Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24

Wywiad USA: Rosyjscy wojskowi dyskutowali o możliwościach użycia broni jądrowej na Ukrainie

Fot. mil.ru.

Amerykańskie władze dysponują informacjami wywiadowczymi, z których wynika, że przedstawiciele rosyjskiego kierownictwa wojskowego dyskutowali o możliwościach użycia broni jądrowej na Ukrainie – powiadomił dziennik "New York Times", powołując się na waszyngtońskich urzędników. W tych rozmowach nie uczestniczył Władimir Putin.

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Według amerykańskiej gazety dyskusje, o których mowa, zaniepokoiły administrację amerykańskiego prezydenta, ponieważ "pokazują, jak bardzo Moskwa jest sfrustrowana swoimi porażkami na froncie".

Według źródeł "NYT" rozmowy dotyczyły tego, gdzie i jak Moskwa mogłaby użyć taktycznej broni jądrowej na Ukrainie. Putin nie brał udziału w tych konsultacjach – podano.

Czytaj też

"Jednak fakt, że wysocy przedstawiciele władz wojskowych w ogóle prowadzili takie rozmowy, zaniepokoił administrację Bidena, ponieważ pokazał, jak bardzo rosyjscy generałowie są sfrustrowani porażkami na froncie. To sugeruje, że zawoalowane groźby Putina o użyciu broni jądrowej to może być coś więcej, niż tylko słowa" – napisał "NYT".

Doniesienia te amerykański rząd otrzymał w połowie października. Jak poinformował "NYT", w tym czasie Moskwa rozpowszechniała także "bezpodstawne stwierdzenia", że Ukraina może użyć tzw. "brudnej bomby".

Czytaj też

Rozmowy odbywały się w okresie "nasilenia rosyjskiej retoryki jądrowej i niepowodzeń (Kremla) na froncie".

"NYT" zaznaczył, że amerykańscy urzędnicy nie podali bliższych informacji na temat omawianych scenariuszy. Dziennik przytoczył wypowiedź Johna Kirby'ego, przedstawiciela Rady Bezpieczeństwa Narodowego, który odmówił "komentowania szczegółów".

Czytaj też

"Od początku mówiliśmy wprost, że rosyjskie oświadczenia na temat potencjalnego użycia broni jądrowej są głęboko niepokojące i traktujemy je poważnie" – powiedział Kirby.

"W dalszym ciągu monitorujemy sytuację najlepiej, jak jest to możliwe i nie widzimy przesłanek, by Rosja przygotowywała się do takiego zastosowania broni jądrowej" – dodał.

Czytaj też

Źródło:
PAP

Komentarze (2)

 1. Jerzy

  Punktowe - "zastraszające" użycie przez Rosję broni jądrowej wg mnie nie ma sensu, bo z jednej strony nie zmieni sytuacji na froncie, z drugiej spowoduje adekwatną reakcję zachodu i NATO, tyle się też o tym mówi, że aż takiego szoku w społeczeństwa zachodu też chyba nie wywoła. Wg mnie to co mogłoby zmienić sytuację Rosji to zagranie przez Putina VaBanque, tj. masowe użycie taktycznych głowic doszczętnie niszczące infrastrukturę i zdolności operacyjne armii ukraińskiej i w tym samym czasie postawienie sił strategicznych w stan gotowości i powiedzenie czegoś w rodzaju - jeżeli w stronę Rosji wystartuje ze strony Sojuszu chociaż jedna głowica, przyjmiemy założenie, że jest to odwetowy atak nuklearny i odpowiemy wszystkimi dostępnymi siłami - jesteśmy gotowi dzisiaj usiąść do rozmów, albo też dzisiejszy dzień będzie początkiem III WŚ, wybierajcie.

  1. Laky

   To tak czy siak rosji nie będzie👍👏👏😂😉😉😉😉

  2. Anty 50 C-cali

   o Jerzy- przez Putina niet postawili sił strategicznych w stan gotowości ? W zimie tego roku....A sam spieprzył, do bunkra na Uralu, Wg nie mnie - tylko wywiadu niemieckiego.....A, masowe , nawet taktyczne głowice, przy Przewadze ZACHODNICH wiatrów, w lutym ( o mało mnie porywy - nie Prorywy- nie "zestrzeliły" znad okolic Balic.....) to by nie STRUŁY Rossiji moCarstwa??? SKAŻENIAMI, wybierajcie, Trolle

 2. Jaszczur

  Dyskutowali tak by CIA to zobaczyło....nie oszukujmy się wywiady USA czy nawet Chin to dzieciaki .....każdy z nich myślał że ruska armia jest silna i że UA zaraz się podda -czyli ich wywiady nie miały pojęcia o stanie ruskie armi .... A brew pozorom to chyba o wiele łatwiej ocenić stan armi niż podsłuchiwać najwyższych dowódców na szyfrowanych liniach bądź na żywo

  1. Laky

   Uuu,a ruski wywiad to dopiero przedszkolaki😂😂😂pojęcia nie mieli o sile Ukraińskiej armii i nastawienia społeczeństwa😉😂ale cóż rusek.....to stan umysłu 😂😂😂