Reklama

Wojna na Ukrainie

Ukraińcy szkolą się na zdobycznej artylerii z lat 50

KS-19 (zdjęcie poglądowe).
KS-19 (zdjęcie poglądowe).
Autor. Mike1979 Russia/Wikipedia

We wrześniu Ukraińcy podczas jednego z wielu uderzeń na rosyjskie pozycji zdobyli archaiczne już armaty przeciwlotnicze KS-19 kal. 100 mm, które Rosjanie wykorzystywali do ostrzału ogniem pośrednim. Teraz udostępniono nagranie z ćwiczeń prowadzonych przez ukraińskich żołnierzy przy wykorzystaniu tej zdobyczy.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny

Reklama

Pojawienie się tego typu artylerii w rosyjskich szeregach było dużym zaskoczeniem dla wielu obserwatorów z racji na czas jej produkcji oraz potrzebną do niej amunicję. Nie była ona produkowana w tak dużej ilości, jak efektory innego kalibru np. 122 czy 152 mm, w dodatku jej większość Rosja zapewne zużyła lub sprzedała . Na zdjęciu poniżej filmu zamieszczonego przez użytkownika Ukraine Weapons Tracker widać, że Ukraińcy korzystają z pocisków OF-412, które zostały wyprodukowane w 1962 roku. Nie jest wiadome, ile tego typu armat h udało się Ukraińcom przechwycić, najpewniej kilka-kilkanaście sztuk. Mimo wieku, z racji na swoją donośność mogą one stać się dobrym uzupełnieniem holowanych systemów artyleryjskich większego kalibru.

Czytaj też

KS-19 to radziecka armata przeciwlotnicza kal. 100 mm opracowana na bazie działa B-34 używanych na okrętach wojennych. Obsługa liczyła aż 15 żołnierzy, przewożonych z reguły na wozie holującym lub amunicyjnym. Szybkostrzelność określano na 15 wystrzałów na minutę przy dobrze wyszkolonej załodze. Z racji na swój kaliber może być ona używana jako zwykła artyleria, wtedy jej donośność określa się na 21 km, zatem wartość podobną do systemów artyleryjskich kal. 122 mm przy użyciu amunicji ze wspomaganiem rakietowym. W przypadku ognia wertykalnego wartość ta maleje do 12,7-15 km. Dodatkowo działo to może używać pocisków przeciwpancernych mogących przebić pancerz o grubości 185 mm RHA z odległości 1000 m.

Reklama

Czytaj też

KS-19 (zdjęcie poglądowe).
KS-19 (zdjęcie poglądowe).
Autor. Lvova Anastasiya/Wikipedia
Reklama

Komentarze

    Reklama