Reklama

Wojna na Ukrainie

Zachodnie czołgi podstawowe na ukraińskich stepach i błotach

Challenger 2
Autor. MOD

Od pewnego czasu na Ukrainie znajdują się już czołgi podstawowe zachodniego typu jak Leopardy 2A4 czy Challengery 2. Coraz częściej pojawiają się na różnego typu nagraniach filmowych czy zdjęciach prezentujących je podczas ćwiczeń ukraińskich jednostek.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny

Reklama

Liczba czołgów podstawowych, które państwa sojusznicze zadeklarowały jako pomoc wojskową dla Ukrainy, miała bardzo wzrosnąć w ostatnim miesiącu, co potwierdza większa liczba pojawiających się ich zdjęć już na ukraińskich stepach i błotach. Oprócz nich widać także dostarczane i wdrażane do służby bojowe wozy rozpoznawcze AMX-10RC czy bojowe wozy piechoty M2A2 Bradley. Na wielu nagraniach widać zachodnie wozy w trakcie pokonywania trudnego obecnie terenu wschodniej Ukrainy, który będzie dużym problemem dla wojsk obu stron. Zabezpieczenie procesu przejazdu wielu typów sprzętu w tym czołgów np. Leopardów 2 będzie dużym wyzwaniem operacyjnym, zwłaszcza gdy rozpocznie się ukraińska ofensywa. Aby zadanie to było jak najlepiej wykonane, należy posiadać oprócz dobrze rozplanowanych tras i rozpoznania terenu także pojazdy wsparcia zdolne do skutecznej ewakuacji wozów, które ugrzęzły.

Czytaj też

Leopard 2A4 to niemiecki czołg podstawowy produkowany od 1985 roku, jako kolejny wariant Leoparda 2, będący ostatnią jego wersją wdrożoną w czasie Zimnej Wojny. Uzbrojenie główne stanowi gładkolufowa armata Rh-120 L/44 kal. 120 mm z jednostką ogniową wynoszącą 42 naboje. Sprzężony z nią został uniwersalny karabin maszynowy MG3 kal. 7,62 mm, identyczny umieszczono na stropie wieży. Jednostkę napędową stanowi 12-cylindrowy silnik MTU MB 873 Ka-501 o mocy 1500 KM połączony z przekładnią Renk HSWL 354. Pozwala to na rozpędzenie czołgu do 68 km/h podczas jazdy do przodu oraz 31 km/h w czasie przemieszczania się w tył. Do tej wersji docelowo modernizowano wszystkie wcześniejsze wersje Leoparda 2 (A0-A3).

Reklama
Hiszpański Leopard 2A4.
Hiszpański Leopard 2A4.
Autor. Contando Estrelas/Wikipedia

Oprócz ujęć Leopardów 2 pojawiły się także zdjęcia przekazanych przez Wielką Brytanię czołgów Challenger 2 z nałożoną siatką kamuflażową. Łącznie na Ukrainę miało trafić 14 takich pojazdów, a wraz z nimi spory zapas amunicji w tym tej "kontrowersyjnej" dla Rosjan posiadającej rdzenie ze zubożonego uranu. Oprócz nich ukraińska armia otrzymała wóz zabezpieczenia technicznego Challenger ARRV, który w tym wypadku będzie zapewne dedykowaną platformą wsparcia dla brytyjskich czołgów.

    Challenger 2 to brytyjski czołg podstawowy opracowany przez Vickers Defence Systems (obecnie część BAE Systems) i wdrożony do British Army na początku lat 90 XX wieku jako następca czołgu Challenger 1 oraz poniekąd wycofywanych ówcześnie przestarzałych FV4201 Chieftain. Uzbrojenie główne pojazdu stanowi 120 mm gwintowana armata L30A1 o długości 55 kalibrów, do której jednostka amunicyjna wynosi 50 nabojów. Sprzężony z nią został karabin napędowy L94A1 kaliber 7.62 mm oraz umieszczony przy włazie ładowniczego karabin maszynowy L37A2, również kaliber 7.62 mm, zapas amunicji do obu wynosi około 4000 naboi 7.62x51 mm. Jednostkę napędową stanowi silnik Perkins-Condor CV12-6A o mocy 1200 KM połączony z przekładnią David Brown TN54E. Maksymalna prędkość czołgu została określona na 59 km/h.

    Czytaj też

    Fot. https://www.eu2017.ee
    Fot. https://www.eu2017.ee
    Reklama

    WIDEO: Trump na podbój Panamy, Grenlandii i Kanady I ORP Ślązak Gawronem | Defence24Week #105

    Komentarze (4)

    1. Admirał Gawrona

      Aż strach pomyśleć jak duch Kijowa dorwie się do leoparda to za tydzień będzie pod Murmańskiem walił w ruskie porty.

    2. PPPM

      Misz masz jak nic. Podziwiam ukraińską logistykę. Poważnie. Patrząc na ich przykładzie i to w warunkach bojowych, nie martwię się o zbyt duż liczbę typów uzbrojenia w Wojsku Polskim.

      1. CdM

        A skąd wiesz, że im ta logistyka tak świetnie działa? Zwłaszcza że czołgi zachodnie dopiero dotarły i jeszcze nie biorą udziału w walce? Bo z tego co mówią niektórzy, jest raczej słabo. Sprzęt nawet lekko uszkodzony musi być wycofywany, bo nie ma zdolności naprawczych. Wycofywany nie tylko z linii frontu, ale często w ogóle z Ukrainy, na naprawę.

    3. PatrykB

      Od kiedy na Ukrainie są łosie?? Na Challengerze jest róg łosia, pytam się skąd? Zdjęcie na pewno nie jest na ukrainie, tylko w Polsce albo którymś kraju nadbałtyckim i zapewne są to jakieś ćwiczenia NATO. Dajcie jakiś dowód na to że rzeczywiście na Ukrainie jest coś więcej niż polskie Leopardy 2 i Twarde, a nie pracujcie nad przyzwoleniem do okradania Polski pod pretekstem że inni też dają.

      1. młodygrzyb

        Warto sprawdzić swą wiedzę zanim się człowiek wygłupi. Nie mam pojęcia czy brytyjskie czołgi są na ukrainie czy nie . Wiem natomiast ze łosie były na ukrainie swego czasu nawet bardzo liczne, nie znam danych na dzisiaj ale w 2017 roku populacja łosi na ukrainie liczyła 6,5 tysiąca.

      2. Krzysztof33

        To takie zdjęcie poglądowe - pochodzi z brytyjskiego MOD. Wystarczy umieć czytać.

      3. Prawdziwy

        ""a nie pracujcie nad przyzwoleniem do okradania(...)" - dobrze,ale nadal rusycyzmy aż żuby bolą.Dawaj jeszczo raz! ( ale tym razem bez błędów)

    4. DIM1

      Ilości świetnie akurat na przetestowanie zachodnich rozwiązań na serio. Przecież, że nie na wygrywanie wojen ! Wzmacniają nieco obronę.

      1. PatrykB

        Możliwe że nawet niczego nie wzmacniają ja jeszcze nie widziałem żadnego zdjęcia Challengera na Ukrainie. Ten z artykułu nie ma prawa być na Ukrainie bo na kadłubie ma róg łosia a na Ukrainie łosi nie ma.

      2. HataKumba

        Fakt

      3. Krzysztof33

        Zdjęcie pochodzi z brytyjskiego MOD - jest nawet podpisane.

    Reklama