Reklama

Wojna na Ukrainie

Ukraińscy czołgiści zakończyli szkolenie na czołgach Challenger 2

Challenger 2 z dodatkowym opancerzeniem, wzmacniającym osłonę burt wieży i kadłuba, oraz przedniej dolnej płyty kadłuba.
Challenger 2 z dodatkowym opancerzeniem, wzmacniającym osłonę burt wieży i kadłuba, oraz przedniej dolnej płyty kadłuba.
Autor. Airwolfhound/CC BY-SA 2.0

Ukraińskie załogi zakończyły szkolenia na przekazywanych przez Wielką Brytanię czołgach Challenger 2 i wróciły do kraju, aby kontynuować walkę z rosyjską inwazją - przekazało w poniedziałek brytyjskie ministerstwo obrony.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Odbywające się na terenie Wielkiej Brytanii szkolenia zaczęły się wkrótce po tym, gdy w styczniu premier Rishi Sunak zapowiedział przekazanie Ukrainie 14 czołgów Challenger 2 wraz z amunicją i częściami zamiennymi. W ciągu kilku tygodni brytyjscy instruktorzy szkolili ukraińskie załogi w zakresie ich obsługi i walki z czołgami przeciwnika, co m.in. obejmowało rozpoznawanie i atakowanie celów.

Czytaj też

"To naprawdę inspirujące być świadkiem determinacji ukraińskich żołnierzy, którzy ukończyli szkolenie na brytyjskich czołgach Challenger 2 na brytyjskiej ziemi. Wracają do swojej ojczyzny lepiej wyposażeni, ale nie mniej narażeni na niebezpieczeństwo. Będziemy nadal stać przy nich i robić wszystko, co w naszej mocy, aby wspierać Ukrainę tak długo, jak będzie to konieczne" - oświadczył minister obrony Ben Wallace.

Reklama

Czytaj też

Z okazji zakończenia szkoleń brytyjskie ministerstwo obrony zamieściło na YouTube 30-minutowy film dokumentalny pokazujący ich przebieg zza kulis. Film jest dostępny pod adresem internetowym.

YouTube cover video

Wielka Brytania była pierwszym krajem, który ogłosił przekazanie Ukrainie czołgów zachodniej produkcji. Według zapowiedzi, powinny one dotrzeć do tego kraju wiosną.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze (1)

  1. szczebelek

    Wrócili do kraju ze sprzętem czy załogi jeszcze na niego czekają?

    1. Davien3

      Razem ze sprzętem co wynika z tekstu

Reklama