Reklama

Wojna na Ukrainie

Ukraińska piechota morska z transporterami z Północy

Fot. MKFI (domena publiczna)
Fot. MKFI (domena publiczna)

W połowie września pojawiły się zdjęcia ukazujące fińskie transportery opancerzone XA-180 na terenie Ukrainy, co wzbudziło duże zainteresowanie z racji braku deklaracji o takiej formie pomocy. Po czasie pojawiły się ujęcia wskazujące na to, że wozy te przekazano ukraińskiej piechocie morskiej.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Jednostką używającą wspomnianych KTO 6x6 jest 36. Brygada Piechoty Morskiej, która wcześniej używała pojazdów rodziny BTR. Pozwoli to na uzupełnienie części strat poniesionych w walkach przez tę jednostkę oraz zwiększy poziom bezpieczeństwa względem np. wozów BTR-70. Nie zostało określone ile dokładnie XA-180 przekazała Finlandia, jednak ilość ta może zwiększyć się w przyszłości, z racji na wprowadzenie nowych kołowych transporterów opancerzonych Patria 6x6 do fińskich wojsk lądowych.

Czytaj też

Sisu XA-180 to fiński transporter opancerzony 6x6 wyprodukowany przez Sisu-Auto (obecnie Patria) w latach 1982-2005. Pierwszy prototyp ukończono w 1980 roku, a produkcja seryjna rozpoczęła się w 1984 roku. Załoga transportera składa się z dwóch żołnierzy (kierowcy i dowódcy) w przedniej części pojazdu oraz dziesięcioosobowego desantu piechoty w tylnej części pojazdu w przedziale desantowym. Wóz jest uzbrojony w jeden wielkokalibrowy karabin maszynowy zamontowany na obrotnicy na włazie dowódcy.

Reklama

Opancerzenie zapewnia ochronę balistyczną przed pociskami broni strzeleckiej i odłamkami pocisków artyleryjskich. Jednostkę napędową stanowi silnik wysokoprężny Valmet 612 DWI o mocy 240 KM, pozwalający pojazdowi na osiągnięcie prędkości do 100 km/h po drodze oraz do 10 km/h w wodzie. Masa wozu wynosi 15 ton. Pojazdy te używane są przez kilka armii m.in. Finlandii, Norwegii, Szwecji, Estonii . W ramach wypożyczenia używane były także przez Wojsko Polskie w liczbie 5 egzemplarzy na potrzeby misji pokojowej ONZ na Wzgórzach Golan.

Czytaj też

XA-185 (zdjęcie poglądowe)
XA-185 (zdjęcie poglądowe)
Autor. Kjetil Ree, Wikipedia
Reklama

Komentarze

    Reklama