Reklama

Wojna na Ukrainie

Wiemy, ile Polska przeznaczyła na pomoc wojskową dla Ukrainy [DEFENCE24 NEWS]

Mi-24 Polska
Polski Mi-24
Autor. por. Agata Zawal, st. chor. sztab. Artur Darmstädter, szer. Kamil Oślizło

Wartość polskiej pomocy wojskowej dla Ukrainy sięgnęła 3 miliardów euro – poinformował resort obrony w odpowiedzi na pytania Defence24.pl. Jednak nie wiadomo, czy i w jakim stopniu kwota ta obejmuje możliwe dostawy transporterów opancerzonych Rosomak dla Kijowa.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

W odpowiedzi na pytania Defence24.pl Centrum Operacyjne MON poinformowało, że wartość polskiej pomocy wojskowej dla Ukrainy sięgnęła 3 miliardów euro, czyli ponad 13,3 mld zł. Oznacza to znaczny wzrost w ciągu ostatnich kilku miesięcy, bo – przypomnijmy – w kwietniu br. resort obrony informował o przekazaniu pomocy o wartości 2,5 mld euro.

I już ta wcześniejsza kwota obejmowała niemal na pewno (między innymi) czołgi Leopard 2A4 oraz co najmniej część myśliwców MiG-29, które Warszawa przekazała Kijowowi w tym roku. Dotyczy to także wielu innych typów sprzętu, począwszy od dostarczonych w pierwszych miesiącach pełnoskalowej wojny Piorunów, Grotów, T-72M/M1/M1R ( których dostarczono ponad 240 jeszcze w 2022 roku ) czy łącznie 54 Kraby, przez przekazane nieco tylko później systemy przeciwlotnicze Osa i Newa, a także duże ilości amunicji, części zamienne, różnego rodzaju pojazdy itd.

Reklama

Dodajmy, że już w kwietniu 2022 r. deklarowano, że Polska przekazała Ukrainie sprzęt za 1,6 mld dolarów, czyli około 1,4-1,5 mld euro. Przez rok pełnoskalowej wojny kwota ta "urosła" o około miliard euro, a w ciągu ostatnich trzech-czterech miesięcy o około pół miliarda.

Czytaj też

Powstaje zatem pytanie, jakie konkretne dostawy spowodowały wzrost wartości pomocy. MON podkreśla, że szczegóły wsparcia udzielanego Ukrainie stanowią informację niejawną. Z dostępnych informacji, na przykład tych przekazywanych przez The Wall Street Journal, można wywnioskować, że do sprzętu przekazywanego Ukrainie przez Polskę dołączyły też śmigłowce Mi-24.

Niewiadomą jest natomiast jak na razie dostawa na Ukrainę kołowych transporterów opancerzonych Rosomak. O planie dostawy dla Kijowa setki takich wozów poinformował premier Morawiecki na przełomie marca i kwietnia, następnie wymieniano również liczbę 150 wozów i 24 moździerzy Rak oraz 200 Rosomaków w dwóch partiach . Choć transportery miały zostać zamówione od producenta, czyli Rosomak S.A., to równolegle pojawiły się spekulacje o dostawie części z nich z zapasów Wojska Polskiego.

Jednak na razie ani MON, ani PGZ nie ujawniają więcej szczegółów transakcji. Na pytanie o konfigurację transporterów oraz stan kontraktowania i realizacji projektu Grupa PGZ odpowiada: "Z uwagi na klauzule poufności, jakimi objęte są kwestie współpracy z Ukrainą, oraz wrażliwość tematu w bieżącej sytuacji geopolitycznej nie udzielamy informacji na ten temat".

Nie ulega wątpliwości, że Polska nadal zajmuje bardzo ważne miejsce na mapie państw udzielających Ukrainie pomocy wojskowej. Nawet jeśli jej dynamika jest nieco mniejsza niż w pierwszych miesiącach wojny, to wsparcie, jakiego udziela Warszawa jest kluczowe, a jego wartość wciąż rośnie. Nie mówiąc już o tym, że to nie tylko bezpośrednia pomoc, ale i koordynacja oraz pełnienie roli centrum logistycznego, wreszcie – prowadzone z dużym zaangażowaniem Wojska Polskiego szkolenie żołnierzy ukraińskich.

Czytaj też

Oddzielną kwestią jest odtwarzanie zdolności, które przejściowo zostały ograniczone w wyniku donacji dla Ukrainy. W wielu obszarach, takich jak czołgi czy haubice samobieżne oraz zestawy Piorun, stosowne umowy już zawarto, choć ich pełna realizacja potrwa kilka lat. W innych, jak bojowe wozy piechoty, kontraktowanie umów wykonawczych jest na przygotowywane. Nowe uzbrojenie ma w większości wypadków wielokrotnie wyższą wartość bojową, ale też cenę. W pewnej części pomoc przekazywana Kijowowi jest refundowana ze środków Unii Europejskiej i USA, aczkolwiek mimo wszystko jest to duży – i potrzebny w obecnej sytuacji polityczno-strategicznej – wysiłek polskiego budżetu.

Reklama

Komentarze (23)

 1. Kremlin

  Jakie 3mld Euro? Nasze Kraby to 6-7mld PLN. Same Kraby. Czyżby polski MON dostosowywał się do komunikatów ukraińskiego MON? Gdybyście podwoili kwotę "3mld Euro" to i tak uważałbym ją za małą. Daliśmy TYSIĄCE jednostek sprzętu ciężkiego. Samoloty. Śmigłowce. Amunicję. Paliwo. Drony. Broń ręczną.... Horrendalne ilości.

  1. TakToWidzę

   Co ci szkodzi że stado pomyleńców dziadka jest mniejsze? Jakoś nie widać tej "biedy" w Polsce a wparcie dla Ukrainy do dzisiaj widzę nawet w Lidlach czy innych Biedronkach.... a Kraby spłacają się same. :) Tylko mir i oszalałych miedwiediewów trochę boli operacja dziadka ... no i fajnie. Boli cię???

  2. kapusta

   @Kremlin - 1 szt. Kraba za 110-130 mln euro? No bez jaj...

 2. TakToWidzę

  Ciekawa sytuacja. armija dziadygi dostała wciry podczas operacji miru i skończyły się peany o ruskiej super broni i niepokonanym ruskim stadzie. Teraz czytamy bazgroły jak bardzo Polska jest "biedna" po tej okazanej pomocy napadniętemu państwu. hahaha 4 miliony Ukraińców pracuje w Polsce i wysyłają pieniądze na wasz dzisiejszy wpier..... nicz. hahahaha i czekamy na 2gi rozpad mirjugentu. Byle szybko!!! Świat czeka! Nie zawiedźcie go!

 3. Odyseus

  Informacje podawane przez DF24 z 12.07.2023 na podstawie danych przekazanych do ONZ o uzbrojeniu RP 14 czołgów M1A1 Abrams; 28 czołgów K2; 233 czołgi Leopard 2; 26 samobieżnych haubic Krab; 48 samobieżnych haubic K9A1; 48 samolotów bojowych F-16C/D. to tyle jeżeli chodzi o Kraby

  1. Nabosaka

   Odyseusz, a co z PT-91? Wszystkie oddaliśmy?

 4. Odyseus

  Nie no niech się już uspokoją z tym ich finansowanie , nowe wały, zusy , podatki , jeszcze te stopy procentowe i raty kredytów ( jakby ktoś nie wiedział 50% banków należy do państwa więc te odsetki trafiają też do państwa) przecież już z Nas tak doją że się żyć nie daje , co chcieliśmy uzyskaliśmy i jedni i drudzy się wykrwawiają a my i z jednymi i z drugimi będziemy mieli spokój na ładnych parę lat . Teraz czas zadbać o Polaków bo się z Naszą gospodarką naprawdę coraz gorzej dzieje

  1. Harpia

   Największym problemem jest to, że zadłużenie państwa rośnie za granicą, a nie w postaci długu krajowego. Główne kontrakty na sprzęt wojskowy będą rozliczone dopiero w przyszłości czego wynikiem będzie rozwalenie gospodarki wysokimi podatkami - zadłużenia zagranicznego nie da się spłacić inflacją i dodrukiem pieniądza.

  2. Odyseus

   @Harpia to już się dzieje o czym piszesz , nowy ład , chore wyliczenie składki zdrowotnej , stopy procentowe kredytów gdzie połowa banków należy do państwa i te wszystkie odsetki tez do niego wpadają , chore ceny za prąd które powodują całą u Nas inflację , gdzie i kopalnie i węgiel i elektrownie są Państwowe więc cała kasa wpada do Państwa a z Małopolski po węgiel ludzie jeździli do Czech bo był 5- krotnie tańszy , wiem bo tu mieszkam , spirala się sama już nakręca tym bardziej że tymi stopami zarżneli budowlankę czyli koło zamachowe naszej gospodarki ...

  3. Nabosaka

   Koreańskie media podały właśnie, że Polska zwróciła się do władz Korei Południowej o kolejny olbrzymi kredyt na zakup uzbrojenia. O tej sprawie donosi portal Korean Times. Chodzi o niebagatelną kwotę - 62,4 mld zł. W tym roku pojawiły się informacje o innych kredytach - opiewających na, bagatela, 76 mld zł. To ogromne kwoty, które trudno sobie wyobrazić. Żeby zrozumieć jakie to są kwoty to nadmienię, że deficyt budżetu Państwa w 2022 roku wynosił 12,4 mld zł. Zadłużenie to nie tylko sam kredyt, ale także koszty jego obsługi, czyli odsetki od niego. Wreszcie, zadłużamy się w obcej walucie. To wszystko trzeba będzie spłacić.

 5. Buczacza

  Czytając i śmiejąc się. Dochodzę do wniosku, że historia zatoczyła koło. Bo jeszcze nie tak dawno temu na tym forum. Wybitni ( polscy patrioci) przekonywali, że jesteśmy tak słabi militarnie i finansowo. Żadna pomoc Ukrainie nie wchodzi w grę. A dziś ci sami wybitni (polscy patrioci). Tylko pod innym nickiem. Przekonują, że osłabiamy się i za bardzo pomagamy.

  1. bezreklam

   Polska - w Histrii - zawsze robila co nalezalo a potem inni nas zaltawiali. Np Sobieski obroil Wieden a nieduzo pozniej Wieden z 2 innymi doknal rozbiory RP.

  2. wert

   bezreklam@ pleciesz bzdury. Ahistoryczne do tego choć tego pojęcia raczej nie znasz. NIE BYŁO OPCJI aby chrześcijański król Polski sprzymierzył się z Turkami kórzy i tak po pokonaniu habsburgów ruszyliby na północ. Polska dużo rzeczy robiła źle a rozkład państwa dokonał się NASZYMI rękami. Czym się różni ówczesna targowica od dzisiejszej, skoro nie potrafimy ludzi przekonać do naszej PRYWATY, ściągniemy do POmocy obcych. Historia lubi się powtarzać i to najcześciej jako tragifarsa

  3. Nabosaka

   @Buczacza, teraz się śmiejesz i znowu komentarze liczysz i majaczysz o nickach, a jak zapytałem ciebie jakie są różnice między fotelami katapultowymi K36L i K-36D, różnice między K-36DM (MiG-29) a ACES II (F-16), czy jakie są tolerancje montażowe dla F-22, F-35 i Su-57 to uciekłeś i słuch po tobie zaginął. Ale cieszę się, żed wróciłeś XD,.

 6. bezreklam

  czyli cena 1 lotniskowca. USa chyba dalo juz sprzet wartosci 10 lotniskowcow. Co jak wiemy dowodzi ze Rosjaka armia jest bardzo slaba.

 7. Jerzy

  Zastanawia mnie czy gdybyśmy nie udzielili pomocy jakiej udzieliliśmy, to Ukraina by upadła, czy po prostu USA sięgnęłoby głębiej do kieszeni, bo powstrzymanie Rosji jest i tak w ich geostrategicznym interesie, a mają na tyle duże rezerwy finansowe i militarne, że bez większego trudu byliby w stanie wyrównać tą różnicę (pamiętajmy, że wg obecnych szacunków na Irak wydali łącznie 3000 mld USD, a na Afganistan 2200 mld USD).

  1. PPPM

   Ukr.by upadła bez pomocy RP.Nikt by nie dał Ukr. tylu czołgów BWP itp .Potrzebowali tego tak samo jak teraz.Po donacjach na ich rzecz my również tego potrzebujemy.Niech teraz zachód się wykaże, skoro tak zależy im na Ukrainie.My już się wykazaliśmy.Udostępniliśmy swoją infrastrukturę (narażamy się na atak).Który inny kraj by się odważył?Żaden Przyjęliśmy miliony uchodźców(bardzo roszczeniowych).Jaki inny kraj był tak szczodry?Żaden.Wojna na Ukrainie niewątpliwie przyczyniła się do modernizacji Wojska Polskiego.Koszt ogromny, ale bezpieczeństwo nie ma ceny.Mam nadzieję, że sprzęt podarowany Ukrainie został spożytkowany we właściwy sposób.Martwi mnie natomiast chęć i łatwość z jaką minister wyzbywa się nowoczesnego/deficytowego w naszej armii uzbrojenia (Kraby, zmodernizowane OSY, NSM).Martwi mnie też podejście Ukraińców. Na ich portalu już narzekają, że NSM ma słaby zasięg, małą głowicę (Defence express) zamiast docenić, to co dostali/dostaną, mają cały czas o wszystko pretensje

  2. Odyseus

   @PPPM a ja jak nie mogłem jechać do Tarnopola i Stanisławowa znaczy ich dzisiaj Iwano Frankowska pochować krewnych tak samo cały czas nie mogę i tyle by było z tej całej pomocy i tych chorendalnych podatków na to wszystko w Polsce

 8. młodygrzyb

  Suma jaka podają nasze władze jest tak samo prawdziwa, jak suma naszego zadłużenia jaką podają do publicznej wiadomości. I jedno i drugie jest niebotycznie większe.

 9. Oxi

  Skąd ta liczba 54 Krabów? Jak ktoś wie, to niech się podzieli

  1. PRS

   Zostało przekazane 72 sztuki - decyzją MON ogołociliśmy ze sprzętu (DO ZERA !!!) 3 dywizjony w trzech Pułkach Artylerii. Do tego trzeba doliczyć WSZD , Wozy Amunicyjne, etc. czyli cały komponent DMO (Regina). O tym się zapomina i nie mówi a ,,wozy towarzyszące" kosztowały prawie tyle samo co AHSy.

  2. RGB

   @Oxi Zostało przekazane 18 sztuk i kupione 54 Kraby w czerwcu 2022 za pieniądze Uni. Tyle że kontrakt ukraiński HSW zakończyłby się dopiero po roku (pewnie nawet na jesień tego roku). Ukraina potrzebowała dział na wczoraj, więc HSW przekazała to co miała już wyprodukowane dla WP (prawdopodobnie niecały dywizjon), a resztę poszło z zasobów WP. Te 54 Kraby w dużej części zostały już wyprodukowane i zwrócone do WP, ale bicie piany o rozbrajaniu WP pozostało.

  3. SPQR

   Proszę cię... od dawna wiadomo ile zostało oddanych za darmo a opowieści z mchu i paproci o tym, że UA nam ZAPŁACI za cokolwiek to bajki dla naiwnych. Nawet 1 dolara nie otrzymaliśmy i nie otrzymamy za nasz sprzęt, zarówno nowy jak i używany. Być może zapłacą za kontrakty w przyszłości, na co UE i USA przekazały fundusze (UE to również i Polska, więc sami sponsorujemy budżet Ukrainy). Przypominam, że prezydent Zełeński oświadczył dzisiaj, że Ukraina podejmie kroki ODWETOWE przeciwko Unii Europejskiej jeśli Polska, Węgry, Bułgaria i Słowacja zablokują wysyłkę produktów rolnych z których Ukraina czerpie bardzo duże dochody. KROKI ODWETOWE UA wobec Polski - jak ktoś mi nie wierzy to odsyłam do oficjalnych źródeł. A teraz proszę, piszcie, żęm ruski troll....

 10. Prezes Polski

  Daliśmy co mogliśmy, teraz pora przyhamować. Armia jest niemal pozbawiona nowoczesnej artylerii, bo kraby poszły na Ukrainę. Opl nie mamy. Rosomaki tak, ale wg mnie tylko jeśli będą zabierane z jednostek i zastępowane z nowej produkcji. USA mają setki jeśli nie tysiące sprawnych pojazdów najróżniejszych klas, których przekazanie zależy tylko od woli politycznej. Nie bądźmy głupi.

 11. NAVY

  zastaw sie a pokarz się !

  1. RGB

   @NAVY nie zrozumiałeś, właśnie nie chodzi tu o pokazywanie sprzętu na paradach czy filmikach propagandowych, ale o jego realne użycie w obronie Polski

 12. gnagon

  Noo sumarycznie wydaliśmy i to w większosci w kredycie około pół biliona nie tylko na sprzęt ale i wspomaganie hrywny przez zakup przez NBP tego śmiecia, dotowanie uchodźców i paliw . Wg relacji kierowcy cysterny kosztowała Ukrainę symboliczną złotówkę

  1. Rusmongol

   Hahaha. Czyli co? Wydaliśmy przez rok na Ukrainę prawie nasze roczne PKB? Skąd trolujesz?

  2. Polak12345

   Z tego co przekazują niezależne fundację czy instytucje to Polska wydała między 35 a 45 miliardów euro na Ukraina. Jestem pewny że nic nie dostaniemy

  3. Davien3

   @Polak12345 a te niezalezne fundacje to FSB czy GRU??

 13. wsw13

  DO Mi 24 Farfocla i "Polaka 12345" jeżeli zachodnia UKRAINA to dawna POLSKA to dlaczego mamy nie pomagać POLAKOM na UKRAINIE.

  1. MiP

   Pomagajcie,wysyłajcie na Ukrainę te ochłapy które co miesiąc dostajecie od rządu......

 14. Cave

  Grosze, nawet Niemcy (niechętnie) dali więcej.

 15. DRB

  za dużo zdecdowanie

  1. TakToWidzę

   Jak upadnie Ukraina ile byś zapłacił za nie wszczynanie "operacji specjalnej" i nie bombardowanie polskich miast, wodociągów, elektrowni, sieci, ciepłowni przez rosję w Polsce???

  2. Mi24

   @TakToWidze - dlaczego Ruscy mieliby atakowac Polske? Jakies spory terytorialne? Traktowanie mniejszosci rosyjskiej? Merytorycznie poprosze. Ostatnie wypowiedzi rosyjskich politykow bedace odpowiedzia na polskie zaczepki prosze pominac.

  3. Patryk.

   @TakToWidzę, jakie bombardowanie???!! Przecież nasze niebo jest bezpieczne, wojsko rośnie w siłę, powstają nowe jednostki wojskowe, kupiliśmy mnóstwo nowoczesnej broni. Wiem, bo minister Błaszczak oraz premier Morawiecki mówili.

 16. Franek Dolas

  Pomagając Ukrainie pomagamy sobie. Całe szczęście, że zdecydowana większość Polaków to rozumie. Okazuje się, źe realne zagrożenie powoduje że ludzie zaczynają myśleć.

 17. rwd

  Tyle wynosi wartość polskiej pomocy wojskowej. A jaką wartość ma pomoc gospodarcza i finansowa przekazana Ukrainie oraz pomoc humanitarna udzielana Ukraińcom w Polsce i na Ukrainie?

  1. Był czas_3 dekady

   50 miliardów zl - 13,3 zł = 36,7 miliardów

  2. TakToWidzę

   Kolejne miliardy $ i gigantyczne brawa dla rodaków za współczucie i wiedzę jak traktować "rosyjską" pomoc innym narodom.

  3. Mi24

   Poczas konferencji prasowej we Wrzesniu, w USA, polska Minister Finansow Rzeczkowska mowila, ze calkowita wartosc pomocy doszla do 50 mld PLN.

 18. Harpia

  Niemcy liczą w swojej puli pomocy wojskowej np transformatory i generatory prądu. Polska nawet o tym nie wspomina i traci na tym gdy przyjdzie do zwrotów z unijnego funduszu.

  1. Był czas_3 dekady

   Niemcy sobie zwrócą co do centa. Przecież to ich ludzie siedzą w miejscach gdzie się o wszystkim decyduje.

 19. Buczacza

  Najlepiej wydane pieniądze na bezpieczeństwo Polski i Polaków.

 20. Razparuk

  My tez wiemy: za dużo

  1. GB

   Za mało.

  2. Jac

   Dobrze wydane pieniądze ;) proszę o tym pamiętać. Przez najbliższe lekko 10 lat druga armia świata dla nikogo nie będzie stanowiła zagrożenia. Dlatego taki Sobieski pomógł Habsburgom pod Wiedniem aby nie musiał walczyć pod Krakowem

  3. Pat

   Sobieski pomógł Habsburgom, żeby nie musieć walczyć pod Krakowem ..... Dobre sobie, Habsburgowie w podzięce w I rozbiorze zabrali nam ziemie aż do Krakowa, ale w III już i Kraków wzięli.

 21. TakToWidzę

  Spora kasa poszła ale operacja putina jest teraz 1000 km od granic Polski i powolutku idzie w ........ i o to chodziło. Kuć ruskie rupiecie póki można i świat to popiera.

 22. farfozel

  I na tym poprzestańmy

 23. Monkey

  Pomagamy na tyle, na ile możemy. Nie stać nas aż na tyle, co bardziej rozwinięte kraje jak np. Wielką Brytanię, Francję, Niemcy czy USA. No i te kraje nie graniczą z barbarzyńcami z Rosji czy ich wasalem Łukaszenką. Mamy również mniejsze zasoby ale uważam, że warto pomóc Ukrainie. Nawet jeśli nie z dobroci serca, to dla własnego bezpieczeństwa. Nawet jeśli się częściowo rozbroiliśmy na kilka lat.

Reklama