Reklama

Siły zbrojne

Zełenski w Warszawie: Ukraina pozyska 150 Rosomaków [AKTUALIZACJA]

M120K Rak
Moździerz samobieżny M120K Rak
Autor. st. chor. sztab. Rafał Mniedło / 11. LDKPanc.

Podczas wizyty prezydenta Wołodymyra Zełenskiego w Warszawie podpisany zostanie list intencyjny w sprawie współpracy przy dostawach sprzętu wojskowego, w tym Kołowych Transporterów Opancerzonych Rosomak, na Ukrainę. Polska Grupa Zbrojeniowa poinformowała w odpowiedzi na pytania Defence24.pl, że nie ma potrzeby renegocjacji umowy licencyjnej z Patrią, ale zgoda strony fińskiej na transakcję będzie potrzebna.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

AKTUALIZACJA 19:42: Michał Dworczyk poinformował, że Ukraina łącznie zakupi 150 pojazdów na bazie kołowego transportera opancerzonego Rosomak. W skład tego pakietu wejdą moździerze samobieżne Rak kal. 120 mm.

Ukraina kupuje od Polski uzbrojenie i broń produkowana w polskich zakładach w przyszłości będzie mogła stanowić ważną część uzbrojenia armii ukraińskiej - powiedział w środę premier Mateusz Morawiecki po spotkaniu z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim.

Reklama

"Ukraina kupuje od nas uzbrojenie produkowane w polskich zakładach i trzeba to podkreślić, że ta broń, którą do tej pory przekazaliśmy, także ta, którą sprzedajemy, jak Rosomaki, które stoją tutaj za nami, jak trzy kompanie Raków, czy chociażby Kraby, które pojechały na Ukrainę i tam się bardzo dobrze sprawdzają, to jest też broń, która w przyszłości będzie mogła stanowić ważną część uzbrojenie armii ukraińskiej, bo już stanowią ważną część uzbrojenia armii polskiej" - mówił premier.

"Dostarczamy bardzo dobry sprzęt, także Pioruny, bo o nich też rozmawialiśmy i one też w przyszłości będą bardzo ważne i dla Ukrainy i dla Polski" - dodał.

(PAP)

AKTUALIZACJA 17:26: Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział przekazanie Ukrainie 3 kompanii moździerzy samobieżnych Rak kal. 120 mm, wyraził także przewidywania odnośnie sprzętu który został podarowany i sprzedany Ukrainie będzie w przyszłości wyposażeniem na stanie Sił Zbrojnych Ukrainy.

"Ukraina kupuje z Polski uzbrojenie. Stojące za nami Rosomaki będą wzmocnieniem dla armii Ukrainy" - podkreśla szef polskiego rządu.

"Chcemy dla Sił Zbrojnych Ukrainy nowoczesnej broni. Dzisiaj kupujemy polskie Rosomaki. To bardzo dobra broń" - podkreśla prezydent Zełenski.

AKTUALIZACJA 17:10: W KPRM w obecności prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego i premiera Mateusza Morawieckiego podpisane zostało porozumienie o współpracy w zakresie wspólnego wytwarzania amunicji czołgowej kaliber 125 mm. Więcej informacji wkrótce.

Czytaj też

AKTUALIZACJA 15:36: W odpowiedzi na pytania Defence24.pl służby prasowe PGZ przekazały: "zgodnie z zapisami umowy licencyjnej pomiędzy Rosomak S.A. a Patria Ojy, sprzedaż eksportowa KTO Rosomak wymaga uzyskania każdorazowo odrębnej zgody licencjodawcy. Złożenie przedmiotowego wniosku do Patria Ojy nie wymaga renegocjacji istniejących umów pomiędzy stronami. PGZ oraz Rosomak S.A. pozostaje w stałym kontakcie z Patria Ojy. Kwestia współpracy w obszarze dostaw kołowych transporterów opancerzonych jest niezwykle istotna nie tylko dla strony przemysłowej, ale znajduje swoje miejsce również w dyskusjach międzyrządowych."

Informacja o podpisaniu listu intencyjnego przez prezydenta Zełenskiego i premiera Morawieckiego znajduje się w programie prasowym wizyty. O planowanej sprzedaży Rosomaków na Ukrainę mówił kilka dni temu premier Morawiecki podczas wizyty w Siemianowicach Śląskich, gdzie znajdują się zakłady Rosomak SA produkujące te transportery. Dodał, że 100 wozów ma być sfinansowanych z pieniędzy USA i Unii Europejskiej.

Czytaj też

Na razie jednak mowa jest raczej o kierunkowej decyzji, niż o podpisanym kontrakcie, choć nie musi to stać w sprzeczności z założeniem szybkich dostaw transporterów na Ukrainę. Prezes PGZ Sebastian Chwałek w Polsat News przyznał, że szczegóły będą przedmiotem ostatecznych rozmów co do dostaw, terminów, konfiguracji. "Oczywistym jest, że pojazdy będą w różnych konfiguracjach, z różnym uzbrojeniem" – dodał.

Czytaj też

Zaznaczył, że potrzeby dotyczą wersji „bojowych", a finalna konfiguracja będzie zależała od decyzji zamawiającego. Przyznał również, że nie muszą to być pojazdy w takiej konfiguracji, jakie są dostarczane Wojsku Polskiemu. Obecnie Siły Zbrojne RP mają transportery z załogowymi wieżami Hitfist, a w ubiegłym roku zostały zamówione też wieże bezzałogowymi ZSSW-30 do integracji na Rosomakach. W polskiej nomenklaturze to wozy uzbrojone w wieże z armatami automatycznymi są uznawane za „KTO-bojowy".

Oprócz nich dostępne są oczywiście również warianty specjalistyczne: wozy dowodzenia, ewakuacji medycznej, rozpoznania technicznego, czy moździerze Rak (co do dostaw tych ostatnich na Ukrainę spekulowały tamtejsze media). Jednym z możliwych rozwiązań jest jednak zastosowanie systemu wieżowego zupełnie innego od tych, który był stosowany dotychczas w polskich transporterach.

Czytaj też

Niemal równolegle z zapowiedzią premiera Morawieckiego ukraiński SpetsTechnoExport zawarł umowę z australijską firmą EOS na dostawę stu „ciężkich zdalnie sterowanych modułów uzbrojenia" w latach 2023-2024, za równowartość 80 mln dolarów amerykańskich. Moduły uzbrojenia EOS są na Ukrainie znane, bo wariant R400 był używany na transporterach Bushmaster dostarczonych w ramach pomocy wojskowej, a cięższe moduły typu R600 i R800 mogą też przenosić armaty 30 mm Bushmaster II Mk 44, podobne do tych używanych na bojowych KTO Rosomak. Oficjalnie jednak nie wskazano, dla jakich pojazdów są one przeznaczone.

Na razie jednak nie ma zbyt wielu oficjalnych informacji w sprawie konfiguracji Rosomaków dla Ukrainy. Być może więcej pojawi się po podpisaniu listu intencyjnego.

Reklama

Komentarze (45)

 1. DІM

  Ja sie tylko obawiam ze straty poniesione przez ukraine w tej wojnie stworza u nich mit porownywalny z naszym 17 wrzesnia. To bedzie ogien na mlyn dla wszelkich partii skrajnie prawicowych ktore beda prowadzily wobec panstw NATO narracje: my was uratowalismy teraz wy splacajcie wobec nas dlug. I podobnie jak w mafii dlug caly czas bedzie rosl az zaczna sie zadania terytorialne.

 2. GB

  Już mamy dostarczyć 200 Rosomaków, w tym 100 szybko, czyli pewnie z jedn9stek WP.

 3. Ma_XX

  Nie 150 a 200 z czego 100 na szybko z zasobów WP

 4. Sаilor

  Ogólnie Rosomak nie jest złym pojazdem ale szkoda, że nie montujemy w nim naszych silników SW680.

  1. Davien3

   @Sailor ty na serio chciałbys w Rosomakach montować zamiast silnika o mocy 490KM archaiczny silniczek 2x słabszy??

  2. mick8791

   @Sаilor chłopcze czy Ty jesteś normalny? Chcesz w Rosomaku montować archaiczny silnik z lat 60-tych? Do tego o mocy 200, max 240 ( z turbo) KM?

  3. Qwest

   Ten Leyland jest słaby, ciężki i przestarzały.

 5. Key

  Niedługo to nasza zbrojeniówka będzie musiała pracować 24/24 h, 7/7 dni w tygodniu. Myślę, że wielu specjalistów z ukraińskiej zbrojeniówki znajdzie u nas pracę. 24 raki jak precyzyjnie pokryją granatami po 10 szt wystrzelonymi w ciągu minuty okopy ruskich, to tylko z nich mielonka pozostanie.

  1. Był czas_3 dekady

   Niestety do RAKów nie posiadamy amunicji programowalnej rozcalającej się na setki odłamków kilkanaście metrów nad ziemią. Tylko taka amunicja jest skuteczna wobec ukrywających się w okopie żołnierzy.

  2. Chyżwar

   @Był czas_3 dekady A opłaca się ją opracowywać dla 30 Raków bo tyle ich w wojsku zostanie?

  3. Był czas_3 dekady

   mick8791@- Pomarzyć o eksporcie możesz . Czytaj ze zrozumieniem "expercie" https://defence24.pl/przemysl/pgz-i-artem-podpisaly-porozumienie-w-sprawie-produkcji-amunicji

 6. Endres

  Szacuneczek dla UA. Śpią na kasie! Nie dość, że lekką rączką utrzymują kilkusettysięczną armię na froncie, którą trzeba ubrać, nakarmić....nie dość, że mogą pozwolić sobie na wysłanie poza granice swojego kraju miliony młodych, zdolnych, produktywnych ludzi, by tam pracowali, zarabiali, to jeszcze naokrągło skupują wszystko co jest w magazynach wojskowych UE, plus składają ogromne zamówienia na nową broń, od USA, po Australię. Wynika z tego, że ich gospodarka, budzet, jest jeszcze lepszy niż Niemiecki, a i szejkowie arabscy patrzą na tych bogaczy z UA, z zazdrością, pomimo tego, że oni tapetują swoje pałace dolarami....

  1. Takijeden

   Uświadomię Cię: od ponad roku Ukraina jest w stanie wojny z Rosją.

  2. Trump wygrał

   Takijeden, no właśnie. Do tego co napisał Endres trzeba dodać 40% spadek PKB, 70% spadek przychodów budżetowych, wielodniowe przerwy w dostawie energii, całkowicie pozrywane łańcuchy dostaw, brak rąk w pozostałej jeszcze części przemysłu....a miliardy dolarów idą na sprzęt, amunicję i całą tą wojnę. A wystarczyło w styczniu 22 zgodzić się na to na co i tak za chwilę się zgodzą. Rosja nie pozwoli już dłużej ostrzeliwać Doniecka ani nie pozwoli na rozszerzenia NATO na Ukrainę. To było i jest oczywiste dla każdego, kto ma choćby podstawowe pojęcie o Rosji.

  3. Davien3

   @Trump no dawno takoej propagandy jaką uprawiasz ty i @Endres nie było tutaj, zupełnie jakbym czytał Sołowiowa lub twojego aresztowanego idola D. Trumpa

 7. marian123

  No tak, oddać wszystko ukraińcom a samemu z gołym tyłkiem zostać. Przecież to droga do nikąd.

  1. Trump wygrał

   Nie rozumiesz dlaczego oni oddają ostatnią koszulę. PMM i 3/4 polityków w Europie są wychowankami Klausa Schwaba a Klaus Schwab jest pracownikiem lorda R, władcy całego Zachodu. Z lordem R się nie dyskutuje tylko mu się służy albo zdycha. Jovenel Moïse chciał się postawić i nie zgodził się na żadne lockdowny, szczepionki i inne brednie. Powiedział, że jego kraj jest zbyt biedny. Długo nie pożył. John Magufuli Były Prezydent Tanzanii John Magufuli Były Prezydent Tanzanii John Magufuli też nierozważnie powiedział, że żadnej pandemii nie ma i turyści mogą jeździć na Zanzibar bez żadnych przeszkód. Bidulek też niedługo po tym nieroztropnym oświadczeniu wyciągnął nogi. No chyba, że jesteś silny jak Rosja Putina to możesz się lordowi R postawić co właśnie oglądamy w krainie U. PMM nie jest silny jak Putin i musi składać hołd w postaci Krabów, Raków, MiG-ów i wszystkiego co jest lordowi R potrzebne żeby kraina U dalej walczyła.

  2. Davien3

   @Trump mam dla ciebie porazajace wiadomosci: twój idol D.Trump został własnie aresztowany wiec przegrał wszystko jak inni płaskoziemcy

 8. Patryk.

  Dzięki podpisaniu tych kilku umów (intencyjnych) nasza pomoc nabierze ram prawnych i biznesowych, bo do tej pory to trochę taka samowolka była. Fajnie i trochę spektakularnie brzmią zapowiedzi o sprzedaży Rosomaków, Raków, o wspólnej produkcji amunicji (do sprzętów wycofywanych w naszej armii). A ja przypomnę Grota i zapowiedzi kontraktu na niego. Chciałbym w końcu usłyszeć o jakiejś pozytywnej finalizacji umowy, którą zapowiedział min. Błaszczak chcąc zakończyć g..oburzę w sprawie jakości karabinków. Jakaś dziwna cisza nastała w tym temacie.

  1. mick8791

   Przecież umowa na Groty już została podpisana więc o co Ci chodzi?

  2. Patryk.

   @mick8791, kiedy została podpisana umowa na Groty dla Ukrainy? Nie zauważyłem takiego kontraktu. Czy mógłbyś podać jakieś szczegóły, a najlepiej link do wiadomości (oczywiście na tym portalu)?

 9. Tadeusz Żeleźny - analityk systemowy

  Uderzające jest to czego NIE PODPISANO - sprzedaży ZSSW-30, amunicji precyzyjnej Szczerbiec 155 mm do Krabów i 120 mm do Raków, plot 35 mm z amunicją programowalną, ppk Pirat. Wychodzą wszystkie krytyczne zaniechania PMT - właśnie w tych newralgicznych co do skuteczności bojowej systemach precyzyjnych/programowalnych - które już powinny być w produkcji seryjnej - i dla WP - i dla Ukrainy. Uderza też brak choćby ramowych umów na wspólne rozwijanie broni rakietowej [czyli Neptunów, Groma-2, R-27 itd] czy wspólną produkcję w bezpiecznej Polsce silników turbinowych Motor Sicz - czy wspólnego rozwijania dronów - a to są absolutne podstawy dla REALNEJ współpracy, które już dawno winny być procedowane.

  1. mick8791

   A wpadłeś na to, że Ukraina ma teraz ważniejsze sprawy na głowie, nie potrzebuje sprzętu, który wymieniasz bądź my go teraz nie chcemy sprzedać (video ZSSW-30)? My też w niektórych aspektach nie potrzebujemy współpracy z Ukrainą, bo sami mamy lepsze zdolności w niektórych dziedzinach.

  2. Chyżwar

   Nie dotarło do ciebie jeszcze, że PMT już dawno szlag trafił? Weź choćby to, co cytuje za defence: "Docelowo do 2024 roku ma być 15 KMO Rak. Oznacza to, że łącznie będzie 120 moździerzy M120K i 60 pojazdów AWD" ciach "Biorąc pod uwagę produkcję AWA, AWR i AWRU, to w całości KMO Rak pochłonie 210 Rosomaków oraz 60 ciężarówek Jelcz dla wozów amunicyjnych i remontu uzbrojenia. Jeżeli program zostanie w pełni ukończony, to będzie oznaczało realizację jednego z głównych filarów Planu Modernizacji Technicznej, a zarazem gruntownego wzmocnienia możliwości artyleryjskich Sił Zbrojnych RP" Co masz teraz? Otóż masz zamiast wzmocnienia jest gruntowne osłabienie możliwości artyleryjskich Sił Zbrojnych RP.

  3. Trump wygrał

   mick8791, my (czyli rząd warszawski) chcemy sprzedać (rozumiane jako podarować) wszystko cokolwiek tylko mamy i co tamci będą chcieli. W przypadku wymienionych rodzajów uzbrojenia na całe nasze szczęście nie są one ani gotowe do produkcji ani nie leżą na składzie bo już by dawno zostały podarowane.

 10. Prezes Polski

  Ten kabaret z zapowiedziami produkcji kolejnych partii ciężkiego sprzętu w polskich fabrykach staje się coraz śmieszniejszy. Wyprodukowanie 100 rosomaków i kilkudziesięciu raków potrwa dwa lata. Ukraińców nie interesuje co mogą dostać za dwa lata z oni tego potrzebują na już. Dlatego zapewne raki zostaną zabrane z wojska, rosomaki być może też, zależy od tego w jakim są stanie plus potrzebna jest zgoda z Włoch. A u nas... zdolności produkcyjne urosną tylko trochę a mamy do zdobienia 1400 borsuków, kilkaset.rakow, kilkaset haubic samobieżnych, 800 czołgów. Przecież to śmierdzi na odległość. To jest plan produkcji na 20 lat.

  1. Rusmongol

   Nie kwiz znowu o tym osłabianiu. Mamy sporo podwozi Rosja w wersji bazowej. Wierzę do tego założą sobie Ukraińcy. Może te australijskie czy swoje. A chyba nie myślałeś że tysiąc borsuków to kontrakt na rok czy 2. Serio?

  2. Chyżwar

   @Rusmongol A wierz sobie w co chcesz. Do tego nie wymaga się zgody Włochów.

  3. Prezes Polski

   Rusmongol nie nie myślę, że 1400 borsuków zostanie wyprodukowanych w rok, ale max okres kiedy ma to sens to wg mnie 5-7 lat a ci z czołgami i haubicami? To mi po prostu nie wygląda. Bo władza łaskawie sypnęła a kilkaset mln na rozbudowę zdolności produkcyjnych, ale tu są potrzebne grube miliardy, w zasady dostawienie 100 może 200% do tego co już mamy. A jak powstaną te nowe hale, wyposażone w nowe maszyny, to naprawdę szkoda byłoby to zmarnować. O jakimś eksporcie w końcu warto pomyśleć.

 11. Patryk.

  @mick8791 musiałem przegapić tę informację. Czy możesz podać jakieś szczegóły, albo lepiej linka do artykułu (oczywiście na tym portalu)?

 12. Marick

  Panowie Przedwczoraj, na lokalnej drodze(z wiadomych przyczyn nie podaję szczegółów) blisko granicy z UA widziałem 4 Raki i wóz dowodzenia. Wczoraj jedną sztukę Raka na tej samej drodze. Także podejrzewam, że Raki już przekazane. Pozdrawiam

 13. Patryk.

  @mick8791 musiałem przegapić tę informację. Czy możesz podać jakieś szczegóły, albo lepiej linka do artykułu (oczywiście na tym portalu)?

 14. Był czas_3 dekady

  "...podpisane zostało porozumienie o współpracy w zakresie wspólnego wytwarzania amunicji czołgowej kaliber 125 mm" Ale "sukces". Zapewne z myślą o przekazywaniu jej Ukrainie, bo nasza armia będzie przechodzić na 120mm.

  1. Chyżwar

   Zapewne myślą o produkcji nowej, ponieważ co, jak co, ale amunicji na Ukrainie idzie w ch...., albo jeszcze więcej.

  2. mick8791

   A wpadłeś geniusz na to, że wiele państw dalej używa kalibru czołgowego 125 mm? A producentów jest niewielu Słyszałeś o czymś takim jak eksport?

 15. Tadeusz Żeleźny - analityk systemowy

  Od strony politycznej zamówienie 150 Rosomaków jest wyrazem niezadowolenia Kijowa z ograniczonych dostaw nowoczesnego zachodniego sprzętu ze strony USA i Zachodniej Europy. To "przebija" ilościowo każdy "sort" OGRANICZNYCH dostaw Strykerów, Marderów, Bradleyów, CV90 - wyznacza nowy poziom dostaw oczekiwanych przez Kijów. Takie kolejne podniesienie poprzeczki USA i Zachodniej Europie. Z ilości "pijarowych" do OPERACYJNYCH.

  1. kukurydza

   Niebardzo masz rację. To zamówienie to wynik tego, że Zachód właśnie wychodzi z pijanego widu lewackich wydumek, i przyznaje się przed sobą, że zdolności produkcyjnych NIE MA I NIE BĘDZIE. Podobno 100 miliardów euro niemiaszki mają na stole, i co? Co kupili przez rok? Ich przemysł mając ZAPŁACONE Z GÓRY w 2015 roku, przez 7 lat zdołał stworzyć zdolności do produkcji około 20-30 zestawów częsci do modernizacji Leopardów. Przez rok, zdołali "znaleźć" i wysłać SIEDEM PzH2k. Z trudem utrzymują w ruchu dywizjon artylerii z tym działem na Ukrainie. Niespodzianka, zamówienia składa się temu, kto potrafi realnie je zrealizować, a nie brać pieniądze i walić głodne gadki jaki jest ważny i jaką jest potęgą przemysłową, kiedy jest fasadą, warstwą pudru za którą skrywają się producenci z Chin, Polski i Turcji

  2. mick8791

   Facet weź oszczędź sobie i innym serwowanie tych Twoich bzdurnych wynurzeń! Ukraina kupuje nowy sprzęt na bazie tego co potrzebuje i co jest relatywnie szybko dostępne! Za kasę od tego Zachodu, z którego wg Ciebie tak bardzo nie jest zadowolona. Co ważne nie będzie miała tego sprzętu od ręki, a dopiero w przyszłości po jego wyprodukowaniu.

 16. bc

  Ta wiosna-lato będą decydujące z kilku powodów. Na wschód powinny pojechać nie tylko stare Rosomaki z Hitfist dla dwóch UA Batalionów(62szt, pozabierać tymczasowo po jednym wozie z plutonu albo po jednym plutonie z kompanii, w zamian produkcja podwozi i do jednostek nawet z obrotnicą tymczasowo, i ZSSW na 3 zmiany), ale też ze dwa moduły Raków (16szt) i 4-8szt Poparadów. Ten sprzęt może przeważyć szalę szczególnie Hitfist i Raki plus reklama najlepsza z możliwych a takie luki Polski przemysł jest w stanie uzupełnić jeszcze w tym roku jak się zepnie. W ostateczności Leopardów A4 też może iść jeszcze dla dwóch UA kompanii(20szt), dwa PL bataliony mogą mieć po 58szt a dwa po 44szt jak Niemieckie, albo nawet zrobić testowo mieszane na wzór Amerykański i wtedy 7 kompani czołgów i 5kompani BWP w Brygadzie Pancernej(102+72szt).

 17. Fabian_0200

  POMOC dla Ukrainy tak bo jest to w naszym strategicznym interesie ale żadnych F16 nie wolno przekazywać a nawet obiecywać że się je przekazał choćby w symbolicznych ilościach. Mamy ich za mało i to są jedyne nasze pełnowartościowe samoloty bo F35 jeszcze długo nie będzie nie mówiąc nawet o osiągnięciu przez nie później gotowości bojowej. Niech kraj producenta tych maszyn przekaże Ukrainie pewną ich ilość a nie Polska. Są państwa kt9re będą wycofywać swoje F16 bo przestawiają się na F35 więc niech przrkażą je Ukraińcom. Dlaczego ma to robił Polska ?! Nie zgadzam się ❗❗❗

  1. No mercy

   Twoja opinia jest trochę kategoryczna, ale bezcenna. Będzie jak zechcesz.

  2. Anty 50 C-cali

   GDZIE artykule pisze o F-16?!!!

  3. mick8791

   A gdzie tu chłopcze widzisz chociażby słowo o przekazaniu F-16?

 18. cywilnycywil

  Przykro mi, że w swoich wypowiedziach coraz bardziej przypominam ruskiego trolla - ale rzeczywistości oszukać się nie da. Pamiętam jak było z Krabami i złudzeń juz nie mam. Myślę, że hojni niczym Święty Mikołaj - Władcy Polski - jeszcze bardziej rozbroją Wojsko Polskie. W końcu Duda jest "przyjacielem" Zełeńskiego - wciąż to powtarza. Wszystko postawili na jedną kartę, czyli wygraną Ukrainy. Nawet się boję myśleć co by się stało, jeżeli nagle Zachodowi odechce się prowadzić tę proxy-wojnę, i Rosja stanie na całej wschodniej granicy Polski. A nasi żołnierze na rowerach z procami w ręku i kamieniami w kieszeniach... Oby nie.

  1. papa lebel

   To raczej syndrom sztokholmski. Ale skutek ten sam.

  2. Anty 50 C-cali

   No przykre, taki jeden zawodowy, bardzo spalony, przejechał na rowerze na "drugą stronę". Ja pamiętam ,a jak to na POLSKIM Forum jajczono o 70 oddanych, darmo Krabach...Gdy wszystkie media typu nawet France 24, Deutsche Welle wiedziały o 18 "wydojonych" z "rozbrojenia" - Frontowego kraju. Takiego jak Finlandia, Estonia, Norwegia, Litwa nawet. Słowacja ostatnio bardzo .. Trzy wymienione, po Nas, rzuciły się na te niedobre, parszywe haubice z Korei

  3. mick8791

   No to jak było z Krabami? Bo np 54 szt. tych dział Ukraina KUPIŁA od nas za pieniądze. To i czym mowa w tym artykule to też ma być zakup i związana z tym nowa produkcja więc gdzie chłopie masz problem? I czym niby Rosja ma stanąć na naszej granicy skoro póki co od roku nie potrafią zająć nawet Donbasu?

 19. GPAS

  Czyli które bataliony tych raków nie dostaną ???

  1. hermanaryk

   Rosyjskie. Jesteś rozczarowany? :)

  2. mick8791

   Dokładnie te, które nie miały dostać! Słowo klucz - nowa produkcja! Tak trudno czytać ze zrozumieniem?

 20. Chyżwar

  Czyli przemysł zbrojeniowy będzie musiał wprowadzić trzecią zmianę, bo inaczej bez szkody dla polskiej obronności się nie da. Fachowcy? Cóż. Mogę doradzić. Tak zwani "Inżynierowie" z Syrii i im podobni nie wiedzą co to suwmiarka i przyjeżdżają do Europy po to, żeby pobierać dżizję. Pozostaje wiec zaprosić Wietnamczyków na saksy. To pracowity, bezproblemowy i szybko uczący się naród.

  1. hermanaryk

   Do tego Wietnamczycy chętnie się integrują. Bywa, że nawet w domu mówią po polsku, żeby dzieci szybciej podłapały język.

  2. Anty 50 C-cali

   Skoro Bumar rozbiera Leo, wydziera te przewody instalacji hydraulicznej - pakuje zamiast tego (BARDZO "WYBUCHOWEGO" SZAJSU) - kable "elektryczne ; to 1400 ciężkich bwp zrobimy w imadłach w garażach.? Do kontraktów na saksy zaproszono ale Koreańców. Pracowitością szybko nauczyli do swych niedobrych haubic Estończyków, Norwegów, Finów nawet do "przechodzonych" (CO?!). Lata nawet trasa lotnicza Jasionka - Seul.

  3. mick8791

   @Chyżwar Ty to jesteś chyba wiecznym malkontentem... Nie produkujemy - źle, mamy produkować - jeszcze gorzej! Ty się o obsadę stanowisk produkcyjnych i organizacje pracy nie martw, bo to nie Twoja sprawa. Tym bardziej, że (jakbyś nie wiedział) ROSOMAK SA nie ma obecnie za bardzo roboty, bo nasze wojsko nie zamawia obecnie nowych Rośków...

 21. DRB

  CdM@Abramsów nie dostajemy po kosztach remontu, ale tylko z upustem 200 mln. KrzysiekS@Co dp wysyłki uzbrojenia - posowieckie tak, bo i tak do wymiany, nowoczesne z zasobów armii - nie, bo się rozbrajamy a na odtworzenie zdolnośco trzeba lat i kasy. Matnet@nie, nie odkupili, bo nie ratuja nas, tylko siebie. Rosja o najeździe na Nato nie myślała i nie najechała - do tego nie była jeszcze gotowa, więc bez histerii i bzdur. Teraz sytuacja się zmieniła, bo będzie chciała rewanżu, zwłaszcza jeśli przegra - najkrwawsze wojny wywołują przegrani i upokorzeni, nie zwycięzcy. Żadnych miliardów nie dostaliśmy, lecz może kilka dostaniemy, ale to i tak nie zrekompensuje ceny sprzętu, który daliśmy za darmo, bo przecież nie chodzi tylko o sprzęt posowiecki - jak się okazuje na ruskich wystarczy, więc nie ma co przesadzać ze złomem. sama modyfikacja t72 w bumarze kosztowała 1,5 mlrda PLN, które poszły w błoto, zamiast coś sensownego za to kupić. To się nazywa niegospodarność.

  1. [email protected]

   A wolałbyś za kilka lat walczyć z ruskimi barbarzyńcami na polskiej ziemi? Czy lepiej gdy teraz Ukraińcy robią to u siebie panie,, gospodarzu,,

  2. Anty 50 C-cali

   "TYLKO z upustem 200 mln - więc Bez histerii i BZDUR - to mamy się wzorować na Słowacji za ich upust z usa, czy NIE? A czy Rossija myślała jak najeżdżałą , to lepiej zamilcz, bo jeden zbieg z dworu moCarstwa właśnie objawia o posiedzeniu cara schowanego jak szczur w norze - w czasie wizyty w bratnim Kazachstanie. tusz przed lutym 2022. I tylko wielki brat z Chin mu zabronił powtórki z olimpiady 2008. Bagno wiosenne i nieudane "3-dniowe zajmowanie" Ukrainy uratowało nas, zanim z Norwegii podarowali 22 haubice 155 - NIE poSowieckiego kalibru! i podrzucili przeciwrakietowe nasamsy. a po roku Niemcy przekierowali z szrotu Zmodyfikowane gepardy, kolejne 2 niezezłomowane. Niegospodarne szwaby, DARMO dali 18 Leo2 i to wersji A6

  3. Davien3

   @DRB Te 116 M1A1FEP dostajemy za darmo, płacimy jedynie za rozkonserwowanie i modernizację wiec bez fantazji,ok Za wyslany sprzet dostalismy prawie 1,5mld euro wiec kolejna bolesna wpadka. reszty tych bajek co wypisujesz nie ma nawet sensu komentować

 22. Pirat

  Finlandia jest w NATO. Patria się zgodzi. Reszta to tylko kwestia pieniędzy.

  1. Vixa

   Podejrzewam, że o tym właśnie rozmawiano z Finami przed zgodą naszego parlamentu na ich wejście do NATO;)))

  2. Davien3

   2Vixa ty tak na serio? Czy jaja sobie robisz?

  3. hermanaryk

   Davien3, nie wierz we własną propagandę, to może zrozumiesz coś z tego, co się dzieje.

 23. Chyżwar

  Zadaje mi się, że w chwili obecnej mamy 80 Raków. Zostanie ich 56, bo trzy kompanijne moduły to bodajże 24 Raki + pojazdy wsparcia Ciekawe z której jednostce wojskowej je ukaraną, kiedy oddadzą i kto za to zapłaci?

  1. PGR

   24 to pewnie na początek jak było z Krabami zaraz po cichu pójdzie reszta, przecież płacą zbożem o co chodzi?

  2. Anty 50 C-cali

   Zadaje? mi się, że Kolega klika przed aktualizacją ostatnią? ; "Ukraina łącznie zakupi 150 pojazdów na bazie kołowego transportera opancerzonego Rosomak. W skład tego pakietu wejdą moździerze samobieżne Rak kal. 120 mm". ukaraną stroną - tej batalii zostanie prawda.

  3. Davien3

   @PGR na Ukraine poszło raptem 18 Krabów ,pozostałe 54 to nowa produkcja z zamówienia ukraińskiego

 24. oops

  Czyli rozdawnictwa ciąg dalszy. Po krabach i rosomach pójdą ZA DARMO raki. Nigdy tak nie czekałem na jesień, żeby tych ludzi rozliczyć przy urnie wyborczej (a potem, kto wie - może przed TS).

  1. wsw13

   do oops …Głosuję za PO ,i tak przed jak i po wyborach nikogo nikt nie będzie rozliczał za pomoc Ukrainie

  2. hermanaryk

   Rosyjskie trybunały nie mają jurysdykcji w Polsce :)

  3. Rupert

   Czyli trzeba czytać ze zrozumieniem. Ukraina za nie płaci pieniędzmi z UE i USA.

 25. rwd

  Przyjechał, więc coś trzeba było podpisać ale nic nie jest jeszcze przesądzone i wizja kontraktu może rozpłynąć się w mglistych zapowiedziach rozmów i negocjacji. Oni nie wiedzą czego chcą a my nie wiemy czym dysponujemy i na jakich prawach. Trzeba było wyjść do ludu z sukcesem, to naprędce coś się wymyśliło a jaki z tego potworek wyjdzie, to już martwić się będą inni.

  1. chahras

   Ok a czego się spodziewałeś? Wagonu pieniędzy czy hołdu pruskiego? Przyjechał, podpisali różne listy intencyjne, pokazał, że chcą pogłębiać współpracę. Ciągle źle? Nie wiemy, co będzie 2 przyszłości, ale teraźniejszość rozgrywana jest dobrze. Chłop mógłby ulegać wpływom Niemcom i Francji, bo NA BANK takie są, a on gra z nami i Ameryka w 1 drużynie. 8 przyjechał, żeby to pokazać. Polityka. Ale w tym akurat przypadku rozgrywana dobrze z naszej jak i ich strony. Jak to mówią - psy szczekają, karawana jedzie dalej. Trzeba będzie ruszyć się jesienią na wybory, bo utrzymanie pisu u władzy jest obecnie absolutnie kluczowe w interesie Polski, mimo szeregu wad, jakie sobą reprezentują.

  2. Anty 50 C-cali

   A ty jeden wiesz wszystko, ? Przyjechał , coś podpisać w ...Peru. O losy Bumaru już będą sie martwić inni, bo oni w tym Peru nie wiedzieli dlaczego chcą Twardych (czołgi). Ale trzeba było wyjść do ludu (w tv24),i wyszedł potworek : donek w czapce "słonce Peru"

  3. Malfunction

   "Trzeba będzie ruszyć się jesienią na wybory, bo utrzymanie pisu u władzy jest obecnie absolutnie kluczowe w interesie Polski, mimo szeregu wad, jakie sobą reprezentują." No to chyba przespałeś ostatnie 8 lat...

Reklama