Reklama

Wojna na Ukrainie

Wiceszef rosyjskiego resortu obrony aresztowany. „Odbudowywał Mariupol”

Autor. screen z nagrania w sali sądowej NEXTA

Jak informują dziennikarze śledczy serwisu „Meduza” Timur Iwanow, wiceszef resortu obrony Rosji i prawa ręka Siergieja Szojgu został aresztowany pod zarzutem korupcji. Iwanow odpowiadał za wielkie inwestycje budowlane resortu, w tym „potiomkinowskie” osiedla w zrujnowanym Mariupolu. Prawdopodobnie wiceministra pogrążyła jego była żona, która chwaliła się w Internecie luksusowym życiem.

„Meduza” informuje, że to „być może najwyższy rangą podejrzany w hierarchii władzy państwowej od początku wojny”. Timur Iwanow był bliskim współpracownikiem Szojgu od 2012 roku. Stanowisko wiceszefa piastował w resorcie od 2016 roku. Kremlowi nie przeszkadzał do tej pory kontrast pomiędzy majątkiem polityka, a faktem że zdefraudowano środki pieniężne na odbudowę zbombardowanego Mariupola.

Reklama

Problemy Iwanowa zaczęły się, gdy zachodnie media zaczęły upubliczniać artykuły o luksusowym życiu jego żony, Swietłany. Co prawda, Timur Iwanow został objęty zachodnimi sankcjami, ale nie jego żona. Przed aresztowaniem Iwanowa nie pomógł nawet rozwód, który wzięli.

Czytaj też

Symbolem rosyjskiego bestialstwa oraz korupcyjnego oligarchicznego systemu jest los ukraińskiego Mariupola. W toku walk o miasto, które zamieszkiwało ponad 400 tys. ludzi, portową metropolię zamieniono w morze ruin. Estymacje wskazują, że 90 proc. zabudowy miasta zostało zrujnowane, a w czasie rosyjskich ataków zginęło do 25 tys. cywilów (pojawiają się nawet szacunki sięgające 100 tys.). Aby wykończyć ostatnią ukraińską redutę obrony w zakładach Azowstal mieszkańców wygnano z ruin i przepuszczono przez system tzw. obozów filtracyjnych Federalnej Służby Bezpieczeństwa Rosji.

Czytaj też

Miasto postanowiono zasiedlić napływową ludnością rosyjską. Do Mariupola planowano sprowadzić 100 tys. nowych osadników. Problem w tym, że pastelowe nowe osiedla postawione pośród ruin okazały się „potiomkinowskimi wioskami” bez prądu i bieżącej wody. Plac budowy wizytował nawet w marcu 2023 roku Siergiej Szojgu.

Po nowych obiektach ministra oprowadzał nie kto inny jak Iwanow. Priorytetem okupacyjnych władz miasta okazało się być wyburzanie południowych dzielnic miasta, by postawić tam osiedla apartamentowców. Początkowo mówiono, że Rosjanie szykują luksusowe nadmorskie osiedle dla bogatych. Trudno jednak uwierzyć, że skuszą się oni na zakup mieszkań budowanych z tanich betonowych prefabrykatów.

Zdjęcia z placu budowy obnażyły projekt odbudowy Mariupola przez Rosjan. To czym wcześniej chwaliła się kremlowska propaganda zostało wyciszone w oficjalnych mediach. To jeden z projektów, który nadzorował Timur Iwanow. W tym czasie opiewająca w luksusy Swietłana Iwanow błyszczała na europejskich salonach. Ze zdjęć, do których dotarli dziennikarze wynika, że Iwanow był blisko najważniejszych polityków Kremla. Miał także talent do występowania na dziwnych fotografiach. Tort z granatami i celująca w niego żona albo wznoszenie toastu z przebranym za niedźwiedzia rzecznikiem Kremla to tylko część „rodzinnego albumu” aresztowanego.

Reklama
Reklama

Komentarze (10)

 1. rwd

  Trafi do szpitala a później wypadnie z 12 piętra.

  1. Rusmongol

   Ale wcześniej mu zrobią kolejarza jak temu ex amerykaninowi w Donbasie 🤣

  2. Komandos PCK Shev Valdore

   @rusmongoł, widzę, że kolejarz ci się marzy i śni po nocach....

 2. Buczacza

  Przecież wszyscy wiemy jak wygląda rzeczywistość al'a kreml. Przecież ten słynny onucowy bardak skądś się wziął... A tak serio to przecież. Wszyscy musieliby wszystkich zamknąć. I pilnować się na wzajem.

  1. Komandos PCK Shev Valdore

   Doprawdy? Ale pewnie jeszcze musieli by " do drukowywać"....

 3. Tani2

  Dopiszę lubił dobre samochody oczywiście nie chińskie. Będzie czystka i tego na ruskich info nie kryją. Wszyscy związani w jakiś sposòb z zachodem odejdą. Powòd nie gra roli bo tam nie bierze tylko ryba ,bo nie ma kieszeni. Stąd tylu ochotnikòw na SWO kariera dla nich otwarta.

  1. QVX

   Tu nie chodzi o zachód/wschód, ale o to, że Putler nie chce powtórzyć sytuacji Stalina, który z racji II WŚ musiał zaniechać regularnych czystek, potem koterie stały się za silne i w końcu Stalin został dobity.

 4. QVX

  Czyli Szojgu za bardzo urósł i Putin szykuje się do jego usunięcia.

 5. szczebelek

  Znowu czystka by ktoś się tym zainteresował

 6. user_1053912

  Zona obywatelka Szwecji I Izraela corka studiuje w Paryzu a syn w Londynie. Musi odejsc. W sumie na zdrowy rozsàdek to decyzja zrozumiala. A powòd nie ma znaczenia.

 7. Ech,

  Mariapul ma byc odbudowany tak jak Grozny (dzis nazwany "Dubajem KAukazu") - stod kipa kasy idzie na nowe osiedla szkoly szpitale. Nasze medja tego nie pokazuja ale wyglda to calkiem niezle. W Niemczech zas afera - Niemickie firmy biora udzial w odbudowaniu Maroapala - 3000 Nuemieckich budowlacow.. Niezle zdjecia.

 8. Ależ

  Podobno realnie aresztowali go za ZDRADĘ a nie banalne w Rosji łapownictwo. Robi się ciekawie. Wielka Czystka 2?

 9. Prezes Polski

  Nie podzielił się i dosięgła go mściwa ręka towarzyszy.

  1. Ależ

   Za wysoko stał jak na taki obrót sprawy . Stalin jak kogoś chciał strącić najpierw aresztował ich zastępców .

 10. Ależ

  Oj zaczyna się WIELKA CZYSTKA 2

Reklama