Reklama

Wojna na Ukrainie

Ukraińscy czołgiści szkolą się na belgijskich Leopardach

Eks-belgijskie Leopardy 1A5BE wykorzystywane do szkolenia ukraińskich czołgistów.
Eks-belgijskie Leopardy 1A5BE wykorzystywane do szkolenia ukraińskich czołgistów.
Autor. Special Training Command/X

W serwisie Xpojawiły się kolejne zdjęcia ukraińskich czołgistów szkolących się w Niemczech się z obsługi Leopardów 1A5BE, które niegdyś służyły w Belgii. Ukraina ma otrzymać przynajmniej 30 pojazdów w tej wersji.

Proces szkolenia ukraińskich czołgistów na Leopardach 1 w Niemczech trwa od wielu miesięcy. Dzięki temu załogi oraz obsługa techniczna mogą odpowiednio przygotować się do wykorzystywania tych wozów już w działaniach bojowych. Dotąd najczęściej spotykaną wersją Leoparda w tej roli była 1A5DK. Przekazanie Ukrainie wozów w tym wariancie odbyło się z udziałem Niemiec, Danii oraz Holandii.

Reklama

Teraz dzięki serwisowi X i profilowi Wielonarodowego Dowództwa Szkolenia Specjalnego wiemy, że do szkolenia wykorzystywana jest także znacznie rzadsza wersja 1A5BE. Wiele wskazuje, że maszyny te zostały odkupione przez niemiecki koncern Rheinmetall od przedsiębiorstwa OIP Land Systems w liczbie 50 sztuk. Według niektórych źródeł ich remont miał zostać opłacony przez belgijski rząd.

Część odkupionych pojazdów po przeprowadzonych pracach remontowych (i być może także modernizacyjnych) pojedzie na Ukrainę. Mowa tutaj o około 30 egzemplarzach, ponieważ z całej puli 17 czołgów totak naprawdę jedynie kadłuby. Posłużą jako rezerwuar części zamiennych oraz baza dla wersji specjalistycznych (które Ukraińcom są równie potrzebne), w tym artyleryjskich systemów obrony powietrznej bardzo krótkiego zasięgu Skyranger 35. Takich wozów Ukraina ma otrzymać 10.

Wracając do samego szkolenia, które odbywa się na terenie Wielonarodowego Dowództwa Szkolenia Specjalnego, obejmuje ono zarówno elementy praktyczne (w tym strzelania poligonowe) jak i teoretyczne. Część nauki odbywa się z wykorzystaniem nowoczesnych technologii, choćby gogli VR.

Czołgi noszą co najmniej dwa rodzaje malowania. To może sugerować wykorzystanie w szkoleniu zarówno wozów po remoncie w zakładach Rheinmetalla, jak i takich odkupionych od belgijskiego przedsiębiorstwa, po czym „na szybko” przywróconych do stanu używalności. Pozwoli to na szybsze wdrożenie kolejnych załóg, które w razie potrzeby będzie można łatwo przeszkolić na zbliżoną wersję A5DK. W ramach ciekawostki można dodać, że jeden Leopard 1A5BE, który służy od wielu miesięcy na Ukrainie, przyjechał tam z Polski.

Leopard 1A5BE to belgijska modernizacja Leoparda 1. Program został uruchomiony przez tamtejsze ministerstwo obrony w 1987 roku. Prace objęły modernizację systemu kierowania ogniem SABCA Cobelda. Polegały one m.in. na montażu termowizorów do dzienno-nocnego celownika zintegrowanego z dalmierzem laserowym. Ponadto, belgijski wariant Leoparda 1A5 wyróżniał się montażem rodzimego karabinu maszynowego FN MAG kal. 7,62 mm w miejsce niemieckiego MG3. Wcześniej pojazd otrzymał także dodatkowy pancerz od firmy Blohm und Voss. Bez zmian pozostawiono uzbrojenie główne w postaci armaty L7A3 kalibru 105 mm z lufą o gwintowanym przewodzie i o długości 52 kalibrów. Do tego standardu podniesiono 132 czołgi.

Reklama
Reklama

Komentarze

    Reklama