Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Polskie Abramsy już z amunicją

Autor. Ministerstwo Obrony Narodowej

W Polsce są już pierwsze czołgi M1A1 Abrams, zakupione od Stanów Zjednoczonych w styczniu 2023 roku. Redakcja Defence24.pl potwierdziła, że wraz z czołgami dostarczana jest już zakontraktowana z nimi amunicja.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Polska zakupiła na początku roku od Stanów Zjednoczonych 116 czołgów M1A1 Abrams wraz z wozami towarzyszącymi oraz szerokimi pakietami logistycznymi i szkoleniowymi. Umowa, za 1,4 mld dolarów (z czego około 200 mln finansują władze USA), jest realizowana w szybkim tempie, po to by uzupełnić zapasy sprzętu przekazanego Ukrainie. Przy tej okazji Polska otrzymała zgodę władz USA na zakupy amunicji. Te jednak miały być realizowane etapowo.

W odpowiedzi na pytania Defence24.pl rzecznik Agencji Uzbrojenia ppłk Grzegorz Polak, że umowa z 4 stycznia 2023 roku na czołgi obejmowała również amunicję, nie zawierano więc oddzielnej umowy.

Reklama

Typy zakupionej amunicji oraz jej ilość są informacją niejawną. Ppłk Polak potwierdził że dostawy amunicji są już realizowane. Oznacza to, że amunicja dostarczana jest praktycznie równolegle z czołgami, bez przesunięć czasowych. Pierwsze Abramsy pojawiły się bowiem w Polsce w pod koniec czerwca.

Przypomnijmy że w ramach zgody jaką wydał rząd USA, Polska może zakupić następujące typy amunicji w określonej liczbie:

Czytaj też

  • Przeciwpancerna podkalibrowa, stabilizowana brzechwami z odrzucanym sabotem (APFSDS - Armor Piercing Fin Stabilized Discarding Sabot) - M829A2 (50,000), M829A3 (2,000), M829A4 (60,000).
  • Kumulacyjna wielozadaniowa (MPAT - Multi Purpose Anti Tank) - M830A1 (10,000).
  • Burząca (HEOR - High Explosive Obstacle Reduction) - M908 (60,000).
  • Odłamkowo-burząca wielozadaniowa (HEAMP - High Explosive Advanced Multi Purpose) - M1147 (70,000).
  • Ćwiczebna podkalibrowa, stabilizowana stożkiem z odrzucanym sabotem (TPCSDS - Target Practice Cone Stabilized Discarding Sabot) - M865 (30,928).
  • Ćwiczebna wielozadaniowa (TPMP - Target Practice Multi Purpose) - M1002 (20,823).

Można oczekiwać, że najnowsze typy amunicji, takie jak programowalna M1147 czy przeciwpancerna nowej generacji M829A4, będą dostarczone w późniejszym terminie, natomiast obecnie Polsce przekazywana jest ta z zapasów armii USA.

Dokument DSCA prezentujący pakiet jaki Polska ma zakupić z czołgami M1A1SA.
Dokument DSCA prezentujący pakiet jaki Polska ma zakupić z czołgami M1A1SA.
Autor. Damian Ratka

Co więcej, dużą liczbę amunicji zamówiono również z 250 czołgami M1A2SEPv3 kupionymi w kwietniu 2022 roku. Przy okazji wydawania zgody na tę transakcję agencja DSCA podała następujące typy i liczby amunicji w swym komunikacie:

  • Kumulacyjna wielozadaniowa (MPAT - Multi Purpose Anti Tank) - M830A1 (13,920).
  • Odłamkowo-burząca wielozadaniowa (HEAMP - High Explosive Advanced Multi Purpose) - M1147 (6,960).
  • Ćwiczebna podkalibrowa, stabilizowana stożkiem z odrzucanym sabotem (TPCSDS - Target Practice Cone Stabilized Discarding Sabot) - M865 (9,168).
  • Ćwiczebna wielozadaniowa (TPMP - Target Practice Multi Purpose) - M1002 (4,592).

Przy czym w komunikacie DSCA zabrakło jeszcze informacji o zakupie bojowej przeciwpancernej amunicji podkalibrowej KEW-A1 i KEW-A4. Jej możliwa do zakupu liczba jest również informacją niejawną. Dostawy czołgów zamówionych z 2022 roku przewidziane są do 2026 roku. Mają rozpocząć się w styczniu 2025 roku, z opcją potencjalnego przyspieszenia do drugiej połowy roku 2024.

Dokument DSCA dotyczący zakupu czołgów M1A2SEPv3 i pakietu logistycznego dla nich.
Dokument DSCA dotyczący zakupu czołgów M1A2SEPv3 i pakietu logistycznego dla nich.
Autor. Damian Ratka

Z całą pewnością można powiedzieć iż cieszy kompleksowe podejście do zakupu czołgów M1A1 i M1A2 Abrams dla Sił Zbrojnych RP, gdzie ujęto zakup nie tylko samych czołgów, ale również wozów wsparcia różnych typów, pakietu szkoleniowego oraz logistycznego oraz bardzo dużych zakupów amunicji. Realizowany jest program utworzenia centrum serwisowego w Wojskowych Zakładach Motoryzacyjnych w Poznaniu i włączenia w serwis wozów oraz w perspektywie szerszych prac jak ich przyszłe modernizacje krajowego przemysłu obronnego.

Czytaj też

W odpowiedzi na pytania Defence24.pl rzecznik Agencji Uzbrojenia poinformował również, że w roku 2022 nie podpisano i nie realizowano żadnej umowy z firmą Rheinmetall na amunicję artyleryjską 155 mm, w tym również na amunicję o zwiększonej donośności V-LAP. Nie potwierdziły się tym samym nieoficjalne doniesienia o tym, że w 2022 roku AU zawarła dużą umowę z Rheinmetallem na amunicję do Krabów i K9.

Reklama

Komentarze (4)

  1. gnagon

    Jedynym i ekonomicznie umotywowanym sposobem pozyskiwania amunicji jest produkcja w kraju, To jedynie gwarantuje dostawy oczywiscie przy decentralizacji produkcji i kompetentnej licznej i wielowarstwowej OPl z elementami statycznymi bo z naddzwiekowymi byłby problem

    1. Anty 50 C-cali

      losy CHARKOWSKICH Zakładów Znane?! Mieli S-300, Buki? Mieli,.. przy naszych Kubach, Newach ech----Widzisz los spichleża z grochem w Odesie?

    2. Vixa

      To co jest w tym ekonomicznego?

    3. gnagon

      cena i dostepność w razie W

  2. Odyseus

    Tak czytam te komentarze i tak sobie myślę , w II w p.n.e pewien Chiński generał nie jaki Sun Tzu napisał pewną książkę a w niej rozprawę o skutkach nie doceniania przeciwnika .... minęło ponad dwa tysiąclecia a ludzie cały czas jak z piaskownicy , na Rusków wystarczy to tamto i siamto a Polska armia posiada dzisiaj coś koło 100w miarę nowoczesnych czołgów (mam nadzieję) , kilkanaście Krabów i kilkanaście K9 , ile sprawnych rosomaków które pierwszej młodości już nie są nikt nie wie, parę na krzyż Raków i tyle w zasadzie o wojska lądowe , do tego aż 48 F16 ile z tego lata nie wiadomo parę AW101 i 149 ( chociaż nie wiem czy już są ) a z marynarki aż 3 niszczyciele min a reszta to stary za nie długo półwieczny złom i oczywiście na dzień dzisiejszy wielkie marzenia o wielkiej armii a co z tego po wyborach będzie nie wie nikt, także trochę Panowie pokory bo my naprawdę jedno wielkie "G' sami mamy a z innych się śmiejemy a pokora jest akurat cnotą nie wadą :)

    1. Golf

      Oj tam, oj tam... Najważniejsze aby było co pokazać podczas sierpniowej defilady ! Stąd te ilości. Trochę Abramsów, trochę K2, to samo z K9, kilka Fafików, jakis Patriot i...będzie cudnie !! Lud będzie piał z zachwytu !! A realia ? Kogo to obchodzi ?

    2. Davien3

      @Golf sa takie ilosci bo po pierwsze Korea czy USA tez musi je wyprodukowac albo zmodernizować na magazynie nie leżą jak w Rosji archaiczne T-54/55 A realia sa takie że za rok bedzie 116 Abramsów ok 100 K2 i ponad 100 K9A1 czyli wiecej niz to czym Ukraina powstrzymuje rosjan

    3. Adamus13

      Davien, do połowy przyszłego roku powinna też być mniej więcej połowa Leo 2PL. Powinna bo Bumar się coś nie chwali kolejnymi wyremontowanymi sztukami.

  3. Darek

    Davien3 na ruską technikę i to wystarczy widać.

    1. gnagon

      A skąd te skupienie na jednym z mozliwych przeciwników

    2. Davien3

      @Darek akurat niestety nie bo wszystko ponizej M829A3/DM-53/63 nie przebija nawet zwyklego t-80B z Kontakt 1 o czym przekonalo sie NATO w latach 90-tych

    3. Davien3

      @gnagon nie ma innego jedynym wrogiem Polski jest Rosja.

  4. Davien3

    No i super choc niewiem po co nam przestarzała M829A2 i K-EV A-1 chyba ze dla K2 które nie moga uzywac M829A4 i K-EW A4

    1. Bóg drogi

      ponieważ nie będą strzelać tylko do najnowszych MBT, ale do wszystkiego z BMP włącznie

    2. krzys

      K2 mają tutaj jakieś ograniczenia, inne niż "brak certyfikacji"? K2 to nowy czołg, z "młodą" lufą, tam chyba nie powinno być ograniczeń wynikających z konstrukcji armaty. A starsze pociski? Pewnie sporo tańsze i jak już ktoś zauważył, na rosyjski sprzęt pewnie starczą.

    3. QVX

      K-EV A1 jest w tej samej puli, co K-Ev A4, więc raczej będzie to A4,, jak tylko producent zdąży ją oficjalnie certyfikować. O ile wiem, to K2 dostaną szybko integrację, bo Koreańczycy zwykle dbają o wymienność amunicji (może poza MLRS).. Wspólna pula A1 i A4 to IMHO sposób na uniknięcie konieczności powtórnej procedury zamówieniowej. O ile wiem, to K2 jest zintegrowany z M829A3, a integracja z M829A4 w toku (ale niekoniecznie z porogramatorem, ale starsze Abramsy też nie mają go, a mogą strzelać M829A4). Dlatego tez M829A2 jest dla Leo2 polskich i sojuszniczych, bo politycy niemieccy doby schroederyzmu i merkelizmu skutecznie zablokowali integrację Leo2 z "nieekologicznymi" M829A3 i M829A4 (A2 była integrowana za późnego Kohla).

Reklama