Reklama

Wojna na Ukrainie

Artyleryjski weteran z Iraku będzie walczyć z Rosjanami

Brytyjskie AS90 brały udział m.in. w II Wojnie w Zatoce Perskiej, gdzie charakteryzowały się one pustynnym kamuflażem.
Brytyjskie AS90 brały udział m.in. w II Wojnie w Zatoce Perskiej, gdzie charakteryzowały się one pustynnym kamuflażem.
Autor. Pfc. Rhonda J. Roth-Cameron, U.S. Army/Wikipedia

Wielka Brytania w ostatnich miesiącach przekazała Ukrainie kolejne systemy artyleryjskie AS-90 zwiększając ich liczbę do 50 sztuk. Wśród nich znalazły się pojazdy w malowaniu pustynnym pamiętające udział Brytyjczyków w II Wojnie w Zatoce Perskiej.

Wielka Brytania wysłała do walk podczas II Wojny w Zatoce Perskiej pewną liczbę swoich gąsienicowych armatohaubic AS-90, które otrzymały wtedy pustynny kamuflaż lepiej wpisujący się w tamtejszą specyfikę. Teraz jeden z wtedy użytych pojazdów pojawił się na Ukrainie podczas załadunku na zestaw niskopodwoziowy. Tym samym po latach służby i udziale w jednym z bardziej znanych konfliktów ostatnich dekad, brytyjska artyleria będzie jeszcze raz zmuszona wziąć udział w walce, tym razem z rosyjskim okupantem. Możliwe, że jest to jeden z dosłanych dodatkowo AS-90 przez Wielką Brytanię. Ukraina otrzymać miała łącznie 50-52 tego typu pojazdy, oraz kolejne 12 sztuk jako źródło części zamiennych.

Reklama

AS-90 to gąsienicowa armatohaubica produkowana w latach 90. XX wieku na potrzeby armii brytyjskiej. Uzbrojenie główne stanowi armatohaubica L31 kal. 155 o z lufą o długości 39 kalibrów. Pozwala to na eliminację celów na dystansie (w zależności od użytej amunicji) 24-30 km lub więcej przy użyciu amunicji specjalnej. W wieży umieszczonych jest 31 nabojów, w podwoziu – kolejnych 17. Do samoobrony służy uniwersalny karabin maszynowy L7 kal. 7,62 mm. Pojazd napędzany jest za pomocą silnika wysokoprężnego Cummnis VTA-903T-660 o mocy 660 KM połączonego z przekładnią automatyczną ZF LSG2000. Pozwala on na osiągnięcie przez pojazd prędkości maksymalnej 55 km/h.

Opancerzenie AS90 zapewnia ochronę załodze jedynie przed bronią strzelecką i odłamkami. Wyprodukowano łącznie 179 egzemplarzy AS-90. Na bazie technologii systemu wieżowego AS90 opracowano polską haubicę Krab. Ta wykorzystuje jednak m.in. inne podwozie oraz lufę o długości 52 kalibrów, a zakres zmian w polskim systemie wieżowym jest tak szeroki, że powstał nieporównywalnie nowocześniejszy, w zasadzie zbudowany od podstaw system artyleryjski.

Czytaj też

AS90 w pustynnym kamuflażu.
AS90 w pustynnym kamuflażu.
Autor. Pfc. Rhonda J. Roth-Cameron, U.S. Army/Public Domain
Reklama

Komentarze (2)

 1. Tani2

  W sumie nie ma wyjścia,posowiecki sprzęt umiera technicznie i kończą się dostępne zapasy. Więc trzeba czyścić magazyny NATO. Myślę że Putin jest z tego zadowolony im więcej sprzętu zostanie zutylizowane tym pozycja Zachodu będzie słabsza.

  1. Rusmongol

   Nawet nie wiesz jak zachód jest zadowolony z tego że kacapy czyszczą swoje magazyny nie tylko że złomu po ZSRR ale i nowoczesnego sprzętu którego nie mają zbyt dużo hahahaha. Powodzenia Rosjo w produkcji gruz 200 i tysięcy sztuk waszego zlomu powojennego leżącego na polach Ukrainy 😉. A zachód cały czas braki uzupełnia nabywaniem nowego sprzętu, czego Rosja niestety nie może powiedzieć o sobie.

  2. Tani2

   Rusmongole jedynie my uzupełniamy dostawami koreańskimi ,reszta kupuje z dostawą za 5 lat. I co pokażesz Putinowi? Zamòwienie? Dla mnie dzisiejsze NATO to paranoja. Uzbrojona w broń przyszłości. Czyli taką co będzie za 10 lat. A Putin ma.....tak na dwie Wojny Światowe.

  3. mick8791

   @Tani2 weź się po raz kolejny nie ośmieszaj! Putin ma tak na dwie wojny światowe, że sprowadza uzbrojenie i Iranu i Korei, a swoje magazyny właśnie czyści z T-55! Trochę w swoich zapędach propagandowych zapominasz, że zawartość tych magazynów jest na bieżąco monitorowana przez zwiad satelitarny.

 2. Monkey

  A Ukraińcy odziedziczyli całkiem niemały przemysł zbrojeniowy po ZSRS. Do tego nieźle go rozwinęli, bo mają do takich spraw smykałkę. Niestety korupcją rozłożyli swój kraj od środka i teraz nie mają wyjścia jak tylko używanie takich już w sumie przestarzałych systemów. Albo i jeszcze starszych niż AS-90, jak np. 2S1.

  1. Davien3

   Monkey ten przestarzały AS-90 ma osiagi nieco lepsze od rosyjskiej Msta-S czyli najnowszego produkowanego seryjnie działa Rosji

  2. Tani2

   Monkey nie za bardzo bym się zgodził z Tobą. Ukr nie produkowała podstawowej amunicji 152mm. To że produkowała silniki przekładnie czy też urządzenia elektroniczne też niewiele dawało bo komponenty były z ...Rosji.

  3. Miki89

   To prawie Krab, wiec dosyć szybko go ogarną

Reklama