Reklama

Wojna na Ukrainie

Więcej brytyjskiej artylerii dla Ukrainy. Ostatnia wojna przodka Kraba

AS90
Autor. Ministerstwo Obrony Wielkiej Brytanii / Генеральний штаб ЗСУ (@GeneralStaffUA)/Twitter

Wielka Brytania przekaże Ukrainie w ramach wsparcia wojskowego kolejne 16 gąsienicowych haubic AS90. Pierwsze 10 dział miało zostać już dostarczonych, a pozostałe sześć trafi na Ukrainę w najbliższych tygodniach.

Ukraina otrzymała dotychczas od Wielkiej Brytanii 50-52 egzemplarze gąsienicowych haubic AS90 kal. 155 mm (oraz kolejne 12 pojazsów jako źródło części zamiennych), które to są protoplastą (czy jak czasem określa autor ojcem) naszego Kraba. Teraz ogłoszony został kolejny pakiet pomocy, w skład którego wchodzi następne 16 dział, z czego 10 już dostarczono. Nie jest wiadome, czy mowa tutaj o dostawach pojazdów z rezerwy sprzętowej (które posłużyłyby jako zapas części zamiennych), czy też pochodzą z puli pozostałych około 30 haubic w aktywnej służbie. W przypadku drugiego scenariusza oznacza to, że brytyjscy artylerzyści zostają z raptem około 14 pojazdami, wspieranymi przez pozyskanie od Szwecji 14 używanych egzemplarzy kołowych Archerów. Warto wspomnieć, że jeszcze w 2015 roku Wielka Brytania miała posiadać 117 AS90, a w 2008 „aż” 134 egzemplarze.

Reklama

Dla samej Ukrainy donacja ta stanowić będzie duże wsparcia, zwłaszcza z racji na problemy dotyczące dotychczas dostarczone haubice, czyli niedostatek części zamiennych. Pozwoli to na uzupełnienie poniesionych strat (przynajmniej siedem zniszczonych AS90 i pięć kolejnych uszkodzonych według serwisu Oryx). Ewentualnie posłużą one jako sprzęt dla jednostek przezbrajających się z konstrukcji poradzieckich (2S1/2S3) lub ciągnionych. Dla samych AS90 jest tozapewne ostatnia wojna, w jakiej biorą udział, a niektóre z przekazanych Ukrainie dział pamiętają jeszcze zaangażowanie Brytyjczyków w II Wojnie w Zatoce Perskiej.

AS90 to gąsienicowa armatohaubica produkowana w latach 90. XX wieku na potrzeby armii brytyjskiej. Uzbrojenie główne stanowi armatohaubica L31 kal. 155 o z lufą o długości 39 kalibrów. Pozwala to na eliminację celów na dystansie (w zależności od użytej amunicji) 24-30 km lub więcej przy użyciu amunicji specjalnej. W wieży umieszczonych jest 31 nabojów, w podwoziu – kolejnych 17. Do samoobrony służy uniwersalny karabin maszynowy L7 kal. 7,62 mm. Pojazd napędzany jest za pomocą silnika wysokoprężnego Cummnis VTA-903T-660 o mocy 660 KM połączonego z przekładnią automatyczną ZF LSG2000. Pozwala on na osiągnięcie przez pojazd prędkości maksymalnej 55 km/h.

Czytaj też

Opancerzenie AS90 zapewnia ochronę załodze jedynie przed bronią strzelecką i odłamkami. Wyprodukowano łącznie 179 egzemplarzy AS-90. Na bazie technologii systemu wieżowego AS90 opracowano polską haubicę Krab. Ta wykorzystuje jednak m.in. inne podwozie oraz lufę o długości 52 kalibrów, a zakres zmian w polskim systemie wieżowym jest tak szeroki, że powstał nieporównywalnie nowocześniejszy, w zasadzie zbudowany od podstaw system artyleryjski.

Samobieżne armatohaubice AS90 z 1. Pułku Królewskiej Artylerii Konnej.
Samobieżne armatohaubice AS90 z 1. Pułku Królewskiej Artylerii Konnej.
Autor. 1st Regiment Royal Horse Artillery/Facebook
Reklama

WIDEO: Trump na podbój Panamy, Grenlandii i Kanady I ORP Ślązak Gawronem | Defence24Week #105

Komentarze (3)

  1. Szwejk85/87

    W 1940 roku Brytyjczycy posiadali cztery dywizje... U nich taka moda, przed wojną śpią, budzą się jak im bomby zaczną spadać na głowę...

    1. Davien3

      @Szwejk a po co im dywizje jak wyspy broniła silna flota i lotnictwo? Teraz jest podobnie.

    2. Essex

      O to tsk jak u nas....

    3. Przyszłość

      To tu jest odwrotne . Rozbrajają się od momentu zaczęcia wojny

  2. Monkey

    Przydadzą się Ukrainie, bez dwóch zdań. Niemniej stopień niedozbrojenia sił lądowych UK jest zatrważający.

    1. radziomb

      bo w Nato istnieje podzial. np Polska, Rumunia, ma miec duzo czolgow i armat bo logostyka musi byc blisko Rosji i granic, a Anglia lotniskowce, okrety, samoloty bron jadrowa bo to lateiej dowieziesz i wspomozesz, a nie odwrotnie. tak wymyslilo Nato , nie ja.

    2. Monkey

      @radziomb: Nie wiedziałem nic o tym podziale. Są jakieś oficjalne dokumenty NATO tenże określające? Gdyby zresztą przyjąć twoją logikę, to USA i Kanada również nie utrzymywałyby wielkich sił lądowych (zwłaszcza Amerykanie), a jedynie marynarkę wojenną, lotnictwo, siły kosmiczne itd. No bo jak niby Rosja czy ChRL miałyby przeprowadzić inwazję na ich terenie?

    3. Davien3

      @radziomb Anglia to WYSPA więc po kiego jej silna armia lądowa jak przeciwnik najpierw musi się przebić przez flotę i lotnictwo

  3. radziomb

    podobno nasze F16 maja isc na Ukraine ale po 2026 jak dostaniemy 48 szt uzywanych Eurofighterow plus 48 nowych zamowimy teraz. w ten sposob bedziemy miec takie samoloty jak ma Anglia, Wlochy, Niemcy. EF pls F35 i bedzie gdzie uciekac i naprawiac, uzbrajac samoloty jak nam ruscy ew. zbombarduja lotniska.. madra decyzja

Reklama