005 roku. Łącznie takich wozów powstało około 30 , z czego na Ukrainie Rosjanie mieli stracić łącznie sześć egzemplarzy.