Reklama

Wojna na Ukrainie

„Zaatakowany za pomocą pływających dronów”. Most Kerczeński uszkodzony

most karczeński, most na krym, krym
Autor. DefenceU/ukraińskie drony morskie

Jak podaje serwis śledczy „Meduza” most łączący Rosję z okupowanym krymskim półwyspem zaatakowano za pomocą pływających bezzałogowców. Z publikowanych materiałów wynika, że Most Kerczeński został poważnie uszkodzony, aczkolwiek nie w części kolejowej, która jest kluczowa dla rosyjskiej logistyki.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Rzecznik ukraińskiego wywiadu wojskowego (HUR) zaznaczył, że Rosjanie będą mieli problemy z logistyką z powodu skutecznego ataku na Most Kerczeński. Most musi pozostać zamknięty i przejść naprawę. Na zdjęciach widać, że część mostu z uwagi na eksplozję została zarwana. Z dostępnych materiałów nie wynika wszelako, że uszkodzona została część kolejowa mostu – a to ona odgrywa najważniejszą rolę w logistyce rosyjskich okupacyjnych sił na Krymie.

W jaki sposób zaatakowano Most Kerczeński? Część źródeł potwierdza atak za pomocą pływających bezzałogowców. Zniszczenia wszelako mogą wskazywać na także inny rodzaj ataki, np. na dywersję. Wynika to z faktu, że z dostępnych w tzw. runecie materiałów zniszczenia nie do końca wskazują na eksplozję od strony wody.

Reklama

Co ciekawe, początkowo wskazywano, że może to być nawet rosyjska prowokacja związana z wygasaniem tzw. umowy zbożowej na transfer ukraińskiego eksportu z Odessy. Zniszczenia wydają się wszelako tak poważne, że skala ataku obala taką hipotezę. Faktycznie, Kreml ma obecnie problem z Turcją, która nie tylko zgodziła się na Szwecję w NATO, ale wykonuje kolejne gesty dobrej woli wobec Kijowa (możliwy eksport broni, zwolnienie ukraińskich oficerów z internowania). Nawet jeżeli Rosja chciałaby z użyciem prowokacji zakończyć to „tymczasowe" porozumienie eksportowe to teoria, że sama uszkodziła znacząco kluczowy most jest naciągania.

Czytaj też

Kto więc zatem stoi za atakiem? Ukraińskie media zaznaczają, że za atak odpowiada Służba Bezpieczeństwa Ukrainy i Marynarka Wojenna. „Wiele wskazuje na to, że Ukraina wykorzystała do obecnego ataku na most kerczeński bezzałogowe pojazdy morskie. Tego rodzaju środki były już używane przez Kijów do ataków na rosyjskie okręty, z różnym powodzeniem. Teraz jednak uderzono w obiekt stałej infrastruktury, więc pojawia się pytanie o konfigurację dronów. Na pierwszy rzut oka straty są dość znaczące, choć nie uderzono w most kolejowy, ważniejszy dla rosyjskiej logistyki, tylko drogowy. Taki przebieg działań mógł być jednak spowodowany wieloma czynnikami - od specyfiki konstrukcji mostu i zdolności dronów do uderzeń, aż do okoliczności w czasie samego uderzenia, celności itd." – komentuje zastępca redaktora naczelnego Defence24.pl Jakub Palowski.

Reklama

Komentarze (12)

 1. młodygrzyb

  Kolego jesteś tak naiwny czy nie ogarniasz? Ruscy w związku z zagrożeniem zamkną wody terytorialne swoje i ukrainy i każdy statek wchodzący na te wody będzie sam sobie winny. Wszyscy ubezpieczyciele zawieszą ubezpieczenie każdemu statkowi wchodzącemu na te wody. Zgadnij jaki armator wyśle tam jakikolwiek statek? Tak to będzie wyglądało. A już twierdzenie że to Turcja zmusiła do czegoś ruskich..... kolego oni maja wspólne interesy i to ogromne.

  1. morsu

   ruscy mogą zamknąć swoje wody, a Ukrainy mogą ewentualnie atakować, mogę też dopuścić sie aktów piractwa na wodach międzynarodowych - na razie nie ogarniają jednej wojny i pewnie kolejna jest im bardzo na rękę

  2. Extern.

   Interesy interesami ale ważniejsze są strategiczne wpływy i kto kogo może bardziej przycisnąć, a obecnie To Turcja może Rosji np. zamknąć nielegalny przemyt sankcjonowanych towarów podwójnego przeznaczenia na którym wisi Rosyjski przemysł. To Turcja będzie decydowała czy Ukraina może handlować zbożem a więc i Ukraina będzie robiła to co chce Turcja. To Turcja zabezpieczając korytarz zbożowy przed Rosjanami zdecyduje czy pół Afryki a nawet i Chiny będą miały niedobory żywności a Europa kolejny najazd głodnych Afrykanów itd. Generalnie to Turcja i jej marynarka która już dominuje na morzu Czarnym obecnie będzie hegemonem w tym regionie. Jakbym był Turcją to właśnie teraz bym pokazał całemu światu że to moja marynarka może zabezpieczać korytarz dla zboża, a Rosja może na to tylko bezsilnie patrzeć.

  3. GB

   A co będzie jak Turcja zamknie Cieśniny Czarnomorskie dla zaopatrzenia wojsk ruskich w Syrii? Z Bałtyku będą szły transporty z zaopatrzeniem jak ledwie te z bliskich portów czarnomorskich wystarczały? Zlikwidują garnizony w Syrii i pomoc dla Assada? To on upadnie.

 2. kopacz033

  Cos czuje ze Turcja celowo Ukrainie powiedziala zeby jakis ladunek tam skierowac w strone mostu. Juz po wyborach w Turcji wiec jest juz czas na manewrowanie silami wojskowymi. Ruskie już kiedys mowily ze jesli zatakuja most kerczenski to koniec umowy zbozowej. Ciekawie jak sie to rozwinie. Sadze iz Rosja nie odwazy sie zatakowac Tureckich okretow i moimi oczyma sadze ze okrety Nato wplyna na wody morza czarnego i Rusek juz nic nie zrobi bo Nato to on sie boi. Na nic jego prowokacje z Bialorusi na Polske i w przyszlosci na Litwe. Taktycznie pr.egralby. przez takiego inoecyla ludzie umieraja dla jego podbudek. Szkoda ludzkosci . Mam nadzieje ze to sie skonczy jak najszybciej , chyba ze Chiny mu beda bardziej pomagac odwracajac uwage w strone Koreii polnocnej i Tajwanu.. Oby nie.

 3. leiter84

  Niestety część kolejowa wydaje się być nieuszkodzona.

  1. DBA

   Ruski minister stwierdził, że przęsło nitki drogowej jest nie do odbudowania, a jedna nitka ( tor?) kolejowy uszkodzony. Czyli całkiem możliwe, że eksplozje uszkodziły tez konstrukcję na części kolejowej

  2. GB

   Jeden tor miał być lekko uszkodzony. Pewnie do szybkiej naprawy - choć to ruski mówił. Był filmik z pociągu, który mijał uszkodzony most samochodowy.

 4. Prezes Polski

  To są mile wieści, ale znaczenie tego ataku jest głównie symboliczne. To cios bezpośrednio w majestat Putina. Z logistyką ruscy dadzą sobie radę, bo mają skuteczne połączenie lądowe, mają też porty i nad Morzem Azowskim i na Krymie.

  1. morsu

   u ruskich to akurat z logistyką idzie najgorzej od samego początku. Ta ich „logistyka” nie imiejet anałoga we wsjom mirie. Nie wiem czy wiesz, ale to porażona logistyka spowodowała oddanie praktycznie bez walki zachodniego brzegu Dniepru na chersowszczyźnie, a mieli promy, mosty pontonowe, rurociągi pod Dnieprem i… zipa dumna

  2. DBA

   Prezes Polski@ Właśnie , że nie maja bezpiecznych połaczeń lądowych - kolej i drogi wzdłuz Morza Azowskiego jest w zasięgu ostrzału rakietowego, Tylko od zachodu bedzie zależeć, czy dostarcza odpowiednia ilość rakiet i dane rozpoznawcze. Przeprawy promowe na Krym jesienia sa często zawieszane za względu na sztormy. Wg mnie Ukraińcy na poważnie chcą odbić Krym, nawet kosztem zrujnowanego Dobasu i dlatego bedą czekali zostatecznym zniszczeniem mostu do odpowiedniego momentu - np w trakcie ich ofensywy dochodza na przedpola Krymu ( Perekop)i ma miejsce panika ewakuacyjna na Krymie. Wtedy zniszczenie mostu wprowadzi taki chaos, ze praktycznie niemożliwa będzie jakakolwiek obrona

 5. Sebseb

  Nie znam się ale dron wodny chyba niszczy to co na powierzchni wody - w tym przypadku byłaby to podpora mostu. Jeżeli zniszczone zostało jedynie przęsło to raczej dywersja.

  1. morsu

   eksplozja nad lustrem wody pod przęsłem powoduje odwrotne obciążenie belki żelbetowej do założonych obciążeń konstrukcyjnych. Beton jest dobry na ściskanie i słaby na rozciąganie. Zbrojenie belki w dolnej części powoduje, ze stal przenosi obciążenia rozciągające, a górna warstwa jest ściskana i nie wymaga takiego zbrojenia. Gdy wyjmiesz ją w drugą stronę to…. pozamiatane. Zauważ, że przęsło zsunęło się z podpory filaru. Takich obciążeń konstruktor też nie przewiduje, a eksplozja przy filarze właśnie tak ukierunkuje falę uderzeniową.

 6. Pt

  Fajny by był taki kombinowany atak: 4 Wild weasel z HARM-ami za minutę kilka JASSM-ER w miarę zgrać z dronami kamikadze podwodnymi i nawodnymi i jednocześnie 2-3 neptuniki tak z 500m w lewo. Ciekawe co by wyszło... :) W każdym razie jeszcze poprawić w jednostki naprawiające przęsła nesemnikiem i ogłosić, że wpłynęły na zagubioną minę z czasów drugiej wojny światowej.

  1. Koruptor

   Ale wiesz że natowskie instalacje też mogą sie zacząć sypać, np. może sie zawalić tunel pod kanałem La Manche, bo ma już swoje lata, albo ten most łączący Danię ze Szwecją - też może sie zawalić.

  2. QVX

   @koruptor Powiedział dowódca sił RUS przed desantem w zatoce Chesspeake.

  3. morsu

   ale wiesz, że… tunel pod la Manche i most z Malmö do Kopenhagi to…. nie są instalacje NATO? tylko cywilne obiekty inżynieryjne? i że nie jest dobrze jak ogon macha psem? ;) bo jak zaczną wylatywać w powietrze ruskie szyby naftowe i rurociągi… to z czego sfinansuje się ta wojna? z ziemniaków i spirytusu?

 7. Golf

  "Most Kerczeński został poważnie uszkodzony, aczkolwiek nie w części kolejowej, która jest kluczowa dla rosyjskiej logistyki". Czyli kolejne takie raczej symboliczne uszkodzenie mostu. Rosjanie wieczorem poinformowali, że przywrócili ruch samochodowy w obie strony na jednym z pasów. Dostawy kolejowe są niczym nie zakłócone. Zastanawiam się...Nie można raz...a dobrze ??

 8. młodygrzyb

  Umowa zbożowa jak podają media już nie istnieje.

  1. CdM

   A co to ma za znaczenie? Ostatnio, jak Rosja ogłosiła że wycofuje się z umowy, to Turcja jej odpowiedzieli, że mają to w nosie. I Rosja z podkulonym ogonem wróciła. Bo tak realnie, to co mogą zrobić? Przecież nie zaatakują cywilnych statków, zwłaszcza jeśli te popłyną do Odessy wodami terytorialnymi Turcji, Bułgarii i Rumunii. Na dodatek moga być eskortowane przez okręty NATO. A przy samej Ukrainie nic im nie zagrozi, bo niby jak.

  2. piter4440

   Grzybuś Turcja ma inne zdanie na ten temat :)

  3. papa lebel

   No tak, ale to dobrze czy źle i dla kogo nie licząc grzybów...?

 9. GB

  Ruscy twierdzą że most został zaatakowany podwodnymi dronami Remus 600. Nie mam pojęcia jaki ładunek może zabrać taki dron i mieć jeszcze odpowiedni zasięg. W pierwotnej wersji jest to dron przeciwminowy. Drugi problem to jak nim precyzyjnie sterować pod wodą na tak duże odległości, w końcu jest podwodny.

 10. "Pułkownik" Michał

  Emm... ale przecież z nagrań monitoringu mostu wynikało, że już pierwszy atak na most został wykonany z użyciem tego typu dronów. Wybuch nastąpił bowiem po wpłynięciu pod most bliżej nieokreślonej jednostki. No chyba, że dalej tak zacny portal uważa, że wybuch był dziełem ciężarówki...

 11. szczebelek

  To FR jest sobie winna śpiewali, że nie będzie umowy, więc Ukraińcy będąc realistami przeszli do działania i pokazali światu, że ten obiekt nie ma ochrony... Jest sposób by stworzyć korytarz dla statków ze zbożem bez FR i przykrymi konsekwencjami jak statki NATO w pobliżu Krymu skoro ruscy zerwali umowę to trzeba przejść do działań odwetowych. Miękki zachód za długo się bawi z tym zwierzątkiem, które patrzy jak ugryźć.

 12. Igor Aretano

  Na Boga, na próżno niektórzy ludzie cieszą się z ukraińskiej dywersji na moście Krymskim. Będzie miała konsekwencje, których będą żałować zwykli ukraińcy

  1. tomcio55

   Łał, kacapia zaatakuje cywilne obiekty? A czekaj...

  2. papa lebel

   Joł, idąc tym tokiem rozumowania to popełniają straszną głupotę nie chcąc przytulić braci moskali;)

  3. Grawing

   A mógłbyś zdradzić tajemnicą jakie to będą konsekwencje?

Reklama